Buradasınız
Home > Güncel > Strateji Savaşını Hamilton Kazandı

Strateji Savaşını Hamilton Kazandı

Formula 1 Türkiye GP Lewis Hamilton

Formula 1’de sezonun üçüncü yarışı Çin’de gerçekleşirken, nefes kesen mücadele ve stratejilerin yaşandığı yarışta zafere uzanan isim McLaren-Mercedes pilotu Lewis Hamilton oldu.

Toplam 56 tur üzerinden geçilen yarış daha önceki Çin Grand Prix’lerinin aksine bu kez kuru bir havada yapıldı ve bu da pilotların ve araçların güçlerinin yanında takım stratejilerini de ön plana çıkardı.

Özellikle pilotların erken pit stop stratejisinin yarışın sonucunu etkilediği Çin GP’sinde yarışa ilk cepte başlayan Vettel, başlarda kaybettiği liderliği uzun süre sonra geri almasına rağmen, bitime dört tur kala Hamilton’a geçilince podyumun ikinci basamağına çıkabildi. Yarışın büyük bölümü Nico Rosberg liderliğinde geçilirken, Alonso’nun özellikle KERS sistemini yerinde kullanarak, peşpeşe yaptığı ataklarla üçüncü sıraya kadar yükselmesi dikkat çekti. Ancak Alonso’nun pit stop yapmakta gecikmesi Ferrari ve İspanyol pilot için hüsranla noktalandı. Bir ara dördüncü sıraya kadar yükselebilen Michael Schumacher de pit stop ve lastik seçimi konusundaki hataların kurbanı oldu.

Yarışın belki de en şanssız pilotu ise Mark Webber , şanzımanda ve telsizde yaşadığı aksiliklerin yanında KERS sisteminin de çalışmaması üzerine zor anlar yaşadı. Ancak tecrübeli pilot son turlarda durumu düzelterek gerçekleştirdiği ataklarla üçüncü sırada podyuma çıkma başarısını gösterdi. Yarışta dördüncü sırayı ise McLaren-Mercedes pilotu Jenson Button aldı.

Hamilton, Çin’de kazandığı yarışla birlikte bu sezonki ilk zaferini de elde etmiş oldu.

Formula 1’de bir sonraki yarış 8 Mayıs Pazar günü Türkiye’de gerçekleşecek.

[table id=71 /]

[table id=72 /]

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı