Buradasınız
Home > Güncel > Tata’dan Şehir Konsepti: Pixel

Tata’dan Şehir Konsepti: Pixel

Tata’nın Avrupa için ideal bir şehir otomobilinin nasıl olmasına ilişkin fikrini yansıttığı yeni konsept otomobili Pixel,  81. Cenevre Otomobil Fuarında tanıtıldı.

Nano platformunda üretilen Tata Pixel, dünyanın en efektif iç mekanını sunarken diğer şehir araçlarından farklı olarak sadece iki yetişkin veya iki yetişkin ve iki çocuktan öte tam anlamıyla dört yetişkinin seyahat edebilmesine olanak sağlıyor.

Tata Pixel sadece boyutlarıyla değil, manevra kabiliyeti ve çevre dostu motoru ile de ideal bir şehir otomobili olduğunu kanıtlıyor.

Tata Pixel’ in üstün manevra kabiliyeti “Zero Turn” adıyla tanıtılan yepyeni bir sistem sayesinde sağlanıyor. IVT (Infinitaley Variable Transmission) adı verilen sistem ile keskin bir manevra yaptığında arka dış tekerlek öne, arka iç tekerlek ise geri dönerek 2,6 metrelik çok düşük bir dönme yarıçapı sağlanmış oluyor.  Bu özeliklerinin yanında “Scissor” adı verilen yukarıya doğru açılan kapı sistemiyle çok dara alanlarda dahi yolcuların araca binmesine olanak sağlanıyor.

Tata Pixel içerisinde de sürücüsüne günümüzün gerekliliği olan iletişim ve bağlanabilirliği bir üst seviyeye taşıyan  dünyanın ilk entegre insan-makine arayüzü konsepti H.M.I.’ ı sunuyor. Bu sistem ile sürücü, akıllı telefonu aracılığıya çalıştıracağı bağlantı ile  (My Tata Connect) aracın tüm önemli fonksiyolarını kontrol edebilecek.

Arkaya konumlandırılmış 1.2 litrelik 3 silindirli turbo şarjlı dizel motor ile Tata Pixel, düşük aerodinamik katsayısı, dur-başlat teknolojisi, akıllı batarya şarj sistemi,  100km’ de 3,4 litrelik yakıt tüketimi ve sadece 89g/km’lik CO2 emisyon değeri ile çevre dostu özelliklerini de ön plana çıkartıyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı