Buradasınız
Home > Güncel > Temps D’images Festivali’nin Sponsoru MINI

Temps D’images Festivali’nin Sponsoru MINI

Bu yıl 9 Nisan- 30 Nisan 2011 tarihleri arasında garajistanbul’da üçüncüsü düzenlenecek olan uluslararası Temps D’images Festivali (vakt-imaj) bu sene ağırlıklı olarak müziğin görsel sanatlar ile olan etkileşimine yer veriyor. Temps D’Images Festivali (vakt-imaj) bu seneki programında elektro, dubstep, techno ve deneysel house müzik tarzında, videoart ile içiçe geçmiş konserler, disiplinlerarası tiyatro ve dans gösterileri, 3-D mapping çalışmaları, interaktif yerleştirmelerle, İstanbul’daki üniversiteler ile yürütülecek olan teknoloji, sanat etkileşimi üzerine seminerler ve atölye çalışmaları yer alıyor.

Kendini enerjik, fark yaratan, spontane, dışa dönük, sıra dışı olarak tanımlayan otomobil markası MINI aynı tanımlara ortak olarak festivali destekliyor. Yeniliklere açık hayatların markası MINI kendini yeniye bırak mottosu ile kapılarını açan garajistanbul’un Temps D’Images (vakt-imaj)  Festivali’ne katkı sağlıyor.

Yenilikçi ve spordan sanata her dalda heyacan dolu projelerde sponsor olarak yer almaktan her zaman keyif alan MINI, bir kez daha yaratıcı ve enerji dolu kişileri bir araya getirmenin haklı gururunu yaşıyor.

Festival, Mixmag Dergisi tarafından ‘yüzyılın en heyecan verici, eğlendirici ve karizmatik DJ’lerinden biri’ olarak adlandırılan İngiltere’li DJ Kissy Sell Out ile açılıyor.

Festivalde dikkat çeken diğer isimler; Gudrun Gut feat Sonja Bender, Hexstatic, Zenzile, Taxi Val Mentek, Jutojo, Farfara, Anadolu’nun Kayıp Şarkıları, Kolektif İstanbul…

Yurtdışından gelecek çalışmaların dışında, KASSAS ve aHHval gibi  görüntü, film, müzik, performansı içine alan projeler ve Selçuk Artut ile atölye çalışmaları da yer alacak.  Anadolu’nun Kayıp Şarkıları, festivale özel bu gösterimde konuk sanatçıların sürpriz katılımları ile Anadolu’nun büyüleyici görüntüleri eşliğinde bize olağanüstü bir konser deneyimi yaşatacak.

garajistanbul festival boyunca sürecek konserler ve çok yönlü etkinliklerle kendini ‘YENİ’ ile ilişkilendiren herkesi Temps D’images (vakt-imaj) festivaline davet ediyor!

TEMPS D’IMAGES

2002 yılında Fransız televizyon kanalı ARTE ve La Ferme Du Buisson tarafından başlatılan ve gösteri sanatları ve imaj arasındaki ilişkiye odaklanarak yeni sanatsal formlar ve işbirlikleri yaratmayı hedefleyen disiplinlerarası TEMPS D’IMAGES (görüntü zamanı) projesi, garajistanbul’un katılımıyla kendi sınırlarını aştı. Bugün Belçika, Estonya, Fransa, Almanya, Polonya, İtalya, Portekiz, Romanya, Macaristan, Türkiye ve Kanada’nın katılımı ile toplamda 11 kültür kurumunun ortak olduğu, sanatçıların, sanatsal üretimin ve üretimlerin dolaşımının desteklendiği, deneyimlerin, fikirlerin ve sanatsal araştırmaların paylaşıldığı aktif bir platforma dönüştü. Festivalde yıl boyunca gerçekleştirilen ortak yapımlar, ‘şantiye’ adlı araştırmalar, dans, tiyatro, müzik gösterileri, yerleştirmeler, film gösterimleri, atölye çalışmaları, konferans ve seminerler yer alıyor. Festivaldeki gösteriler video ya da multimedya görüntüyü dramaturjik unsur olarak kullanarak sahne ile filme çekilen görüntü, gerçek karakterlerle tasarlanan görüntüler, geçmiş ve gelecek arasındaki ilişkiye odaklanıyor. Sanatçıların yaratımları ve görünürlük kazanmalarını destekleyen festival, yeni sanatsal biçimlerin araştırılmasını, üretilmesini, sahnelenmesini amaçlayan garajistanbul’da bilindik tanımların yeniden tartışılacağı bir platforma dönüşecek.

ARTE

Bir Avrupa televizyonu performans sanatlarına ilgi gösterirse ortaya çıkan sonuç TEMPS D’IMAGES olur. ARTE’nin Kültürel Etkinlikler Bölümü, sanatçıları farklı kitlelere seslenmeleri ve farklı toplumsal ve kültürel kesimlerden insanları da içine alan disiplinlerarası ürünler üretmeleri için yıllardır teşvik etmektedir. ARTE, TV ekranının ötesine çoktan geçmiştir.

La Ferme du Buisson (Scène nationale de Marne-La-Vallée, Noisiel, Fransa)

19. yüzyıldan kalma eski bir sanayi kompleksi. La Ferme Du Buisson, bugün sanatın üretimi ve yayılması için uluslararası bir mekana dönüşmüş durumda. La Ferme Du Buisson’da yıl boyunca düzenlenen tipik etkinlikler arasında’ Çiftlikte Haftasonları’ ve ‘ Garip Geceler’ de yer alıyor. Böylece çok çeşitli toplumsal ve kültürel kesimlerden izleyicilere, o bölgede yaşayan sanatçıların eserlerini keşfetme fırsatı sunuyor.

Les Halles de Schaerbeek (Brüksel, Belçika)

Brüksel’in sanat haritasında özel bir yere sahip olan Les Halles, çok-disiplinli bir projenin hayata geçmesini sağlıyor: Çağdaş sirk, en yenilikçi biçimiyle tiyatro, müzik, edebiyat ve politika etkinlikleri…

Romaeuropa Festival (Roma, İtalya)

Uluslararası bir çağdaş sanat etkinliği olan ve her yıl Roma’da düzenlenen Romaeuropa Festivali kapsamında şehrin saygın mekanlarında dans, müzik ve tiyatro gösterileri sahneleniyor.

Duplacena (Lizbon, Portekiz)

Duplacena TV-radyo yayıncılığı, performans sanatları, festival ve sergiler düzenleme alanlarında disiplinlerarası bir yaklaşımla faaliyet gösteren bir performans sanatları ve işitsel-görsel yapım şirketidir. Ulusal kültürel gelişmede aktif rol oynayan şirket, Lizbon’da çeşitli kültür mekanlarında prodüksiyon ve yayıncılık alanlarında ortak çalışmalar da yapmaktadır.

tanzhaus nrw (Düsseldorf, Almanya)

Düsseldorf’un eski bir tramvay deposunda bulunan bu mekan, bütün biçimleriyle çağdaş dansa ayrılmıştır. Mekanda yıl boyunca amatörler ve profesyoneller için çok sayıda kurs düzenlenmekte, uluslararası toplulukların eserleri ve Alman koreografların yeni yapımları sahnelenmektedir.

Trafó (Budapeşte, Macaristan)

Bir performans sanatları mabedi olan Trafo gerek disiplinler arasındaki gerekse ülkeler arasındaki sınırları silmekte, deneme ve yenilikler için fırsatlar sunmaktadır.

CSW Zamek Ujazdowski (Varşova, Polonya)

Ujazdowski Şatosu, çok sayıda çağdaş sanat etkinliklerine ev sahipliği yapmaktadır ve şatonun mimarisini yansıtan bir artistik çizgiyi benimsemektedir.

Von Krahli Teater (Talin, Estonya)

1998’den beri tiyatroya yönelik çağdaş bir yaklaşım taşıyan ve çok çeşitli sanat disiplinlerine açık olan Von Krahli Teater, Kultuurikatel’le birlikte TEMPS ağı içinde TEMPS D’IMAGES’da yer almaktadır. 2007’den beri ağın partner üyesidir.

ArtLink (Bükreş, Romanya)

Bağımsız bir kültür örgütü, genç yapımcılara yönelik ve çok disiplinli bir sanat platformu olan ArtLink, Romanya’da alternatif sanatsal ifade formlarını geliştirmek amacıyla sanatçılara lojistik ve finansal destek sağlamakta ve uluslararası kültürel etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır.

Garajistanbul (Istanbul, Türkiye)

İstanbul’un merkezinde eski bir otoparktan dönüştürülerek Ocak 2007’de açılan çok disiplinli bu sanat kurumu, yerli ve yabancı sanatçılar için benzersiz bir sanat mekanı sunmaktadır.

Usine C (Montreal, Kanada)

Eski bir sanayi alanı bugün, sanatın üretimi ve yayılmasına yönelik hizmet veren uluslararası, modüler ve çok disiplinli bir merkeze dönüşmüştür.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı