Buradasınız
Home > Güncel > Tofaş’tan Üç Yeni Model Sürprizi

Tofaş’tan Üç Yeni Model Sürprizi

CARMEDYA.COM – Tofaş Türk Otomobil Fabrikaları, Fiat markası için üç yeni modele evsahipliği yapacak. Bir süredir üzerinde çalışılan kompakt modeller için üretime 2016 yılında geçilmesi öngörülürken, bu modeller için 1 milyar dolarlık bir yatırım bütçesi ayrıldığı öğrenildi.

Dünyanın saygın otomobil yayınlarından Automotive News’ın haberine göre, üretilecek yeni modeller kompakt sınıfta hatchback, sedan ve station wagon gövde tiplerine sahip olacak.

Geçtiğimiz yıl yeni sedan modeli için gerçekleşen 520 milyon dolarlık yatırımla kapasitesi 580 bin araca yükseltilen fabrikada üretilecek sedan otomobilin Linea’nın yerini alması, hatchback modelin ise Bravo’nun yerine üretilmesi bekleniyor. 2008 yılında üretimine son verilen Stilo Multiwagon’un ardından bugüne kadar station wagon bir model üretimine gitmeyen Fiat’ın, Türkiye’de üretilecek yeni station wagon modeliyle bu alandaki boşluğu doldurması planlanıyor.

Yeni yatırımlarla birlikte hatchback model için kapasitenin 700 bine çıkartılması planlanırken, bu modeller için üretime 2016 yılında geçilmesi hedefleniyor. 1 milyar dolarlık yatırım ise bu yıldan itibaren başlayarak, 2023 yılına kadar geçecek süreçte gerçekleşecek.

JATO Dynamcis raporlarına göre Fiat Bravo’nun satışlarının Avrupa genelinde son dokuz ayda 3078 araçlık satışla yüzde 59 düşmesi de bu kararda önemli bir pay sahibi.

Üç yeni modelin de Fiat 500X ve Renegade modellerinin ana tasarım hatlarına sahip olması bekleniyor.

Tofaş’ın Bursa’daki fabrikasında halen Fiat’ın Doblo ve Fioriono, Citroen’in Nemo, Peugeot’nun Bipper ve Opel’in Combo modellerinin üretimi gerçekleştiriliyor.

Türkiye şu anda Avrupa’nın en büyük beşinci otomotiv endüstrisine sahip ve yıl sonunda 2014 yılı için toplam üretimin 1 milyon 250 bin adetlik üretimle rekor kırması bekleniyor. Otomotiv ihracatı, Türkiye’nin toplam ihracatının yüzde 14’ünü oluşturuyor. 2013 yılında 828 bin adetlik ihracatla 21.5 milyar dolarlık bir ihracat sadece otomotiv sektöründe gerçekleşmişti. Türkiye’nin toplam otomotiv ihracatının yüzde 70’i ise Avrupa ülkelerine yapılıyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı