Buradasınız
Home > Güncel > Skoda’nın Yeni Yüzü

Skoda’nın Yeni Yüzü

Büyük kurumsal değişime hazırlanan Skoda startı Cenevre Motor Show’da verdi. 100 yılı aşan marka kimliğini ve karakteristik çizgisini her dönemde geliştirdiği otomobillere başarıyla yansıtan Skoda, üstün teknolojisi ve estetik anlayışının en son ürünü otomobiller ile Cenevre Motor Show’da yer alırken yeni estetik logosuyla büyük değişime başladığının işaretini verdi.

Cenevre Motor Show’da 2010 yılında gelen başarılarını taçlandıran Skoda, yeni kurumsal kimliğinin de tanıtımını gerçekleştirdi. Geçen 20 yıldaki dinamik büyümenin  ve 2010 yılında gelen tarihi satış başarısının ardından hedef büyüten Skoda, 2018 yılına kadar satışlarını ikiye katlama arzusunu geliştirdiği yeni teknoloji ürünleriyle gösterdi. Cenevre Motor Show’da mevcut modellerinin en yeni ve gelişmiş versiyonlarıyla katılan Skoda, Yeti, Yeti Greenline, Octavia Green Tec, Octavia RS, Octavia Scout, Superb, Superb Combi Greenline, Fabia, Fabia Green Tec, Fabia RS, Fabia Combi RS ve Roomster Green Tec modellerini de sergiledi.

Otomotivde yüzyılı aşan deneyime sahip Skoda modern ve genç imajının başlangıç seremonisi Cenevre Motor Show’da gerçekleştirdi.  Tüm iletişimde kullanılmak üzere değişen kurumsal kimlik, 2012 yılından itibaren Skoda markalı araçlar ile birlikte kullanılmaya başlanacak. Skoda showroomlarının da iç ve dış mimarisinin yeni imaja uygun olarak dönüştürülmesi çalışmalarına da aşamalı olarak devam edilecek.

Yeni Dizayn “Yelkenlere dolan taze rüzgar”

Skoda’nın yeni kanatlı ok logosu keskin parlak renkli bir tasarıma sahip. Daha önce kanatlı okun etrafında yer alan siyah çember tekrar tasarlanarak daha sade bir krom tasarım haline getirildi ve okun bulunduğu yere ilave edildi. Daha maceracı bir görünüm alan logoda “Skoda Auto” ibaresi artık yer almayacak. Bunun yerine Skoda açıkça görülebilecek şekilde logonun tam üstünde yer alacak.  Karakteristik “Skoda” yazısı ise şirketin yeni değerlerini temsil ediyor.  Ferahlık ve hassasiyet kavramlarından yola çıkarak geliştirilen görsel yenilenme Skoda’yı marka değeri olarak ileri taşıyacak.

Showroomlar  değişiyor!..

Yakın gelecekte Skoda showroomları da yeni imajın paralelinde değişime uğrayacak. İç ve dış görünümünde radikal değişiklilere gidilerek Skoda Showroomları görsel açıdan mükemmelleştirilecek. Gece ve gündüz dikkat çekecek şekilde tasarlanan yeni showroomlarda iç dizaynda marka değerlerini yansıtacak şekilde değiştirilecek.

Skoda’dan Geleceğe Bir Bakış: “TASARIM KONSEPTİ”

Skoda Cenevre Motor Show’da konsept tasarım aracını da beğenilere sundu. Modern biçimsel öğeler ve en son teknoloji ile donatılan konsept araçta detaylara verilen önem açıkça ortaya kondu. Konsept Skoda’da iç mekan, dinamik tavan hattıyla birleşerek arabaya yüksek bir görüş alanı sağlıyor. Rahat bir şekilde entegre edilmiş bagaj kapısı aracın bütün sofistike pratikliğine olanak tanıyor. Parlak bitimli ızgarası markanın estetik tasarımını sembolize ediyor ve ince çıtaları arp tellerini anımsatıyor . Yeni düzenlenmiş ve açık bir şekilde yapılandırılmış logo bütün hatların başlangıç noktasında olduğu gibi arabanın ortasında yer alıyor.

Bu konseptte dış görünüm iç mekanın aynası konumunda. Konsept tasarımda Skoda markasına özgü tipik değerler, örneğin geniş alan ve sofistike pratiklik, kullanılan malzeme ve uygulanan şık biçimlendirmeler açısından çok hassas bir şekilde kullanıldı. Işıklandırma sıcak bir ambians yaratırken, araçta kristal cam kullanılması tamamen yeni olan ve Çek kültürü, sanatı ve zanaatkârlığına yapılan özel bağlantıyı yansıtan etkileyici bir özellik olarak dikkat çekmekte.

Rallilerin Tozunu Atan Fabia Monte Carlo Cenevre’de!..

Skoda, Cenevre Motor Show’da motor sporlarındaki 110’ncu yılını da kutlarken Skoda’nın motor sporlarındaki başarılarını ve büyük zaferlerinin keyfini müşterilerine aktaracağı, özel imalat, spor şaseye sahip, siyah aksesuarlar içeren Fabia Monte Carlo’nun prömiyerine de tanıklık etti.

Skoda Fabia Monte Carlo’nun birçok detayında gözle görülür değişiklere gidildi.  Ön kaportasının sportif tasarımı kitleleri kendine çekerken  siyah ön farları ve sis lambaları radyatör panjurunun çerçevesi, kapı aynaları, tavan, arka rüzgarlık ve 205/45 R16 lastiklerle Cornet 16” alaşım jantlar ile Fabia Monte Carlo, Fabia serisinin en sportif görünümlü aracı olma özelliğine sahip oldu.

Fabia Monte Carlo’da hassas ayarlanabilir ön spor koltuklar sürücüye mükemmel yan destek sağlamakta ve ergonomik olarak doğru şekilleri uzun seyahatlerde bile yorgunluğu önlemektedir. Küçük deri paket üç kollu direksiyon, vites kolu ve el fren kolu için tamamen kırmızı dikişli deri bir kılıf içermektedir.  Ön kapılar eşik kılıflarıyla dekore edilirken, çelik pedallar lastik kaymayı önleyici plakalarla kaplandı.

Geniş renk yelpazesi ve siyaha boyanmış tavan aracın kişiliğini yansıtacak şekilde seçilmiştir. Fabia Monte Carlo Candy Beyaz ve Corrida Kırmızı iki temel gölgelikle, parlak gümüş, siyah magic ve antrasit gri ve kapuçino bej metalik renk seçeneklerinin yanında, özel olarak Sprint Sarı renk ile de farklı bir görünüme sahip.

Fabia Monte Carlo için motor yelpazesi 55kW ile 77kW çıkış sağlayan dört ekonomik dizel motor ile birlikte 44kW ila 77kW’a kadar güç sağlayan beş benzinli motor seçenekleriyle Fabia tutkunlarını bekliyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı