Buradasınız
Home > Güncel > Tata’nın Yeni Yüzü: Vista

Tata’nın Yeni Yüzü: Vista

Tata’nın tüm dünyada yaptığı yatırımlar paralelinde gözünü Avrupa pazarına da çevirmesiyle birlikte özellikle bu pazarı hedef alan Vista, Türkiye’de her yıl en çetin rekabetin yaşandığı ve gün geçtikçe büyüyen “B” segmentinde önemli bir yer edinmek amacıyla yola çıktı.

Vista ekonomik özellikleri ve donanımı ile 20 yaş üstü, C1-C2 sosyo-ekonomik statüsünde çok geniş bir kitleyi hedefliyor.

Tasarım

Vista mevcut Tata modelleri arasından tamamen farklı tasarımı ile rahatlıkla ayrıştırılabiliyor. Tasarım sürecinde estetik ve dinamizm ön planda tutulurken Vista’nın görüntüsü temiz ve keskin çizgilerle pekiştirilmiş. Yüksek görünürlük sağlayan bütünleşik arka lamba grubu, kromaj çıta ile belirginleştirilmiş ön panjur Vista’ nın güçlü hatlarını perçinlerken, benzersiz far tasarımı dinamik yapıyı ve sportif çizgisini ön plana çıkarıyor. Aynaların alt kısmına yerleştirilen sinyal lambaları yeni tasarım anlayışını yansıtıyor.

İç tasarımda ise geniş ve ferah yapı ergonomi ile birleştirilmiş. Orta bölümde konumlandırılmış gösterge paneli, klima kontrolleri, dört kapıda elektrikli camlar, uzaktan kumandalı merkezi kilit, 40/60 oranında katlanan arka koltuklar, fonksiyonel eşya saklama gözleri ile modern, kullanışlı ve pratik bir yaşam alanı oluşturulmuş.

3795 mm uzunluğa, 1695 mm genişliğe ve 1550 mm yüksekliğe sahip olan Vista’ nın, 2470 mm’lik aks mesafesi sayesinde de sınıfı için yeterli genişlikte bir iç hacmi bulunuyor.

Motor Seçenekleri

Tata Vista 1.3 litre Quadrajet dizel motor ve 1.4 litre benzinli Safire olmak üzere iki farklı motor seçeneğiyle satılıyor. 1248 cc’lik hacime sahip olan Quadrajet motor Common Rail Direkt enjeksiyon sistemine sahip, 4000 d/d’de 74 PS maksimum güç ve 1750 d/d’de  190 Nm’lik tork üretiyor. 2005 yılında dünyada yılın motoru ödülünü de kazanmış olan bu motor, 170 km/s’lik maksimum hıza ulaşıyor. 1150 kg’lık boş ağırlığı bulunan Vista 1.3 Quadrajet’in 100 km’deki ortalama yakıt tüketimi ise 4.9 litre.

Vista’nın 1368 cc’lik benzinli motoru ise 6000 d/d’de 74 PS maksimum güç ve 3250 d/d’de 114 Nm maksimum tork üretiyor. 170 km/s maksimum hıza çıkan 1190kg ağırlığındaki Vista 1.4 Safire 100 km’de ortalama 5.9 litre yakıt tüketiyor.

Özellikle düşük devirlerde yüksek çekiş gücüne sahip ekonomik motor seçeneğinin azaltılmış ses  seviyesi ve dayanıklılığı önemli avantajları olarak ön plana çıkıyor.

Donanım seçenekleri

Aura ve Mystic olmak üzere 2 farklı donanım paketiyle satılacak olan Vista’nın Aura donanım paketi içerisinde sürücü ve yolcu hava yastıkları, elektrik kumandalı ön ve arka camlar, aktif gergili emniyet kemerleri, asimetrik katlanabilen arka koltuklar, arka koltuklarda hareketli baş dayamaları, immobilizer, uzaktan kumandalı merkezi kilit, kaza anında katlanabilen direksiyon mili, gövde rengi kapı kolları ve tamponlar, direksiyon yükseklik ayarı, manuel kontrollü klima, radyo/CD/MP3 çalar, ön sis farları gibi birçok donanım bulunuyor.

Mart ayından itibaren ürün gamına eklenecek Mystic paketinde ise Aura paketine ek olarak, ABS fren sistemi, elektrik kumandalı dış dikiz aynaları, bluetooth bağlantılı, USB girişli, direksiyondan kumandalı ve 6 hoparlörlü entegre müzik sistemi bulunuyor.

Hem Aura, hem de Mystic donanım paketlerine ek olarak sunulan Stil opsiyon paketiyle hafif alaşımlı jantlar ve arka park mesafe sensörü alınabiliyor.

Baharat kırmızısı, buz beyazı, fırtına grisi, çelik gri ve zeytin siyahı olmak üzere 5 farklı renk seçeneği bulunan Vista’ da garanti süresi 3 yıl 100.000 km’ye yükseltilmiş.

Tata Vista’nın 1.4 Safire Aura modeli 19 bin 990 TL, 1.3 Quadrajet Aura modeli ise 22 bin 990 TL’lik özel tanıtım fiyatlarıyla satılıyor.

Bu arada Vista’nın tanıtımı nedeniyle düzenlenen basın toplantısına katılan ve merak edilen sorulara yanıt veren Isoto Genel Müdürü Kurthan Tarakçıoğlu, otomotiv sektörünün 760 binin üzerinde gerçekleşen satış sayesinde yakaladığı ivmeyi çok önemli bir değişiklik olmazsa 2011 yılında da sürdürmesinin beklendiğini açıkladı. Tata olarak hedeflerinin bayi sayısını 2011 yılında 40’a çıkarmak olduğunu vurgulayan Tarakçıoğlu, Vista ile başlanılan yeni süreçte çok sayıda sürprizin de sırasıyla hayata geçirileceğini söyledi.

Tata markasının genelde Anadolu’da büyük ilgi gördüğünü belirten Kurthan Tarakçıoğlu, Vista modeli ile başta İstanbul olmak üzere büyük şehirlerde de öne çıkmaya başlayacaklarını ifade etti.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı