Buradasınız
Home > Güncel > Sonbahar’da Yollarda: Yeni Mazda5

Sonbahar’da Yollarda: Yeni Mazda5

Yeni Mazda5

Japon otomobil üreticisi Mazda, bu sonbaharda satışa sunacağı birinci nesil kompakt multi-aktiviteli aracının (C-MAV)  takipçisi olan Mazda5’in detaylarını açıkladı.

Yerini aldığı model fonksiyonellik arayan aileler arasında büyük ilgi görmüştü. 2007’de ilk satışa sunulmasından bu yana, Mazda5 dünya çapında 175 bini Avrupa’da olmak üzere 500 bin adet satıldı. Ayrıca 37 otomobil ödülünün de sahibi oldu. Bir aile arabası için önemli bir özellik olan Avrupa’nın en sağlam ve güvenli küçük vanlarından biri seçildi.

Yenilenen otomobil, Mazda konsept arabalarında tasarım ödülleri kazanmış “Nagare Flow”  özelliğinin uygulandığı tamamıyla yeni bir dış tasarıma sahip. Gizlenen D-direği ve yeni yatay stop farları ile yeni Mazda ön yüzüne yerleştirilen elemanlar, araca C-MAV segmentine özgü bir görünüm sağlıyor. İç kısımda, Mazda5 yeni koltuklar, malzemeler, renkler ve geliştirilmiş kaliteyi yansıtması için tasarlanan koltuk kumaşları ile birlikte yeni bir gösterge paneline, direksiyona ve orta konsola sahip.

Ön yolcu alanını öncekinden daha geniş gösteren ve iç mekana yüksek seviyede bir sportiflik ve tarz kazandıran Yepyeni Mazda5’in iç mekanında yeni bir gösterge paneli tasarımı mevcut. Sürücü kaporta grubu, artık köşeli ve birleştirilmiş şık görünüm için orta konsolun dış kenarını şekillendirerek bir kemer içinde akıyor. Yeni gösterge paneli, beyaz aydınlatmaya sahip ve orta konsolun üst tarafında geniş bir bilgi ekranı bulunuyor. Orta konsolun, gösterge paneli ile bütünleşmesini sağlayan çerçevesiz yeni bir açık-üçgensi şekle sahip ve düğmesi krom kaplama olan yeni bir ses/kontrol panel tasarımı paneli bulunuyor. Krom kaplama vites kolu düğmesi, havalandırma delikleri ve kapı kollarında ilk defa kullanılıyor.

2,750 mm dingil mesafesi, 1,750 mm toplam genişlik ve 1,615 mm toplam yüksekliğe sahip Mazda5, manevra kabiliyetinden ödün vermeden rahat şekilde yedi kişi alabilen bir donanım sunuyor. 4,585 mm olan yeni model, üst düzey aerodinamik performansı ve geliştirilmiş yaya koruması sağlayan, heykelsi ön tasarımı ile mevcut modelden 80 mm daha uzun.

Mazda5’te geniş 14.7 cm’lik dokunmatik ekran, el kullanmadan çalışan dış mikrofonlu Bluetooth® ses kontrol, bütünleştirilmiş CD çalar+radyo özelliklerine sahip ve iPod, iPhone ve MP3 CD uyumlu düşük maliyetli bir seyir sistemi ne sahip. 4 GB büyüklüğündeki belleği, 18 dildeki en son çıkan haritaları kullanarak Rusya dahil Avrupa’nın yüzde 99’unu kapsıyor.  Standart donanım paketinde elektrikli ayarlanabilir yan aynalar, manuel havalandırma, sürücü koltuk yüksekliği ayarı, bir defada dokunmatik sürücü pencere önce ve arkada elektrikli camlar, elektrikli sürgülü kapılar* için elektronik kapı kilitleri, güvenlik dokunmatik sensörü, altı hava yastığı, dört kanallı ABS, elektronik fren basıncı dağıtımı (EBD), fren yardımı, acil durum sinyal sistemi (ESS), çekiş kontrolü (TCS) ve DSC bulunuyor.

Mazda5’in güç aktarım organları dizisinde güncellenmiş MZR 1.8 benzin motoruna yeni bir motor katılıyor. Mazda’nın i-stop teknolojili yeni MZR 2.0 DISI benzin motoru, mevcut 2.0-litre benzin motorunun yerine geçiyor ve yakıt tüketimi ve CO2 emisyonlarında çift haneli azalma sağlıyor.

Benzin motoru dizisinde artık Yakıt Tasarrufu Sağlayan i-stop Teknolojisi de bulunuyor

Mazda’nın yeni MZR 2.0 DISI benzin motoru, 194km/s’teki en üst hızda sürüş zevkini artırmak için 6,200 rpm’de 110kW/150 PS maksimum güç ve 4,500 rpm’de ise 191 Nm maksimum tork sağlıyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı