Buradasınız
Home > Güncel > Sofuoğlu: “Hedefim 2012’de MotoGP”

Sofuoğlu: “Hedefim 2012’de MotoGP”

Red Bull sürücüsü Kenan Sofuoğlu, Moto2’de 12 Haziran’da koşulan ve talihsiz bir kaza sonucu ikinci sırada podyuma çıkma şansını kaybettiği Silverstone Grand Prix’sinin ardından yarışı değerlendirdi;

“Moto2’de ilk kez daha önceden yarıştığım bir piste çıktım. Silverstone pisti tanıdığım bir pistti. Bunun bir avantaj olduğuna inanıyorum. Warm-up’lar yağmurda yapıldı; bu esnada set-up’larımı biraz daha iyi ayarlabildim.

Yarışın ilk yarısında fazla risk almadan yarıştım. Yağmurda yapılan hareketlerin risk her zaman daha fazladır. Ne zaman avantaj elde ettim ve podyuma yaklaştığımı hissettim, o zaman risk almaya başladım. Tabii ki bu tip mücadeleler yorucu oluyor. İyi dayandığımı düşünüyorum. Sonuç olarak podyum için mücadele ederken düştüm. Risk almıştım, podyumu kaçırdım. Ama olsun. düştükten sonra kalkıp mücadeleye devam ettim ve ilk puanımı aldım. İlk puanı ilk podyum takip edecek. Bu işler adım adım oluyor. Aslında Silverstone yarışı benim bu seneki mücadelemin özeti gibi oldu. Ne olursa olsun; düşsem bile, mücadeleye devam ediyorum.

Bu yarışın bana anlattığı şey şu: Moto2 farklı bir yarışma sistemi. 1. ile 20. arasında 1 saniye bile olmayabiliyor. Sıralamada 17. olmak moral bozmamamlıymış. Bunu görmüş ve göstermiş oldum. En arkalardan başlayıp en başa oynayabiliyorum. Her yarıştan sonra sakin kafayla oturup yarışı ve olanları değerlendiriyoruz. Moto2’de 6 yarış yaptım. Ben normalde düşen bir pilot değilim. Geçen yıl 13 yarış yaptım 13’ünde de düşmedim. Kendi kendime neden düştüğümü sorgulayınca şöyle bir durum çıkıyor:

“Bu yıl podyum görmek için kendime çok fazla yükleniyorum. O yüzden de bu şekilde düşmeler olabiliyor.”

Bir sonraki yarış 25 Haziran’da Hollanda’a Assen’de koşulacak. Sevdiğim pistlerden biri. Kariyerim boyunca bu pistte yaptığım birçok yarışta 1. oldum. MOTO 2’nin püf noktası tabii ki motosikleti piste göre ayarlamak oluyor. Kişisel olarak motorun setup’ıyla uyum sağlamak çok önemli. Assen’deki yarış benim için çok daha rahat geçecek. Adım adım yükseliş var. Bu da bana moral veriyor. MOTO 2’de bir hafta 1.olan başka bir hafta 20. olabiliyor. Tabii ki tam tersi de mümkün. Farklı bir kategori! Pilotların en az 10 tanesi çok iddialı.

Benim bu yılki hedefim MotoGP’nin padoğuna hazırlanmak. Moto2 ve MotoGP aynı padoğu kullanıyor. Bu yıl padoğu öğreneceğim. 2012’de MotoGP’de yarışmak istiyorum. Bunun için görüşmelere başladım bile.”

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı