Buradasınız
Home > Güncel > Toyota Sosyal Ağlar İçin Düğmeye Bastı

Toyota Sosyal Ağlar İçin Düğmeye Bastı

Toyota, bilişim firmaları ile işbirliğini kuvvetlendirmeye devam ediyor. Toyota, geçtiğimiz günlerde Microsoft ile gerçekleştirdiği 12 milyon dolar değerindeki stratejik işbirliğine ek olarak salesforce.com anlaşması ile otomobilleri geleceğin gerçek mobil cihazları olarak tasarlamaya hazırlanıyor.

2012’de öncelikle Japonya’da Toyota’nın elektrikli (EV) ve şarj edilebilir hibrid (PHV) otomobillerinde sunulması planlanan “Toyota Friend / Arkadaşım Toyota” sosyal ağı, Toyota kullanıcılarının kendi otomobilleriyle, bayileriyle ve Toyota ile iletişim halinde olmalarını sağlayacak. Ürün ve hizmetler ile ilgili bilgi sunacak olan “Toyota Friend /Arkadaşım Toyota”

aynı zamanda araç bakım önerileri verecek.  Örneğin, “Toyota Friend / Arkadaşım Toyota” sosyal ağında yer alan bir EV ya da PHV’nin şarj seviyesinde azalma olduğunda, sistem “tweet” benzeri bir uyarı ile kullanıcısına kısa süre içinde pili şarj etmesi gerektiğini bildirecek. Kullanıcılar  “Toyota Friend / Arkadaşım Toyota” sosyal ağına akıllı telefon, tablet bilgisayar ya da mobil iletişim araçlarından ulaşabilirken, bunun yanısıra Facebook ve Twitter gibi sosyal paylaşım siteleri ile de iletişim halinde olabilecekler.

Sosyal paylaşım ağları dolayısı ile değişen iletişim tarzlarını Toyota otomobillere taşıyacak sistemin yeni bir çığır açacağını ve Toyota’nın çok daha iyi araçlar üretme konusundaki hedefinde önemli bir adım olduğunu belirten Akio Toyoda, “Umarım otomobiller kullanıcılarıyla arkadaş olurlar ve müşterilerimiz Toyota’larını kendi arkadaşları gibi görürler.” dedi.

İşbirliği için Salesforce.com 223 milyon yen, Toyota 442 milyon yen ve 6 Nisan’da Toyota ile yeni nesil telematik hizmetleri için işbirliği kararı alan Microsoft ise 335 milyon yen yatırım yapacak.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı