Buradasınız
Home > Güncel > Tesla’dan Devasa Pil Üretim Tesisi

Tesla’dan Devasa Pil Üretim Tesisi

Son yıllarda elektrikli spor otomobil modelleriyle adından sıkça söz ettiren Tesla bu kez elektrikli araçlar için lityum-iyon piller üretecek devasa bir tesis için kolları sıvadı.

Tesla yetkilileri tarafından yapılan açıklamada tesisin hizmete gireceği bölge alternatifleri arasında ABD’nin güneş ve rüzgar enerjilerinden yararlanma imkanı veren bölgeleri Nevada, New Mexico veya Teksas bulunuyor.

Kurulması planlanan devasa tesis’in yıllık pil üretim kapasitesinin 500 bin adet olması öngörülüyor.

Tesisin tam anlamıyla hizmete girmesinin üç yıl sonra mümkün olabileceği belirtilirken, yapılacak yatırımla pil farklarının müşterilere yüzde 30 daha düşük maliyetlerle yansıması hedefleniyor.

3 milyon metrekareye yayılması planlanan tesiste 6 bin 500 kişinin çalışması planlanıyor.

Eğer herşey plana göre yürüyecek olursa, tesisin inşaatına bu yılın sonlarına doğru başlanacak ve ilk pil 2017 yılı başlarında üretilmiş olacak. 500 bin adetlik kapasiteye ise 2020 yılında çıkılması öngörülüyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı