Buradasınız
Home > Güncel > SKYWELL kendi bataryalarını üretecek

SKYWELL kendi bataryalarını üretecek

CARMEDYA.COM – Bu sene 50. yılını kutlayan Ulubaşlar Grubu şirketlerinden Ulu Motor’un Türkiye distribütörü olduğu elektrikli otomobil üreticisi SKYWELL, Çin’de kendi bataryalarını üreteceği fabrikasının açılışını gerçekleştirdi.

Türkiye’de Yılın Elektrikli Otomobili seçilen ET5 ile elektrikli otomobil pazarına adım atan SKYWELL, gerçekleştirdiği yatırımlarla dikkat çekiyor. SKYWELL son olarak, kendi batarya modül ve paketlerini ürettiği tesisini Çin’in Jiangsu eyaletinde açtı. 1,2 GWh kapasiteye sahip batarya fabrikasının açılışıyla birlikte marka, küresel pazardaki rekabette elini güçlendirdi. 22 bin metrekarelik tesiste bir batarya modülü ve iki batarya paketi üretim hattı kuran marka, 2022 yılının sonuna kadar yaklaşık 56 milyon dolarlık batarya üretmeyi planlıyor. Markanın 2023 hedefi ise 170 milyon dolara ulaşmak.

Şimdilik yalnızca Skywell ET5 ve plug-in hibrit HT-i için batarya üretecek olan tesis, lityum iyon batarya hücrelerini ise Farasis‘ten tedarik edecek. 2023’te 100 bin otomobil satmayı planlayan SKYWELL’in 2030 hedefi olan yıllık 1 milyon araç satışının yarısının ise Çin dışı satışların oluşturması hedefleniyor.

ET5’e yüksek talep devam ediyor

Ulu Motor’un Türkiye distribütörü olduğu elektrikli otomobil üreticisi SKYWELL, ET5 modeliyle oldukça başarılı bir satış grafiği yakaladı. 520 km’ye çıkabilen menzili, yarı otonom sürüş ve akıllı özellikleriyle ET5, henüz birinci yılını doldurmadan 4.500 adetin üzerinde bir sipariş alarak önemli bir başarıya imza attı.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı