Buradasınız
Home > Güncel > Tasarım Dehası Sergio Pininfarina Yaşamını Yitirdi

Tasarım Dehası Sergio Pininfarina Yaşamını Yitirdi

Dünyanın en ünlü otomotiv tasarım firmalarından Pininfarina’nın 40 yıldan uzun süredir patronluğunu yapan  Sergio Pininfarina, yakalandığı hastalıktan kurtulamayarak, 85 yaşında yaşamını yitirdi.

Yaşamının 50 yılını tasarım geliştirmek için harcayan Pininfarina, 20. yüzyıla damgasını vuran çok sayıda otomobil ve konspte imzasını attı.

Vefat nedeniyla bir açıklama yayınlayan Italdesign Giugiaro’nun Tasarım Bölümü Başkanı Fabrizio Giugiaro, rakibi olan Pininfarina’nın ölümünden dolayı üzüntü duyduğunu, Sergio Pininfarina’nın tasarımda sıra dışı bir tad bıraktığını vee uzun zamandır çok iyi arkadaş olduklarını belirtti.

1950 yılında aile şirketine dahil olan Sergio Pininfarina, Torino Politeknik’ten Makine Mühendisi olarak mezun olmuştu.

Fiat 124 Sport Spider’dan Peugeot 406 Coupe’ye kadar çok sayıda araçta imzası bulunan tasarım dehası, 1961 yılında Pininfarina CEO’su olmayı başardı.

Sergio Pininfarina, eşi Giorgia, kızı Lorenza ve oğlu Paolo ile yaşıyordu. Pininfarina’nın yeni başkanı Paolo Pininfarina oldu.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı