Buradasınız
Home > Güncel > Subaru BRZ Finalde

Subaru BRZ Finalde

22 Avrupa ülkesinden 58 otomotiv gazetecisinin oylarıyla belirlenen ‘Car of the Year-Yılın Otomobili’ Yarışması’nda final heyecanı yaklaşıyor. Açıklanan aday listesinde Subaru BRZ de yer aldı.

Bu yıl 24 marka ve 32 yeni modelin mücadele edeceği “Yılın Otomobili” yarışmasında son 8 finalist listesine seçilen BRZ’nin kalbinde çok özel bir boxer motor bulunuyor. Hafifliği, kompaktlığı ve düşük ağırlık merkezi ile dikkat çeken BRZ’de otomobilin toplam ağırlığının yarısından fazlası diz seviyesinin altında konumlandırıldığı için özellikle yol tutuş konusunda fark yaratılıyor. Dünyanın en düşük yer çekimi merkezine sahip araçlardan biri olan BRZ harika bir sürüş performansı sunuyor.

Subaru BRZ

Subaru’nun imzası haline gelen karşılıklı yatay 2.0 litrelik atmosferik Subaru Boxer motor teknolojisiyle can bulan BRZ, 2.0 Litrelik direkt enjeksiyonlu atmosferik motora sahip. 200 Hp’lik güç üreten motorunun maksimum torku 204 Nm. Sportif sürüş hissi için vites hissine ve tepkiye odaklanan şanzımana sahip olan BRZ’de 6 vitesli direksiyondan kumandalı vites ve gaz kontrolü bulunuyor. Otomobil D modundayken bile yanlardaki kulakçıklardan vites değiştirilebiliyor. BRZ’ye özel otomatik şanzımanda Sport, Geçici Düz Vites ve Kar modu bulunuyor. Subaru’nun tüm modellerde standart olarak kullanılan VDC (Araç Dinamikleri Kontrolü) sistemi BRZ’de de kullanılıyor. Yana kayma gibi dengesiz durumları önlemek için çekişi ve frenleri kontrol eden VDC sistemi ayrıca sağ ve sol tekerlekler arasındaki farkı kontrol eden LSD fonksiyonuna sahip.

Kanada’da “yılın en iyi yeni otomobili”, Fransa’da “yılın spor otomobili” seçilen sportif coupé BRZ, 2012 Uluslararası Araç Dinamikleri (VDI) Ödüllerinde ‘Yılın Aracı’ unvanına sahip olmuştu.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı