Buradasınız
Home > Güncel > Toyota ile Microsoft’tan Ortak Proje

Toyota ile Microsoft’tan Ortak Proje

Toyota ile Microsoft internet tabanlı hizmetlerin otomobillere taşınması için işbirliği anlaşması imzaladı. 12 milyon dolarlık proje, sürücülerin iletişim ve bilgiye ulaşma ihtiyacına cevap verme amacını taşıyor. Toyota ve Microsoft, gelecek nesil telekomünikasyon ve bilgi teknolojilerinin araçlarda biraraya getirilmesi temelini oluşturan telematik hizmetleri ile ilgili bir global platform inşa etmeyi planlıyor. Bu platform, GPS sistemleri, enerji yönetimi ve diğer multimedya teknolojilerini  de kapsayacak.

Toyota ve Microsoft, 2012 yılında Toyota’nın elektrikli ve şarj edilebilir hibrid araçlarından başlayarak, Windows Azure platformundaki telematik uygulamaların geliştirilmesini ve otomobillere yerleştirilmesini planlıyor.  Toyota hedef olarak 2015 yılına kadar, dünya genelinde bulunan Toyota  müşterilerine uygun maliyetli ve gelişmiş telematik hizmetleri sağlayan sistemi kurmayı da amaçlıyor.

Toyota, Microsoft ile yaklaşık 10 yıldır süren ortak çalışmalarını bu işbirliği ile perçinliyor ve toplum için daha iyi bir gelecek kurmayı hedefliyor. Bu işbirliği, Toyota’nın geleceğin araçlarını birer bilgi terminali olarak tasarlayan çalışmalarının önemli bir parçası olurken, Toyota’nın düşük karbon toplumu için çalışmaları kapsamında daha etkin enerji tasarrufu sağlayacak şekilde insanları, araçları ve evleri sanal bir ortamda birleştirme yönünde önemli bir adım olarak dikkat çekiyor.

İşbirliği aynı zamanda, Microsoft’un eğlence ve bilgiyi birleştiren uygulama ve platformlarının Toyota müşterilerinin kullanımına sunulması anlamına geliyor. Bugünün GPS ve navigasyon sistemlerinin ötesinde araç içi sanal yönlendirme hizmetleri, ses tanıma uygulaması, sürücülerin enerji tedariği konusundaki stresini azaltacak şarj yönetimi uygulamaları, uzaktan kumanda yöntemiyle ev aletlerinin, ısıtma ve aydınlatma kontrolü, sürüş önerileri, güvenlik artırıcı kontrol sistemleri geleceğin otomobil dünyasından birkaç örnek olarak öne çıkıyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı