Buradasınız
Home > Güncel > Team Mekar’dan Büyük Başarı

Team Mekar’dan Büyük Başarı

Okan Üniversitesi Hollanda’da yapılan birbiriyle iletişim kuran otonom araçlar yarışında Türkiye’yi başarıyla temsil etti. Farklı ülkelerden gelen farklı marka araçlarla başarılı bir şekilde otonom olarak kooperatif adaptif seyir kontrolü yapılabileceği GCDC 2011 yarışıyla ispat etti.

Okan Üniversitesi’nin koordinatörlüğünü yaptığı Team Mekar ekibi genel sıralamada 11 takım arasında 7. oldu. Kullanılan kontrol algoritması ile araçlar, öndeki aracın hızına göre gaza ve frene otomatik olarak bastı. Öndeki aracın hız profilini takip etmekte Okan Üniversitesi takımı 11 araç arasında 4. sırada yer aldı.

Yarışmada takımlar kendi geliştirdikleri araçlar arası haberleşme ile kooperatif adaptif seyir denetimini (CACC) uyguladılar. Yarışma Hollanda’da Helmond ve Eindhoven şehirleri arasında trafiğe kapatılmış olan A270 otoyolunda yapıldı. Yarışmaya katılan araçlar öndeki araçlardan ve lider araçtan araçlar arası haberleşme modemleriyle gelen bilgileri kullanarak birbirlerini konvoy halinde otonom olarak takip etti. Otonom takip sırasında araçlar gaza ve frene, sürücü müdahalesi olmadan, otomatik olarak bastı. Yol kenarındaki trafik ışığı ve hız sınırı bilgisi sağlayan modemler ile iletişim kurararak kırmızı ışıkta otomatik olarak durdu ve yeşil ışıkta otomatik olarak kalktı, yol üzerindeki farklı hız sınırlarına otomatik olarak uydu. Yarışma boyunca A270 otoyolu üzerindeki 6 km’lik parkurda 100 km/saat hız sınırına çıkacak şekilde toplam 20 yarış turu yapıldı. 15 Mayıs Pazar günü yapılan yarış turları izleyicilere açık olarak gerçekleştirildi.

Yarışmayı Darpa Urban Challenge 2007 otonom araç yarışını da kazanmış olan ve otonom araçlar konusunda çok tecrübeli olan Team Annieway (Karlsruhe Üniversitesi) isimli Alman takımı kazandı.

Team Mekar takımına OKAN Üniversitesi’nden Prof. Dr. Levent Güvenç (takım koordinatörü), Doç.Dr. Bilin Aksun Güvenç (ACC, CACC kontrolü), Kerim Kahraman (alt ve üst seviye kontrol), Mutlu Şentürk (sensörler ve elektrik sistemi) ve Eray Bozkurt (organizasyon) katıldı.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı