Buradasınız
Home > Güncel > Speedy’den Amortisör Test Günleri

Speedy’den Amortisör Test Günleri

Avrupa’da her yıl geleneksel olarak düzenlenen “Amortisör Test Günleri” Speedy’de başlıyor. Dünyanın en büyük amortisör üreticilerinden Monroe ve Avrupa’nın hızlı araç bakım servisinde önde gelen markalarından Speedy işbirliği ile Türkiye’deki 20 servis noktasının 12’sinde “Amortisör Test Günleri” düzenlenecek.

Başta Fransa, Almanya, Hollanda olmak üzere pek çok Avrupa ülkesinde büyük başarıya ulaşan “Amortisör Test Günleri”ne Türkiye’de de araç sürücülerinin yoğun ilgi göstermesi bekleniyor.

“Amortisör Test Günleri” Carrefour Speedy Bayrampaşa noktasında 03 – 12 Haziran tarihleri arasında başlayacak ve sırasıyla Carrefour Ümraniye Speedy, Carrefour İçerenköy Speedy, Carrefour Bursa Speedy, Speedy Bodrum, Speedy Ankara, Carrefour Speedy Haramidere, Speedy Gaziosmanpaşa, Speedy Kahramanmaraş, Speedy Sivas, Speedy Kastamonu, Speedy Eskişehir, Speedy İzmit, Speedy Düzce, Speedy Van’da sona erecek.

Test günleri boyunca Carrefour müşterileri amortisörlerinin değişiminde yüzde 50 işçilik indirimi fırsatından yararlanacaklar.

Türkiye’de ilk olarak bu organizasyonda kullanılacak olan, Monroe ve üretici firma Actia-Muller tarafından geliştirilen ve sadece amortisörü test edebilen test cihazı ile araç sahiplerinin yol sürüş güvenliğini sağlayan ve tekerleğin hareketlerini kontrol eden amortisörün nedenli önemli olduğu konusunda bilinçlendirilmesi amaçlanıyor.

Her marka araca, randevusuz hizmetin yanı sıra orijinal ve garantili ürünler kullanan Speedy’de sadece gereken parçaların değişimi yapılıyor, ücretsiz kontrol ve kesin fiyat imkanı sunuluyor.

Speedy’nin faaliyet gösterdiği servislerde tüm lastik markalarının satış, kontrol ve bakımları, motor, vites kutusu ve hidrolik yağı, periyodik bakımlar, akü ve elektirik, fren, amortisör, egzoz, klima kontrol ve bakımları gerçekleştiriliyor.

Amortisörlerinizi her 20.000 km’de bir kontrol ettiriniz

Sürücüler, yol sürüş güvenliğini sağlayan ve tekerleğin hareketlerini kontrol eden amortisörler hakkında maalesef yeterince bilgi sahibi değiller… Dolayısıyla aşınmış bir amortisörün yol açabileceği tehlikeleri de gözardı edebiliyorlar. Amortisörleri aşınmış olan araçlarda şu ortak özellikler görülmektedir;

*Lastiklerin erken aşınması ve bu nedenle yolla olan temasın kesilmesi,

*Yan rüzgarlardan olumsuz etkilenme,

*Frende  dalma ve fren mesafesinin uzaması,

*Virajda savrulma,

*Islak zeminde kızaklama,

*Sürücü yorgunluğu,

*Araçtaki sarsıntı nedeni ile parlayan farların karşı sürücü  görüşünü bozması.

Bir amortisörün kullanım ömrünü azaltan başlıca olumsuz faktörler arasında araçta istihab haddini aşan yüklemeyi, sürücünün hatalı sürüş tekniğini, kötü yol şartlarını ve araçların süspansiyon sistemlerinde bilinçsizce yapılan modifikasyonları sayabiliriz.

Otomobil üreticilerinin verdiği spesifikasyonlara göre üretilen amortisörler belli teknik özelliklere sahiptir. Amortisörün; hem güvenlik hem de konfor unsurlarını her yol şartında sağlayabilir olması gerekir. Ancak, sürücü kullanım özellikleri ve aracın hızı bunda belirleyici olur. Yoldaki çukurlardan veya tümseklerden yüksek hızla geçildiğinde meydana gelen ani darbeler amortisörün performansını olumsuz yönde etkiler. Bu durum sıkça tekrarlandığında ani performans kaybı ve hatta amortisörde yağ kaçağı meydana gelir ve amortisörün bozulması kaçınılmazdır. Bu bakımdan yoğun kış şartları sonucu yollarda meydana gelen çukurlara azami dikkat edilmesi büyük önem taşımaktadır. Amortisörlerin bozulması aracın hayati önem taşıyan pek çok parçasının da beraberinde aşınmasına sebebiyet verir. Araç üzerinde tam on parçayı koruyan amortisörler ;

*helezonların yumuşamasını önler,

*rot rotilin erken aşınmasını engeller,

*direksiyon kutusunu korur,

*süspansiyon sistemini korur,

*aks bilyalarının erken aşınmasını engeller,

*şanzıman dişlilerinin korunmasını sağlar,

*kauçuk burçların ömrünü uzatır,

*lastiklerin erken ve bölgesel aşınmasını engeller,

*diferansiyel dişlisini korur,

*mafsal istavrozunu korur.

Sonuç olarak amortisörlerin, her 20 bin km.de bir kontrol ettirilmesi olası kazalara karşı can ve mal güvenliğinin sağlanması açısından çok büyük önem taşımaktadır.

Amortisörler yavaş yavaş aşınan parçalar olduğu için sürücüler bunun yaratacağı olumsuzlukları tesbit edemez. Dolayısıyla, farkında olmadan bu olumsuzlukları giderecek yeni bir sürüş tekniği geliştirir. Gerçek tehlike işte burada başlar ve bu durum kazalara davetiye çıkartır.

Her 20.000 km’de bir bakım yaptırmak amortisörleri değiştirmek gerektiği anlamına gelmez. Ancak yıpranmış amortisörler kesinlikle tamir edilemez. Amortisörü tamir etmek güvenliği % 100 riske atmak demektir. Amortisörün sadece 1-2 parçası veya keçesi değiştirilerek tekrar kullanıma sunulması mümkün değildir.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı