Buradasınız
Home > Güncel > Son Şampiyon Vettel

Son Şampiyon Vettel

Formula 1’de şampiyonun belli olacağı ve nefeslerin tutulduğu sezonun son yarışı olan Abu Dhabi Grand Prix’sinde dört pilot arasında geçen mücadeleyi Red Bull pilotu Vettel kazanarak, tarihe geçti.

Yarış öncesi şampiyonluk şansı bulunan dört pilottan hangisinin adını bu sezona yazdıracağı merak konusuydu. Genel klasmanda matematiksel olarak favori gösterilen Ferrari pilotu Fernando Alonso, Mark Webber, Sebastian Vettel ve Lewis Hamilton arasında geçen mücadelede, klasman lideri Alonso’nun 15 puan gerisinde olan Vettel hem Abu Dhabi Grand Prix’sini hem de şampiyonluğu kazanarak önemli bir başarıya imza attı.

Vettel’in pol pozisyonda başladığı yarışın daha ilk turunda Mercedes pilotları Michael Schumacher ile Nico Rosberg birbirleriyle tema edince, Schumacher’in aracı spin attı ve bu sırada Liuzzi’nin aracı ise önündeki Schumacher’in aracının üzerine çıktı. Yaşanan bu kazanın ardından piste güvenlik aracı girerken, ilk beş tur güvenlik aracıyla geçildi.

Mücadelede Webber 12. turda, Alonso ise 15. turda pit stop yaptı. Pite girmek için 24. tura kadar bekleyen Vettel ise doğru pit stop stratejisi ile farkı açmayı başardı ancak liderliği Jenson Button’a kaptırdı. Yarışın 40. turunda ise Button pit stop yapınca Vettel yine öne geçti.

Yarışın sonuna kadar üstünlüğünü koruyan Vettel, hem Abu Dhabi Grand Prix’sini hem de şampiyonluğu kazanırken, F1 tarihinin en genç şampiyon olan pilotu olarak tarihe geçti.

Yarışta Hamilton ikinci, Button ise üçüncü sırada yarışı tamamladı.

[table id=52 /]

[table id=53 /]

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı