Buradasınız
Home > Güncel > SUV Sınıfında SKYACTIV Devrimi: Mazda CX-5

SUV Sınıfında SKYACTIV Devrimi: Mazda CX-5

Her yeni modelini satışa sunduğunda farklılığı ve kalitesiyle adından söz ettiren Mazda, 90lı yıllara damgasını vuran 323 ve 626 modelleriyle sonrasında ise MX-5 ve RX-8 gibi motor  teknolojisinde yine devrim sayılabilecek modelleriyle Türk insanının gönlünde her zaman ayrı bir yere sahip olmuştu. Bu farklılığını sürdürmeyi ilke edinen Japon üretici şimdi de  karşımıza SKYACTIV adını verdiği ve otomotiv sektörüne getirdiği yeniliklerle devrim sayılabilecek teknolojiye sahip SUV modeli CX-5 ile çıkıyor.

Carmedya adına benim de Bodrum’da gerçekleşen Türkiye lansmanında kullanma imkanı bulduğum CX-5, markanın otomobil ve sürücü bütünlüğü anlamına gelen ve efsanevi MX-5 modelinden de bilinen Jinba Ittai felsefesine yaptığı vurgunun en gelişmiş halini simgeliyor. Yepyeni SKYACTIV teknolojisinin eksiksiz olarak daha etkin, daha keyifli ve daha çevre-dostu hafif otomobiller üretmek için kullanıldığı ilk Mazda olarak; yeni nesil araçlar hakkında önemli ipuçları veriyor. CX-5 markanın yeni “Kodo – Hareketin Ruhu” tasarım temasının kullanılarak üretilen ilk modeli olma özelliğini taşıyor. KODO ilk olarak 2010 yılında, dört kapılı spor coupe konseptindeki Mazda Shinari ile, ardından da CX-5’in dayandığı kompakt crossover SUV konseptindeki Mazda Minagi ile gün ışığına çıkmıştı. Fazlasıyla hayat dolu, duygu dolu ve kıvrak olan KODO’nun özü hayvanların hareketlerine dayanıyor. Özellikle, CX-5’in tasarımcıları karadaki en hızlı hayvanlar olan çitaları incelemişler; çitaların tüm vücutlarını inanılmaz bir beceri ve asaletle nasıl kullandıklarını ve muazzam enerjilerini nasıl hareket dönüştürdüklerini gözlemlemişler. Bu gözlemlerden yararlanan tasarımcılar, KODO felsefesi ile bir SUV aracın görüntüsünü başka bir boyuta taşımak üzere yola koyulmuşlar.

Mazda CX-5

DIŞ TASARIM

Otomobili geliştirenler; performans ile birlikte tasarım ve işlevsellik arasında sağlanabilecek en iyi dengeyi sunarken sportif ve gösterişli bir tasarım yaratmayı hedeflemişler. Böylece; crossover SUV sınıfındaki bir araçtan beklenebilecek aktif ve güçlü görüntü, Mazda’ya özgü dinamik ve duygusal tasarım ile bir araya gelmiş.

CX-5’in iyi tasarlanmış görüntüsü, otomobilin ön kısmı ve çıkıntılı jant görünümü ile başlıyor. Öne doğru eğimli duruşu, yarış başlamadan hemen önce çıkış takozlarında yarışa hazırlanan bir koşucuyu andırırken; kabinin arka kısma yerleştiriliş biçimi avına saldırmaya hazırlanan bir avcıyı andırıyor. Tüm bunların sonucunda, yeni Mazda’yı diğer SUV araçlardan ayıran atletik, fakat aynı zamanda mağrur bir görüntü elde edilmiş.

Markanın “imzası olan kanat” ile birlikte ön farlara doğru genişleyen yeni ön ızgara; KODO tasarım temasının gücü ve derinliği ifade eden, kendine özgü simgesi. Trapezoit şeklindeki alt ızgara da aracın sağlam duruşuna katkıda bulunuyor ve dikkatleri ön tarafa çekiyor.

Çıkıntılı arka çamurluklar ve köşeli arka panel yüzeyi CX-5’in sağlam, şık biçimini bir adım öne çıkarırken; CX-5’i sıradan SUV’lardan ayırıyor. Arka rüzgârlık sportif görünmenin yanı sıra aerodinamiği de artırıyor. Tamponlar da performansa katkı sağlıyor: Özel olarak geliştirilmiş reçine materyaline sahip olan tamponlar, konvansiyonel tamponlar kadar sağlam, fakat onlardan 20 daha hafif.

CX-5’in tasarımcıları; kompakt SUV araçlar için alışılmış kalıpların dışına çıkıp, hedeflenen 0,33’lük oldukça düşük hava sürtünme katsayısına ulaşarak olağanüstü bir aerodinamik elde etmeyi başarmışlar.

Mazda CX-5 için tasarlanmış iki yeni renk tonu da dahil olmak üzere, Mazda CX-5’in yedi gövde renk seçeneği bulunuyo: Tutku Kırmızısı gövde biçiminin gücü ve çekiciliğini temsil ederken, Gökyüzü Mavisi Mika Avrupa’da ilk kez görücüye çıkan SKYACTIV teknolojisini ön plana çıkarıyor.

Mazda CX-5

İÇ TASARIM

İç kısımda Mazda, CX-5’in dış gücü ve sağlamlığını yansıtan dayanıklı ve bir o kadar da olgun tasarımıyla sürücü odaklı bir kabin yaratmış. Mazda’dan beklenecek biçimde, iç kısmın görüntüsü ve verdiği his otomobilin sportif yanını vurguluyor.

İnsanların içine girip otomobili sürmek isteyecekleri bir alan yaratmak hedeflenmiş.  Sportif görünümlü koltuklar bedeni kavrama konusunda başarılı ve ergonomik. Kullanılan yeni malzeme ve yeni tasarım sayesinde de aynı zamanda daha hafifler.

Hafiflik ve kontrol edilebilirlik hissi veren direksiyondan kontrol sistemlerine kadar (direksiyona monte edilen kumanda düğmeler, gösterge tablosu ve bilgi-eğlence sistemi için HMI kumandasında bulunan düğmeler dahil olmak üzere): Her bir unsur kabinin her bir köşesinde aynı hissi sunmak üzere tasarlanmış.

Şeklini Mazda’nın efsanevi MX-5 roadsterından alan gösterge paneli sağlam bir SUV’a yakışır özelliklere sahip. Sürücü tarafındaki uzunlamasına tasarımı, özellikle de gösterge paneli üst konsolu uçuş kabinini andırıyor ve bir tür öne doğru hareket hissi veriyor.

Koltuklar ve trimde deri ile iki farklı kumaş seçeneği sunuluyo. İki renk seçeneği mevcut: siyah (sportif görünüm için) ve kum rengi (parlak ve canlı bir görünüm için). Üstün özelliklere sahip donanım paketinde; çift renk şık dikişleriyle deri ve sesi yalıtması için boyutları en ideal biçimde ayarlanmış olan perforasyon bulunuyor.

Bu arada Mazda’nın müzik sistemleri arasında en saygın marka olan Bose’yi CX-5 modelinde tercih ettiğini de unutmadan belirtmekte yarar var.

Gösterge tablosu yüzeyinin ve kapı triminin büyük bir bölümünde kullanılan şık ve yumuşak malzeme, ilk kez RX-8’te kullanılmış olan parlak siyah tuşları bulunan dekoratif orta konsol ile dengelenmiş.

Mazda’nın geleneksel sportif görünümü, metalik kadran çubukları ile gösterge panelinde ön plana çıkıyor. Şık yüzey sürücünün bakış açısına göre değişmektedir. Son olarak; iyi ve şık bir görüntü yaratmak için tüm gösterge panelinde ışıklandırma kullanılmış.

CX-5, dünyanın ilk 4:2:4 kontrol düğmesi ile yatırılabilen ve birbirinden ayrı konumlandırılmış arka koltukları ile en yüksek yük esnekliğini kazanmış. Tüm bu özellikler ideal ergonomik tasarıma ulaşmak ve insanların sürüş keyfi için kendilerini iyi hissetmelerini sağlamak üzere bir araya getirilmiş.

Mazda CX-5

BOYUTLAR

Kompakt dış uzunluğuna rağmen, CX-5’in iç kısmı dikkat çekecek ölçüde geniş. CX-5’in genişliği (1.840mm) ve aks mesafesi (2.700mm) sınıfının en iyi değerlerini sunuyor. A-sütunlarının eğimi ve bunlar ile yan aynalar arasındaki fark, yayaları kontrol ederken ve iki hatlı yollardaki virajlarda karşıdan gelen trafiği gözlemede veya çok yollu bir otoyolda hız yaparken sürücünün görüş alanını daha da iyileştiriyor. Dolayısıyla, CX-5 segmentindeki en geniş görüş alanını sağlıyor.

Omuz mesafesi de hem ön hem de arkada sınıfının en geniş değerlerine sahip. Diz mesafesi de geniş ve arka koltukta oturan yolcular 997mm’lik alana sahipler. Bu da bu sınıf için oldukça geniş bir alan sunuyor. Ayak koyma alanı kadar, ön koltukların alt kısmında bulunan geniş boşluk sayesinde Mazda CX-5 sınıfının en iyi diz açıklığına sahip.

Sürücü koltuğunda; elektronik bel desteği de dahil olmak üzere, koltuğun 8 farklı yöne doğru ayarlanmasını sağlayan elektronik kontrol düğmeleri bulunuyor.

Eşyaların kolayca yüklenmesi için tasarlanmış olan bir bagaj kapağı ile istenmeyen çıkıntıların veya kullanılmayan alanın olmadığı kübik bir biçim seçilmiş. Aslında bagaj altındaki bölme ile birlikte 503 l’lik birinci sınıf bagaj kapasitesi içinde uzun golf sopaları olan dört golf çantası veya dört valizi alabiliyor. 4:2:4 ayrı arka koltukları katladığınızda, toplam 1620 litre alana sahip oluyorsunuz.

Bu arada CX-5 ile birlikte piyasaya sürülen soğutuculu SKYACTIV motorlar için ısıtma sistemi optimize edilmiş. Yeni elektrikli su pompası, i-stop sistemi otomobili durdurduktan sonra bile (örneğin trafik ışıklarında) sıcak motor suyunun dolaşımını sağlamaya devam ediyor. Bu da geleneksel mekanik pompanın kullanıldığı sistemlerden daha uzun süre ısı sağlanmasını garantiliyor.

Mazda kompakt SUV sınıfında en düşük kabin gürültüsü değerlerinden birine; CX-5’in motor bölmesinden kabine gürültünün gitmesine neden olacak yollar tıkanarak, yeni ses emici malzemeler kullanılarak, süspansiyon titreşimi ve döşeme paneli içerisindeki enerji akımı kontrol altına alınarak ulaşılmış.

Mazda CX-5

MULTİMEDYA

Kullanımı her zamankinden daha kolay olan CX-5’in yeni nesil HMI’de (insan makine arayüzü) gösterge tablosunun üst orta kısmında yer alan ve sürücünün gözünü yoldan ayırma ihtiyacını minimuma indiren 5,8 inçlik dokunmatik monitör bulunuyor. Direksiyon simidi üzerinde bulunan aerodinamik kumanda düğmeleri, bilgi-eğlence sisteminin her zaman olduğundan çok daha kolay bir biçimde çalıştırılmasını sağlıyor. Bilgi -eğlence sistemine aynı zamanda ön koltukların arasındaki orta konsolda bulunan HMI kumandası kullanılarak veya doğrudan dokunmatik ekrandan da ulaşılabiliyor. Bilgi-eğlence sisteminde USB bağlantısı ve Bluetooth® kablosuz bağlantısının yanı sıra “iPod wireless audio playback” özelliği de dahil olmak üzere en son teknoloji kullanılmış.

MOTOR

CX-5’in motor kapağının altına bakıldığında ikisi dizel biri benzinli yüksek randımanlı ve dört silindirli üç motor görülüyor. Bu motorlar tüm tekerleklerden çekişli (4×4) veya önden çekişli (4×2) altı ileri manüel veya otomatik şanzımanlı formatta gruplandırılmış. Hangi kombinasyona sahip olursa olsun, tüm CX-5 modellerinde dünyanın en hızlı yeniden çalışma özelliğini sunan ve yakıt tasarrufu sağlayan Mazda’nın rakipsiz i-stop sistemi bulunuyor.

SKYACTIV motorlar olabildiğince etkili içten yanma sağlıyorlar. 2.2 litrelik SKTACTIV-D’nin iki farklı uyarlaması bulunuyo: 4.500 d/d’de 110kW/150PS güç ve 1.800-.2600 d/d aralığında 380Nm tork üreten standart dizel motor ve 4.500d/d’de 129kW/175PS güç ve 2.000d/d’de 420Nm tork üretebilen yüksek güce sahip (yalnızca tüm tekerleklerden çekişli) versiyon. SKYACTIV-Drive otomatik ile donatılan bu yüksek güce sahip 4×4 dizel model 0’dan 100’e 9.4 saniyede çıkar ve 204 km azami hıza ulaşıyor.

Olağanüstü genişlikteki tork aralıklarına ve etkileyici performanslarına rağmen, SKYACTIV-D motorlar son derece temiz ve ekonomik dizel motorlar. Euro 6 emisyon kriterlerini karşılar (bu kriterler yürürlüğe girmeden neredeyse 3 yıl önce) ve bunu maliyetli egzoz gazı arıtma sistemleri kullanmadan başarıyorlar. Bunun sırrı fazlasıyla düşük sıkıştırma oranı, hafif tasarım ve 2.7 bar maksimum güç sağlayan iki kademeli turbo; yani başka bir deyişle bu motorlarda kullanılan birkaç akıllı konsept…

2,000 bar maksimum enjektör basıncında 10 delikli piezo enjektörlerinden geçen dokuz yakıt enjeksiyonu döngüsüne ek olarak, CX-5’ten alınan sonuç, 4,6l/100km’lik ortalama yakıt tüketimi. Böylece kompakt SUV sınıfında Avrupa’daki iyi değerlerden biri olan yalnızca 119g/km’lik CO2 emisyonu elde ediliyor. Standart güç SKYACTIV-D’ye sahip CX-5 serisinin rakamları şu şekilde: 5.3 l/100 km ve 139 g/km (4×2 ve otomatik) ve 5.5 l/100 km ve 144 g/km (4×4 ve otomatik). Yüksek güçlü 4×4 modeller 5.5 l/100 km (otomatik) gerektirir ve 144 g/km emisyona sahip.

SKYACTIV-G benzinli motoru geliştirenler aynı zamanda daha az yakıttan daha fazla güç üreten hafif bir tasarım elde etmeyi hedeflemişler. Dizel motor gibi, sıkıştırma oranı CX-5 2.0 litrelik benzinli SKYACTIV-G motorunun sahip olduğu temel özelliklerden biri. Ancak bu kez 14:1 oranla motor fazlasıyla yüksek bir sıkıştırma oranına sahip. Motor, diğer unsurların yanı sıra yüksek sıkıştırma oranlarının neden olduğu sorunları (vuruntu gibi) ortadan kaldırmak için yeni tasarlanan 4-2-1 egzoz sistemi ve özel pistonlardan faydalanıyor. Bunun sonucunda SKYACTIV-G, yerini aldığı 2.0 MZR birimine göre çok daha az iç sürtünme ile 10 oranında daha hafiftir, daha fazla tork üretiyor, yakıt tasarrufu sağlıyor ve daha düşük emisyon değerlerine sahip.

Önden çekişli benzinli CX-5, 6.000d/d’de 121kW/165PS güç ve 4.000d/d’de 210Nm tork üretir. Aynı motor hızlarında tüm tekerleklerden çekişli yerleşimde CX-5 118kW/160PS güç ve 208Nm tork üretiyor. Önden çekişli CX-5’te, bu 9,2 saniyede 100km/s hıza ulaşan ve 200km/s maksimum hıza ulaşan bir otomobil için son derece başarılı. 6,0l/100km’de, ortalama yakıt ekonomisi 139g/km’lik CO2 emisyonuna karşılık geliyor; bu da yine bu sınıftaki en iyi değer…  Bu değerler, kısmen 30-200 barda altı delikli enjektörlerden yakıtı püskürten direkt enjeksiyon sistemi sayesinde ortaya çıkıyor. 4×4 CX-5 de, 100 km/s hıza 9.6 saniyede (otomatik) çıkar ve 187 km/s hıza ulaşıyor. Yakıt tüketimi (ortalama) ve CO2 emisyonları 6.6 l /100 km ve 155 g/km’de, otomatik CX-5 için SKYACTIV-G motoruna sahip 4×4 model ile aynı.

Mazda CX-5

GÜÇ AKTARIMI

Gücü tekerleklere iletmek söz konusu olduğunda Mazda, CX-5’in atletik yapısını güçlendirmek için iki yeni son teknoloji ürünü altı ileri şanzıman sunuyor: daha önce bahsedilmiş olan SKYACTIV-MT manüel ve SKYACTIV-Drive otomatik.

Tüm aralıklardan doğrudan sürüş özelliğine sahip olan ikinci şanzıman, manüel şanzıman hissi verirken farklı otomatik şanzımanlarda bulunan en iyi özellikleri tek bir şanzımanda topluyor. Standart dizel motorda tüm 4×4 ve 4×2 modellerde sorunsuz doğrusal hızlanma ve vites değişimi özelliği mevcut. SKYACTIV-MT ise MX-5 roadster’ın hızlı, sıkı vites değişimi özelliği ve sportiflik hissini Mazda’nın en yeni modeline taşıyor. Her koşulda, iki şanzıman da güç aktarma organlarından alınan randımanı ve güç aktarma organının bir bütün olarak sunduğu hissi iyileştiriyor, aynı zamanda etkili hafif tasarımıyla yakıt tasarrufu ve performansı artırıyor.

GÜVENLİK

Sürücü odaklı bir sürüş kabini yerleşimine sahip olan CX-5, kazaların önlenmesine yardımcı olmak ve herhangi bir kaza olması durumunda kazanın şiddetini azaltmak üzere tasarlanmış. Son teknoloji ürünü pasif güvenlik sistemlerinin yanı sıra CX-5; Şehiriçi Akıllı Fren Desteği ve Şerit Değiştirme Uyarısı Sistemi gibi en yeni aktif güvenlik teknolojisiyle donatılmış. Bunlar hafif ama son derece sağlam SKYACTIV-Gövde ve çeşitli darbe emici yapısal yeniliklerden iç motor kapağı ve bagajda yapılan tasarımsal yeniliklere kadar uzanıyor. Mazda’nın hedefi dünya genelinde yapılan çarpışma testlerinden en yüksek skorlarla ayrılıyor.

CX-5; Şehiriçi Akıllı Fren Desteği Sistemi ve Şerit Değiştirme Uyarısı Sistemi gibi bu sınıfta daha önce görülmemiş bir sistem paketi ile, kompakt SUV araçlarda aktif güvenlik için çıtayı yükseltiyor. Aracın arkasında oluşabilecek tehlikeler için arka kısımda bulunan geliştirilmiş Arka Araç İzleme Sistemi CX-5’in arkasındaki gözleri gibidir. Diğer Mazda araçlarda olduğu gibi, Arka Araç İzleme sistemi yan şeritlerde ve kör noktalarda bulunup arkadan yaklaşan araçları tespit ediyor, sürücüyü yan aynalarda bulunan LED ışıklar ile uyarıyor. Sürücü uyarıyı dikkate almayıp sinyal vererek şerit değiştirmeye kalkarsa, LED ışıkları yanıp söner ve gösterge panelindeki alarm çalmaya başlıyor. CX-5’te kullanılan bu yeni sistem (ayarlanabilir alarm sesi yüksekliği dışında), Mazda3 ile Euro NCAP Advanced Ödülünü kazanan CX-5’in Arka Araç İzleme sistemi, daha önceden olduğu gibi 60km/s yerine 30km/s kadar düşük hızlarda bile çalıştığı için şehiriçi trafiğinde kullanışlı.

Sonuç olarak Bodrum yollarında gerek düz gerekse de otomatik şanzımanlı 2.0 litre benzinli modeli kullanma imkanımız oldu. Ergonominin ön planda olduğunu gözlemlediğimiz CX-5, özellikle Bodrum’un Yalıçiftlik yolunun bozuk zemininde süspansiyon sisteminin başarısıyla konforlu bir yolculuk imkanı sunarak takdirimiz kazandı. Süspansiyon sertliği o kadar iyi ayarlanmış ki yoldan gelen darbeleri içeride fazla hissetmezken, araç yol tutuştan da taviz vermedi. Yine mükemmel bir görüş açısına sahip aracımız özellikle çoğu aracın sıkıntısı olan ve A sütunlarının biçimi nedeniyle kısıtlanan ön çapraz görüşte de net bir görüş alanı sağlayarak, güvenli bir yolculuk yapmamız sağladı. SKYACTIV teknolojisine sahip motor 6. vitesteyken 1200 devirde bile yüksek tork değerinin de etkisiyle gücü kesintisiz olarak iletmeye devam etti ve kesinlikle çekiş konusunda bir güç kaybı yaşanmadı. Mazda, motor teknolojisinde geldiği nokta açısından bana göre alkışı hakediyor. Vites geçişleri yumuşak ve sarsıntısız olan CX-5’te pedallar, direksiyon, motor ve şanzıman uyumunun başarısıyla da sürüş keyfini fazlasıyla yaşatıyor.

Ses yalıtımı konusunda da sınıfının  en iyi değerlerini sunan araç, ailenizle yapacağınız uzun yolculuklar için gerçek anlamda ideal bir seçenek diyebilirim.

CX-5 ülkemizde Reflex ve Power donanım paketleri ve 4×2 ile 4×4 versiyonlarıyla satışa sunuluyor. Power donanımda sadece 4×4 versiyon bulunurken, aracın baz versiyonu 85 bin TL’den başlayan fiyatlarla yola çıkıyor. En üst donanım paketine sahip otomatik şanzımanlı 4×4 versiyon ise 161 bin TL’de satışa sunuluyor. Mazda yeni modelleri için TEB Cetelem ile Mazda müşterilerine özel ve bayide anında çözülecek bir kredi olanağı da sunuyor. Bu yeni kredi sisteminde 20 bin Tl için 20 ay vade ile yüzde sıfır faiz öngörülüyor.

Yazı ve fotoğraflar: Önder Canözer & Mazda Medya / Bodrum

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı