Buradasınız
Home > Güncel > Standartlar Değişecek: Yeni Mercedes R Sınıfı

Standartlar Değişecek: Yeni Mercedes R Sınıfı

Mercedes R Sınıfı

CARMEDYA – Standartlar Değişecek: Yeni Mercedes R Sınıfı. Mercedes’in SUV Tourer sınıfındaki temsilcisi R Sınıfı yeni jenerasyonuyla sınıfının standartlarını yeniden belirliyor.

Satışa sunulduğu yıllarda yepyeni bir sınıfın kapılarını açan R Sınıfı, yenilenen görünümüyle sadelik ve sağlamlık hissini uyandırıyor. Aracın yenilenen ön yüzü ve kaporta genişliği ifade ederken, ön ızgaradaki yatay çubuklar ise Alman markanın bu özel otomobiline dinamik bir görünüm kazandırıyor.

Standartlar Değişecek: Yeni Mercedes R Sınıfı

Büyük hacimli bir SUV olmasına rağmen yandan bakıldığında bir coupenin çizgilerini anımsatan Yeni R Sınıfı, LED tipi sinyal lambalarının entegre olduğu gövde rengi dış dikiz aynaları ve özel tasarımlı alaşım jantlarıyla dinamizmin yanında prestij duygusunu da pekiştiriyor. Yenilenen otomobilde üç farklı jant deseni seçeneğinin yanında boyutları 17-21 inç arasında değişen jantları da tercih edebilirsiniz.

Aracın tamamen konfor ön planda tutularak tasarlanan iç mekanında ise rahat ve güvenli bir sürüş için herşey düşünülmüş. Normal ve uzun şasi seçeneklerine sahip Yeni R Sınıfı’nın her iki gövde versiyonunda da standart olarak yedi koltuk bulunuyor. Otomobilin elektrik ayarlı ve hafızalı ön koltuklarında ısıtma ayarları da bulunuyor.

Büyük boyutlar

Yenilenen otomobilin devasa boyutları son derece cazip bir yükleme alanına da işaret ediyor. R Sınıfı’nın normal şasi versiyonunda yükleme kapasitesi 1950 litreye kadar çıkabiliyorken, uzun şaside bu rakam 2385 litreye kadar artabiliyor. Aracın isteğe bağlı olarak tercih edilebilen ve Easy Pack adı verilen kolay yükleme sistemi sayesinde de bagaj kapağı uzaktan kumanda ile açılabiliyor ve bu da özellikle alışveriş sonrasında elleriniz doluyken son derece kolay yükleme imkanı sunuyor.

Ferah ve geniş iç mekan opsiyonel olarak sunulan panoramik cam tavan sayesinde aynı zamanda oldukça da aydınlık bir ortam sağlıyor. İç mekandaki döşemelerde ise nefes alabilen Aspen kumaş ve yumuşak Atico suni deri kombinasyonu kullanılıyor. Aracın AMG paketinde ise tek renkli napa deri kullanılıyor.

ZENGİN DONANIM

Yeni R Sınıfı’nın her iki versiyonu da kısa veya uzun yolculuklarda güvenli seyahat etme imkanı sunan birçok standart özelliğe sahip. Aracın güvenlik donanımında birçok özellikle birlikte patenti Mercedes’de olan aktif kaza önleme sistemi Pre-Safe, sekiz havayastığı, çarpışma anında boyun kOruyan Neck-Pro koltuk başlıkları, lastik basıncı uyarı sistemi ve uyarlanabilir fren lambaları da yer alıyor.

Otomobilde ayrıca aktif güvenlik donanımlarına ek olarak, sürüş güvenliği ve konforu için yardımcı sistemler de kullanılıyor. Bu sistemlerin en önemlileri arasında öndeki araçla yakınlığı ölçen Distronic mesafe kontrolü, Airmatic havalı süspansiyon sistemiyle entegre darbe emici sistem (ADS) ve kör noktadaki araçları tespit etmeye yarayan kör nokta asistanı (BSA) bulunuyor. Aracın büyük boyutları nedeniyle park ve manevra sorunu yaşanabileceğini düşünen mühendisler aynı zamanda sesli uyarı sistemine sahip bir geri görüş kamerasını da yerleştirmeyi ihmal etmemişler.

190 HP ve 265 HP güç üreten V6 dizel motor seçeneklerine sahip Yeni R Sınıfı’nın R 300 CDI modelinde kullanılan 2987 cc hacmindeki motor, 3800 devirde 190 HP güç üretirken, 1400 devirde 440 Nm tork sağlıyor. Sıfırdan 100 km hıza 9.5 saniyede çıkabilen araç 215 km/s sürate ulaşabiliyor.

Dört tekerden çekiş sistemi 4Matic sistemine sahip R 350 CDI ise 2987 cc’lik motoruyla 3800 devirde 265 HP güç üretirken, 1600 devirde 600 Nm tork sağlıyor. Bu aracın 0-100 km/s hızlanması 7.7 saniyede gerçekleşirken, otomobil en fazla 235 km/s hız yapabiliyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı