Buradasınız
Home > Güncel > Toyota Cenevre’de Geleceğe Bakışını Sergiliyor

Toyota Cenevre’de Geleceğe Bakışını Sergiliyor

Toyota, yeni tasarım anlayışıyla birlikte “her zaman daha iyi ve daha eğlenceli otomobiller üretme” vizyonunu Cenevre Motor Show’da sergiliyor. 2014 Cenevre Motor Show’da A segmentinde markanın iddiasını arttırmayı hedefleyen Yeni Aygo’yu sunan Toyota ayrıca, geleneksel içten yanmalı motor performansına eşdeğer hidrojen yakıt hücreli araç teknolojisinin son ürünü FCV konseptinin Avrupa prömiyerini de gerçekleştirdi.

Cenevre’de konsept araçlarıyla da yer alan Toyota, “Yeniden Eğlenceli Sürüş” felsefesini yansıtan FV2 konsepti ile birlikte şehir içinde yakıt tüketimini yarı yarıya azaltan Toyota’nın hibrit ailesinden; Yaris Hybrid, Auris Hybrid ve Auris Hybrid Touring Sports’u da sergiledi.

Toyota Aygo

Yeni Aygo

Cenevre Motor Show’da beğenilere sunulan Yeni Aygo, eğlenceli karakteri ile A segmentinde yeni bir bakış açısı getirmek için yola çıkıyor. ‘J-Playful’ tasarım teması ile üretilen otomobilin dizaynı genç Japon kültürünü yansıtıyor. Kişiselleştirmeye uygun çözümleriyle de öne çıkan Yeni Aygo, Haziran ayından itibaren Avrupa’da satışa sunulacak.

Yeni Aygo’da “X” şeklindeki ön ızgara, arka tampon ve jantlar dış tasarımda değiştirilebilen parçalar. İç tasarımda ise gösterge paneli, orta konsol, havalandırma üniteleri ve vites konsolu çerçevesi beğenilere göre kolayca değiştirilebiliyor.

Yeni Aygo’yu tasarlayan Başmühendis David Terai, A segmentinde cazibe eksikliğini giderecek ve insanların büyük beğeni ile karşılayacağı bir otomobil üretmek hayaliyle yola çıktıklarını belirterek “Yeni Aygo kompakt boyutlarına rağmen sofistike hatları ile çarpıcı bir görünüme sahip. Eğlenceli, stil sahibi ve kişilerin kendi tarzlarına uygun çözümler geliştirebileceği bir otomobili A segmentine sunuyoruz.” açıklamasında bulundu.

Yeni Aygo’da ABS, EBD (Elektronik fren gücü dağıtımı), VSC (Araç denge kontrol sistemi), HAC (Yokuş Kalkış Destek Sistemi) ve perde hava yastıkları standart olarak sunuluyor.

Yeni Aygo’da 7 inçlik renkli dokunmatik ekranı ile Toyota x-touch multimedya ve akıllı telefon uygulamalarına olanak veriyor. Uyumlu uygulamalar ile navigasyon ve sosyal medya kanallarına erişim de çok kolaylıkla sağlanıyor.

Toyota’nın ödüllü 3 silindir 1.0 lt VVT-i benzinli motoru ile donatılan Yeni Aygo, eko versiyonda fabrika verilerine göre 100 kilometrede 3,9 litre yakıt tüketirken 90gr/km CO2 salımı gerçekleştiriyor.

Toyota FV2 Konsept

Toyota’dan Geleceğe Bir Bakış “FV2”

FV2’de diğer otomobillerden farklı olarak direksiyon simidi kullanmak yerine sürücünün vücut hareketleri ile yön belirleniyor ve aynı zamanda sürüş esnasında diğer araçlar ve trafik altyapısı ile bağlantı kuruluyor. Arttırılmış Gerçeklik (Augmented Reality) teknolojisi ile FV2 konseptinin gövde rengi beğenilere göre değiştirilebiliyor. FV2 konsepti, otomobil ve sürücü arasında duygusal bir bağ kurulmasını sağlarken, ses ve görüntü tanıma, sürücünün önceki sürüş geçmişini göz önünde bulundurarak gidilecek nokta ile ilgili alternatif rota önerme gibi teknolojileri kullanıcıya ulaştırıyor.

Hidrojen Yakıt Hücreli FCV Sedan

Toyota, geleneksel içten yanmalı motor performansına eşdeğer hidrojen yakıt hücreli hibrit FCV konseptinin Avrupa prömiyerini Cenevre Motor Show’da gerçekleştirdi. Hidrojen yakıt hücreli otomobillerin gelişimine öncü olarak 2015 yılında yollarda olması planlanan FCV konsept sadece su buharı üreten, dünyanın en yüksek güç yoğunluğuna sahip 4 kapılı sedan otomobili olacak.

Toyota nihai hedef olarak belirlediği 0 emisyonlu hidrojen yakıt hücreli hibrit araç teknolojisinde gelinen son noktayı ultra-temiz enerji taşıyıcısı FCV konsepti, çevreye sadece su buharı salarak Toyota’nın çevreci teknolojilere verdiği önemi bir kez daha ortaya koyuyor. FCV Konsept, bir depo yakıt ile ortalama bir Japon ailesinin bir haftalık elektrik ihtiyacını karşılayacak enerji üretiyor. Geri dönüşüm özellikleri, keyifli sürüşü ve sessizliğinin yanında 0 emisyonu ile FCV konsepti fabrike verilerine göre 500 km’den fazla bir menzile de sahip.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı