Buradasınız
Home > Güncel > Stratos Efsanesi Sürüyor

Stratos Efsanesi Sürüyor

Lancia Stratos

2010 yılında 40. yaşını kutlayan otomotiv ikonu Lancia Stratos, ününü tam anlamıyla hak edenler sınıflandırmasının zirvesinde yer alıyor. İlk olarak 1970 Torino Otomobil Fuarı’nda sergilenen ve 1974 yılında ilk Dünya Ralli Şampiyonluğu unvanını elde eden Stratos, kısa sürede birbiri ardına devam eden istikrarlı başarılar elde etti. Bertone tarafından tasarlanan bu efsaneden Lancia, yollara çıkmak üzere sadece 492 adet üretti. Stratos, ralli parkurlarında elde ettiği başarının ardından kısa sürede kolleksiyonerler arasında da kıymete binecek kadar değerli hale geldi. Lancia Stratos, İtalyan otomobil üreticisine çok uzun yıllar süren sportif imajın yanı sıra Delta Integrale gibi bir başka efsanenin geliştirilmesi aşamasında da maddi ve manevi güç kaynağı oldu.

Lancia’nın fenomen modeli Stratos’un özel girişimci Michael Stoscheck ve Fenomenon tasarım şirketi sahibi Christian Hrabalek’in girişimleriyle yeniden hayat bulan ve Pininfarina tarafından üretilen versiyonu, tüm dünyadaki hem Lancia hem de Stratos fanatiklerinin dikkatlerini üzerine çekti. Ticari olmayan ve sadece bir defaya mahsus olarak üretildiği belirtilen bu özel projenin göz kamaştıran futuristik sonucu, geçtiğimiz günlerde Fiat’ın ünlü test pisti Balocco’da görücüye çıktı. Kısaltılmış F430 Scuderia şasisi üzerine monte edilen orijinal Stratos’u andıran karbon fiber kafes gövdeye sahip Yeni Lancia Stratos, yüksek bir rjitidiye sahip olmasıyla dikkat çekiyor. 50:50 ağırlık dağılımına ve Ferrari’nin V8 motoruna sahip Yeni Lancia Stratos, beygir gücü başına 2.2 kg’lik ağırlık/güç oranıyla da benzersiz bir sürüş performansı sunacağını açıkça belli ediyor.

3 ay içinde Paul Ricard Pisti’nde resmi tanıtımının yapılması beklenen özel proje ürünü Yeni Lancia Stratos’un yani “Uçan Kanat”tın sadece bir defalık üretildiği belirtilse de yaklaşık 25 adetlik küçük ve özel çaplı bir parti üretilmesi olasılığı bulunuyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı