Buradasınız
Home > Güncel > Strateji Savaşını Button Kazandı

Strateji Savaşını Button Kazandı

Formula 1’de sezonun 11. yarışının gerçekleştiği Macaristan Grand Prix’sinde nefes kesen bir mücadele yaşanırken, kariyerinin 200. yarışına çıkan McLaren pilotu Jenson Button zafere ulaşan isim oldu.

Sezonun favori ismi Vettel’in pol pozisyonda başladığı yarışta üçüncü cepten start alan Button, giderek hızlanan Mclaren takımında öne çıkmayı başarırken, yarışın önemli bir bölümünde liderliği sürdüren takım arkadaşı Hamilton’ı takip etti.

Yağmurla birlikte ıslanan pistte takımların lastik stratejileri yarışa damgasını vururken, yarış başındaki üstünlüğünü koruyamayan Vettel, Hamilton’ın baskısına dayanamadı ve liderliği kaptırdı.

Yarışın son bölümünde üçüncü sıraya kadar düşen Vettel ve ikinci sıradaki Button, Hamilton’ın hatasını iyi değerlendirerek öne geçmeyi başardılar.

Hamilton’ın hatası sonucunda Button damalı bayrağı ilk sırada gören pilot olurken, Vettel ikinci sırada yarışı tamamlayarak, genel klasmandaki üstünlüğünü açık ara farkla korumuş oldu.

Son yarışlarda öne çıkan Ferrari pilotu Fernando Alonso ise podyuma çıkmayı başaran son pilot oldu.

Zorlu yarışın 50 turunda liderliğini korumayı başaran Hamilton’ın yarış boyunca yaptığı en büyük hata rakiplerinin sert lastik tercihlerine rağmen yumuşak lastiklere geçmesi oldu. Bu lastiklerle yarışa devam edemeyeceğini anlayan Hamilton tekrar pite girerek yağmur lastiklerini taktı ancak yağmur da yağmayınca son kez pite girerek sert lastiklere geçmek zorunda kaldı. Pit noktasında zaman kaybeden ve pitten geçme cezası da alan Hamilton kaybettiği önemli zamanların ardından dördüncülükle yetindi.

[table id=108 /]

[table id=110 /]

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı