Buradasınız
Home > Güncel > Sokakta İlk Adımlar Büyüyor

Sokakta İlk Adımlar Büyüyor

İstanbul’daki yaklaşık bin 500 ilköğretim okulunda görev yapan yaklaşık iki bin öğretmen, çocukların trafikte daha güvenli davranış alışkanlıkları edinebilmesi için bir araya geldi. Renault’nun 2002’de başlattığı, Total ve Trafik Kazalarını Önleme Derneği ile birlikte sürdürülen Sokakta İlk Adımlar trafik güvenliği eğitim projesi, İstanbul’da WOW Convention Center’da tanıtıldı. Törene İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve İstanbul Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız ile Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Hitay Güner, Total Oil Genel Müdürü Olivier Chalvon-Demersay ile Total Oil İnsan Kaynakları Müdürü ve İdari İşler Direktörü Ayşe Ürgen katıldı. Öğretmenlere verilen seminerin ardından, yol güvenliği konusunda duyarlılığı bilinen ses sanatçısı Erol Evgin de öğretmenlere bir konser verdi.

Toplantıda konuşan Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, bu kadar çok öğretmenin trafik güvenliği için bir araya gelmesinin hem İstanbul hem de Türkiye için çok önemli olduğunu vurguladı. “Dünyada da, Türkiye’de de çocuklar trafikte en ciddi risk grubu içinde“ diyen Aybar sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çocuklarımız erken yaşlarda bedensel kapasitelerinin de, yollardaki risklerin farkına varamıyorlar. Bunun için trafikteki risklere karşı bilinçlendirilmeleri ve olumlu davranış özellikleri kazanmaları gerekiyor. Bunun yolu da eğitimden geçiyor.“

Aybar’dan sonra söz alan Total Oil Türkiye İnsan Kaynakları ve İdari İşler Direktörü Ayşe Ürgen de, “Kurumsal sosyal sorumluluk ilkelerimizle bire bir örtüşen ve faaliyet gösterdiğimiz alanla doğrudan ilgili olan ‘trafik’ konusunda bu değerde bir proje bizim için çok önemli” dedi ve şunları dile getirdi:

“Çok iyi biliyoruz ki gelişmenin ana unsuru eğitimdir. Eğitimli toplumlar, her konuda sağlıklı bir şekilde ilerleme gösterme konusunda başarılı olur. Total olarak bizler de, toplumsal eğitim çalışmalarına katkıda bulunmaktan son derece memnunuz.”

Projenin sivil toplum alanındaki ortağı Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği’nin Başkanı Hitay Güner ise konuşmasında dünyada her yıl bir milyon insanın trafik kazalarında yaşamını yitirdiğini Türkiye’de  de her yıl bir milyon  trafik kazası olduğunu hatırlatarak, şunları dile getirdi:

“İstatistik verilere göre dünyada 5 yaş ile 29 yaş arasındaki çocuklar ve gençler trafik kazasından en fazla zarar görenler.  Ülkemizde de durum aynı. Bu şu demek; çocuklarımızı ve genç nüfusumuzu trafik kazalarına karşı korumak için onları yol güvenliği konusunda çok iyi bilinçlendirmeliyiz. İnsan değer yargılarını, alışkanlıklarını büyüme çağında edinir. ‘Sokakta İlk Adımlar’ bu anlamda büyük önem taşıyor. Bu proje çocuklarımızın trafik ve yol güvenliğinin ne olduğunu, yolda yürürken nasıl davranılması gerektiğini, kendilerini trafik kazalarından korumaları için ne gibi alışkanlıklar edinmelerinin yararlı olduğunu vurgulayan bir projedir.“

Konuşmaların ardından, projeye destekleri nedeniyle İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve İstanbul Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız’a da birer plaket verildi.

Projeden İstanbul’da 1644 okulda 206 bin öğrenci yararlanacak

Sokakta İlk Adımlar projesinden, bu eğitim öğretim yılında İstanbul’daki bin 644 okulda, 206 bin 895 öğrenci yararlanacak. Projeden geçen yıl sonunda Türkiye genelinde 500 bin öğrenci yararlanmıştı. 2010 – 2011 Eğitim Öğretim Yılı’nın sonunda ise Türkiye genelinde 800 bini aşkın öğrenci, yollarda güvenli davranış alışkanlıkları kazanmış olacak.

Proje kapsamında ilköğretim ikinci sınıflarına bir eğitim seti gönderiliyor. Bu sette derslerin nasıl işleneceğini ayrıntılı biçimde anlatan öğretmen kartları, öğrenci çalışma kitabı, yol güvenliği afişi, bir eğitim CD’si ve öğrencilerin ilgisini çekecek yol güvenliği çıkartmaları yer alıyor. Dönem sonunda ise öğrencilere Yol Güvenliği Diploması veriliyor.

Proje uygulama sürecinde her ilde öğretmenleri ve öğrencileri bilgilendirmek için tanıtım toplantıları düzenleniyor. Yine yıl içindeki proje iletişimi sırasında okulların ziyaretlerin yanı sıra, telefon görüşmeleriyle de bilgi aktarılıyor.

Her eğitim öğretim yılı boyunca öğretmen, öğrenci ve velilerin yol güvenliğine ilişkin sorularına, Sokakta İlk Adımlar Proje İletişim Merkezi’nde yanıt veriliyor. Proje İletişim Merkezi’ndeki görevliler okulların öğretmen ve müdürleriyle telefon görüşmesi yaparak öğretmenlerin görüşlerini ve önerilerini de alıyorlar. Ayrıca bu süreçte proje pek çok etkinlik ve yarışmalarla da destekleniyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı