Buradasınız
Home > Güncel > TOKKDER AB’ye Girdi

TOKKDER AB’ye Girdi

TOKKDER (Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği) Avrupa Leasing Dernekleri Federasyonu Leaseurope’a üye oldu.

Leaseurope 33 ülkeden leasing ve araç kiralama konularında faaliyet gösteren 45 derneğin üye olduğu bir federasyon. Avrupa çapında sektörün geliştirilmesi, istatistiklerin ve araştırmaların yayınlanması, üyeler arası bilgi ve tecrübe paylaşımı gibi konularda önemli bir platform oluşturuyor.

Leaseurope, AB’de leasing ve araç kiralama sektörlerinde yapılan hukuki düzenlemelerde sektörün temsilcisi olarak söz sahibi bir kuruluş. 1972 yılında kurulan federasyon, Avrupa’da sektörün gelişim süreci içerisinde önemli bir bilgi birikimine ve tecrübeye sahip.

TOKKDER Genel Koordinatörü Selçuk Güven, Avrupa’da kamu kurumlarının filo kiralamaya yönelerek verimliliği arttırması, leasing muhasebesi, vergilendirme, dolandırıcılık ve kara para ile mücadele, çevre dostu teknolojilerin kullanılması, filo yönetimi gibi konularda oluşan tecrübenin ülkemize aktarılmasının henüz yolun başında olan araç kiralama pazarının sağlıklı büyümesi için önemli yarar sağlayacağını belirtti.

İngiltere’de kiralama sektörünün araç sayısının 2.5 milyonun üzerinde olduğunu belirten Selçuk Güven, bu birikimin aktarılmasının gelişmiş pazarlarda ki gibi milyonlarca araçlık filo kiralama, günlük araç kiralama hacimlerine ulaşılması için ciddi bir aşama olacağını aktardı.

Görüşlerine başvurduğumuz TOKKDER Başkanı Önder Erdem ise Leaseurope’un kiralama pazarının üzerinde ki bariyerlerin kaldırılması için çalıştığını ve Türkiye’de ticari araç kiralaması üzerinde ki yasakların sona ermesi, piyasanın serbestleştirilmesi için destek verdiğini vurguladı.

Bilindiği üzere ülkemizde ticari araç kiralaması, aracın öz mal olma zorunluluğu getirilmesi ile durdurulmuş ve binlerce araç kiralama şirketleri tarafından müşterilerinden geri çağırılmıştı.

Önder Erdem ayrıca ülkemizin en güçlü filo kiralama ve günlük araç kiralama şirketlerinin üye olduğu TOKKDER’in Leaseurope üyeliğinin, sektör için önemli bir destek noktası olacağını açıkladı.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı