Buradasınız
Home > Güncel > Start/Stop Sistemi Artık Astra’da

Start/Stop Sistemi Artık Astra’da

Opel Corsa ve Astra ST modellerinden sonra şimdi de Astra 2.0 CDTI (118 kW/160 HP) ecoFLEX modeli ile Start/Stop teknolojisini sunmaya başladı. Altı kademeli manuel vites ile 2.0 CDTi’ya opsiyonel olarak konulmuş bu paket özellikle şehir içi yakıt tüketiminin ve CO2 emisyonunun önemli ölçüde azalmasına imkan tanıyor: Bu sistemle 100 kilometrede 0.8 litre tasarruf ve buna paralel %13’lük daha az tüketim ve emisyon sağlanıyor.

Start/Stop sistemiyle ortalama CO2 emisyonunu kilometrede 129 gramdan 119 grama ve yakıt tüketimide 100 kilometrede 4.9 litreden 4.5 litreye düşmekte. Astra yüksek performansı (118 kW/160 hp) ve güçlü torku (350 Nm) ile verimli sürüş imkanı sunuyor.

Start/Stop halen Opel Corsa ve Astra modellerinde mevcut. 2012 ilkbaharından önce Opel bu teknoloji ile manüel vitesli tüm Astra dizel ve benzinli modelleri de dâhil olmak üzere 34 farklı model ve motor seçeneğini sunmaya başlayacak.

CleanTec Yanma Teknolojisi

Yenilikçi CleanTec Yanma Teknolojisi, temiz yanmayı garantiler ve ayrıca motor sesini de azaltıyor. Kapalı devre sistemi gerçek zamanlı yanma işlemi için yakıt enjeksiyonunu ayarlıyor. Bu da motorun daha sessiz ve daha verimli çalışmasını sağlıyor.

Manuel vitesli Astra modellerinde vites büyütme göstergesi mevcut. Sürücü çok fonksiyonlu ekran üzerinden yönlendirme yaparak vitesin büyütüleceği ideal momenti seçerek aktif olarak yakıt tüketimini azaltabiliyor.

Opel’in otomatik Start/Stop sistemi motorun boşta çalışma zamanını azaltır ve böylece sera gazı emisyonları ve ses de azalır. Trafik ışıklarında ışığın yanmasını veya hemzemin geçitlerde trenin geçmesini beklerken sürücü vitesi boşa aldığında ve debriyaj pedalından ayağını çektiğinde motor otomatik olarak duruyor (Otomatik Duruş Modu). Trafik ışığı yeşile döndüğünde sürücü motoru tekrar başlatmak için, aracı birinci vitese almak ve kalkmak için hafifçe debriyaj pedalına basıyor.

Emniyet ve yolcuların rahatını sağlamak amacıyla sıcaklık regülâtörü ve fren amplifikatörü, vakum kontrolü otomatik durma modunda da aktif olarak kalıyor. Gerektirdiğinde mesela yavaş Start/Stop gerektiren bir trafikte sürücü “eco” etiketli Start/Stop anahtarına basarak sistemi devre dışı bırakabiliyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı