Buradasınız
Home > Güncel > Tofaş’tan Satış Başarısı

Tofaş’tan Satış Başarısı

Geçtiğimiz yıl bir yandan kuruluşunun 42. yılını kutlayan bir yandan ise Yeni Fiat Doblo projesini tüm unsurlarıyla hayata geçiren Tofaş, verimli bir büyüme grafiği sergileyen az sayıda üreticinin başında gelerek ulusal + ihracat satışları sonucunda % 25 artışla 6.4 milyar TL’lik ciro gerçekleştirdiğini açıkladı. Sadece tek bir alanda iyi olmakla yetinmeyen ve üretim, ihracat ve iç pazar gibi konuların tamamında güçlü sonuçlara imza atarak sektördeki lider ve öncü varlığını her geçen gün pekiştiren Tofaş, güçlü finansal sonuçlarıyla da dikkat çekiyor. Adında Türk ibaresi bulanan tek otomobil ve hafif ticari araç üreticisi olan Tofaş; net kârını geçtiğimiz yıla göre % 6.6 arttırarak 384.2 milyon TL’lik başarılı bir sonuca ulaşmayı başardı. Tofaş, Dünya Klasında Üretim prensipleri doğrultusunda maliyet odaklı yaklaşımıyla vergi öncesi kârını % 45.1 artışla 391.7 Milyon TL’ye yükseltti.

Yatırımlar Yine Hız  Kesmedi, Net Kar 384.2 Milyon TL’ye Ulaştı!

Yatırım anlamında atılımlarında hız kesmeyen ve 2010 yılında 145 Milyon Euro tutarında yatırım yapan Tofaş, böylece son 5 yılda 1.2 Milyar Euro’yu aşan toplam yatırım yatırım yaparak sektörel anlamda gücünü bir kez daha kanıtladı. Net kârını bir önceki yıla göre % 6.6 arttıran istikrar abidesi Tofaş, 2010 yılında 384.2 Milyon TL net kâr elde etti. Bununla birlikte 2010 yılında Tofaş, 312 bin adetle Türkiye’de en çok otomobil ve hafif ticari araç üretimi yapan (SKD+CKD dahil) otomotiv üreticisi oldu ve 2010 yılında sektör üretiminin % 28.5’ini gerçekleştirdi. 312 bini aşan üretim içinde 167 bini aşkın Minicargo-Fiat Fiorino, 100 bin adete yakın Fiat Doblo ailesi, 25 bin adete yakın Palio/Albea ve 22 bin adete yakın ise Fiat Linea üretildi. Bunun dışında Tofaş otomotiv ihracatında % 25.6’ı pay alarak 2.3 milyar USD’lik ihracat gerçekleştirdi. 2010 yılında Tofaş’ın ürettiği 193 bin 741 araç dünya yollarına çıktı. Bu noktada Tofaş adet bazında ihracatta Türkiye ikincisi oldu.

İç Pazar % 36.6 Büyürken Tofaş Ulusal Pazar Satışlarıyla da Rekorlara İmza Attı!

2010 yılında ulusal pazarda bir önceki yıla kıyasla % 36.6 oranında bir artış gerçekleşirken, Tofaş ise toplam satışları yaklaşık % 44 attırdı. Tofaş, Fiat markasıyla da ulusal pazarda 110 bin adete yaklaşan binek + hafif ticari araç satışıyla kendi tarihinin en başarılı sonuçlarına imza attı. Tüm dünya geneline bakıldığında Türkiye; Brezilya ve İtalya’nın ardından Fiat’ın en çok satış yaptığı 3. Ülke olurken, aynı zamanda Fransa ve Almanya gibi ülkeleri de geride bıraktı. Avrupa’da ise Fiat markasının en çok tercih edildiği 2. Ülke Türkiye oldu.

2010 Ocak-Aralık döneminde 45 bin 220 adet otomobil ve 64 bin 718 adet hafif ticari araç satışı gerçekleştiren Fiat Türkiye, ulusal pazarda 110 bin adete yaklaşan binek+hafif ticari araç satışıyla başarısını kanıtladı. Geçtiğimiz yılı binek segmentinde pazar payımızı % 9’a yükselten Fiat, hafif ticari araç segmentinde ise en çok tercih edilen % 25.8 Pazar payıyla 1. marka olmayı başardı. Tofaş, toplam pazarda Fiat markasıyla ikincilik ve % 14.4 Pazar payı elde etti. 2010 sonunda toplam satışının 94 bin 582 adetini yani satışlarının % 85’inden fazlasını Tofaş’ın Bursa’daki fabrikasında üretilen Fiat Fiorino, Yeni Fiat Doblo, Fiat Doblo Classic, Fiat Linea ve Fiat Albea Sole/Palio Sole modelleriyle gerçekleştiren Fiat, Türkiye’de üretim yapan global markalar arasında da toplam satışta yerlilik oranıyla yine açık ara zirvede yer aldı. Fiat Doblo ailesi ise 34 bin 965 adet ile Türkiye’nin en çok satan aracı unvanını elde etti.

2011 Yine Tofaş’ın Her Kulvarda Damgasını Vuracağı, Örnek Alınmaya Devam Edileceği Bir Dönem Olacak!

Tofaş CEO’su Ali Pandır, tüm dünyada ve Türkiye’de birçok şirketin satışlarının ve karlılıklarının istikrarsızlık gösterdiği bir dönemde böylesi finansal sonuçlara imza atmanın önemine dikkat çekerken, 2011 yılında Tofaş’ın yine her kulvarda damgasını vuracağı ve örnek alınmaya devam edeliceği bir dönem olacağını vurguladı. ISO verilerine göre 2005 yılından günümüze toplam otomotiv ana sanayi ve yan sanayi sektörünün yarattığı toplam katma değeri aynı kalırken, Tofaş’ın bunu 2 kat artırdığını hatırlatan Pandır, “2005 yılında 161 bin adet araç üreten Tofaş, 2010 yılında bu rakamı neredeyse 2’ye katlamıştır. Tofaş’ta cari açık yok, cari açık fazlası vardır ve bununla gurur duyuyuruz. Mart ayına kadar 500 yeni çalışana kucak açmış ve yeni bir istihdam kaynağı yaratmış olacağız. Böylece Opel/Vauxhall markaları için Yeni Fiat Doblo temelli Opel Combo modelini üretim planlarına paralel yeni çalışan sayımızı kademeli biçimde 1200 adete yükseltme imkanına sahip olacağız. Artık  7 bini aşkın dev ve bütünleşik Tofaş ailesine yeni katılan ve katılmaya devam edecek arkadaşlarımızla çok daha büyük ve verimli bir geleceğe doğru hareket ediyoruz” dedi.

Toplam Avrupa pazarında 2011 yılında 2010’a göre değişim beklenmemekle birlikte, Tofaş için önemli olan hafif ticari araç segmentinde Avrupa pazarlarında artış beklendiğini ifade eden Pandır, ilk aylardaki iç piyasa trendinin olumlu bir seyir izlediğini ifade etti. Tofaş CEO’su Ali Pandır, artan kurların Tofaş’ın performansını iç piyasada kısmen etkileyeceğini belirtirken; “Fakat bu durumdan daha çok ithalatçı rakiplerinin daha fazla etkilenmesi beklenmektedir. İhracat açısından bu gelişmelerin, Avrupa pazarlarında Tofaş’ın rekabet gücünü artırırken TL cinsinden finansal sonuçlarımızıysa olumlu yönde etkileyecektir” açıklamasını yaptı.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı