Buradasınız
Home > Güncel > Tom Cruise Red Bull Direksiyonunda

Tom Cruise Red Bull Direksiyonunda

Mission Impossible: Ghost Protocol’un prodüktörü ve yıldızı Tom Cruise 15 Ağustos Pazartesi günü filmin post prodüksiyonuna bir ara vererek Güney California’ya geldi ve Red Bull Racing’in Formula 1 otomobiliyle test sürüşüne çıktı. Takımın İngiltere’deki üssünden California’ya uçan 12 kişilik ekip içinden 13 kere Grand Prix kazanmış eski Red Bull Racing Sürücüsü David Coulthard o gün Cruise’un eğitmeni olarak görev yaptı.

Red Bull Racing 2010 Formula 1 Dünya Şampiyonasını kazandı ve şu anda 2011 şampiyonasında 19 yarışlık sezonun ilk 11 yarışında altı galibiyetle açık ara en üst sırada bulunuyor.

Otomobil yarışlarının fanatiği olduğunu açıkça söyleyen Cruise hayatı boyunca çeşitli yarış otomobilleri sürmüştü, ama bunlar arasında Formula 1 otomobili yoktu. Ünlü yıldız 850 beygir gücündeki otomobille California’nın Rosamund kentindeki Willow Springs yarış pistinde çıktığı test sürüşünde 291 km/s azami hıza ulaştı. Bu değer Coulthard’ın azami hızından sadece 6 kilometre az.

Cruise yedi saatlik çalışma boyunca 24 tur attı. Gün Cruise ile Coulthard’ın yarış çizgilerini tanımak amacıyla binek otomobilinde pistte tur armalarıyla başladı. Daha sonra Coulthard Cruise’e amaca yönelik üretilmiş makinenin inceliklerini gösterdi. Pistteki turlar arasında ekip Cruise ile beraber otomobilin telemetri verilerinin üzerinden geçti ve onu Coulthard’ın tur bilgileriyle karşılaştırdı. Cruise son turunda ilk turdaki süresini neredeyse 11 saniye geliştirdi.

Coulthard, “Tom harikaydı. Sürmeyi bu kadar çabuk öğrenmesi ve bu kadar işinin ehli olması beni çok şaşırttı,” dedi. “Bir F1 otomobili sürmenin ne kadar karmaşık bir iş olduğu düşünülürse anımsama yeteneği olağanüstüydü. O hayatta gerçekten sınırları zorlayan bir adam. Bu gün mizansen değildi. Beni gerçekten etkiledi.”

Dünya çapında 520 milyonu aşkın hayranı olan Formula 1 dünyadaki en sofistike ve popüler motor sporu türü. Seri 2012’de beş yıllık bir aradan sonra Amerika’ya dönüyor. Amerika Birleşik Devletleri Grand Prix’si Texas’ın Austin şehrinde, şu anda inşa edilen Circuit of the Americas’ta düzenlenecek.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı