Buradasınız
Home > Güncel > Toyota C-HR’da Yangın Riski!

Toyota C-HR’da Yangın Riski!

Toyota C-HR

CARMEDYA.COM – Toyota, C-HR ve Prius modellerinde yangın riski bulunması gerekçesiyle geri çağırma kararı aldı. Markanın Türkiye’de de üretilen kompakt crossover modeli C-HR ve Prius modellerini kapsayan geri çağırma kararı Japonya, Kuzey Amerika, Avrupa ve diğer bölgelerde satılan toplam 1 milyondan fazla aracı etkiliyor.

Motora giden kabloların yanabilme olasılığı bulunduğu açıklanırken, Japonya Ulaştırma Bakanlığı da ülkedeki geri çağırma planını takip ediyor. Toyota’dan yapılan açıklamada söz konusu sorundan hibrid modellerin etkilendiğini ve ciddi yangın riski taşıdığı belirtildi.

Automotive News’da yer alan habere göre; kablolarda toz biriktiğinde teller üzerindeki yalıtımın, tirtreşimle zaman içinde aşınabildiği, bu durumun da ısı yaratması ve elektrik nedeniyle oluşan kısa devreyle aracın alev alması gibi sonuçlar doğurabilme ihtimali olduğu vurgulanıyor.

Geri çağırmadan 2015 Haziran ve Mayıs 2018 tarihleri arasında üretilen bütün hibrid C-HR ve Prius modelleri etkileniyor. Sadece ABD’de etkilenen Prius modeli sayısı 192 bini geçiyor.

Bu arada Toyota sözcüsü Jean-Yves Jault, söz konusu sorun nedeniyle Japonya’da kısa devre nedeniyle bir araçta duman sorunu yaşandığını da açıkladı.

Bu geri çağırma, Toyota’nın Takata hava yastıklarıyla bağlantısız olan en büyük rakama işaret ediyor. 2016 yılında Toyota yine aralarında Prius’un da yer aldığı 2.87 milyon aracı yakıt tankı sorunu, 1.43 milyon aracı da hava yastığı problemi nedeniyle geri çağırmıştı. Bu rakamlarla Toyota dünyada sorunlar nedeniyle en çok aracı geri çağıran markalardaki liderliğini açık arayla korumayı sürdürüyor.

Yaşanan sorun akıllara, 2016 yılında C-HR yeni tanıtıldığında Avcılar’da yaşanan kazayı getirdi. Dönemi gazetelerinde yer alan haberlerde direğe çarparak ağır hasar alan aracın, çarpmanın etkisiyle alev aldığı belirtilmişti.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı