Buradasınız
Home > Güncel > Skoda IRC Tarihine Geçti

Skoda IRC Tarihine Geçti

Skoda, IRC (Kıtalararası Ralli Şampiyonası-Intercontinental Rally Challenge) tarihine adını yazdırdı. 2012 sezonunda hem Sürücüler ve hem de Üreticiler klasmanlarında üst üste üçüncü kez birinciliği elde eden Skoda, toplamda elde ettiği 27 IRC birinciliğiyle bu şampiyonluğun tarihindeki en başarılı marka oldu. IRC, Avrupa Şampiyonası (ERC), Asya-Pasific Şampiyonası (APRC) ve 6 ulusal şampiyonada kazanılan liderlikler, 2012 yılının, markanın 111 yıllık motorsporları tarihindeki en başarılı yıl olmasını sağladı.

IRC tarihinde üst üste ikinci kez (2011-2012) şampiyonluk kazanan tek sürücü olan Andreas Mikkelsen, bu başarısından dolayı duyduğu heyecanı dile getirirken, “Fabrikanın hazırladığı Fabia S2000 aracım, iki yıl boyunca inanılmaz hızlı ve dayanıklıydı. Ola ve ben, başarılarımızı büyük ölçüde böylesi iyi bir aracı üretip bize veren Skoda’ya borçluyuz. Birçok şey öğrenip, arkadaşlar edindiğim bu inanılmaz iki yılı hayatım boyunca unutamayacağım” dedi.  “IRC’ye katılarak motorsporları tarihimizde son derece büyük bir başarıya imza attık” diyen Skoda Motorsports Başkanı Michal Hrabanek de, “IRC başından beri bizim için mükemmel bir platform oldu. Gösterdiğimiz başarılar da bunun iyi bir tercih olduğunu gösterdi. Bu sonuçların Skoda Motorsports’un gelecek projeleri için büyük motivasyon kaynağı olduğuna inanıyorum”ifadesini kullandı.

IRC tarihinin en başarılı sürücüsü olan 2010 IRC Şampiyonu Juho Hanninen, Mikko Markkula ile birlikte 11 yarışta zafer kazanarak aynı zamanda Skoda Motorsports tarihindeki en başarılı takım oldu. İkili, Skoda Fabia Super 2000 ile IRC (2010), SWRC (2011) ve bu yılın Avrupa Şampiyonası’nı kazanarak bu şampiyonaların üçünü birden kazanan dünyanın ilk takımı oldu.

Skoda ve Fabia’nın 2012’deki başarılı sonuçları:

>      Marka, bu yıl üçüncü kez IRC Şampiyonluğu unvanını kazanarak, şampiyona tarihinde bu unvanı art arda kazanan en başarılı marka oldu.

>      Sürücüler klasmanında Skoda Fabia Super 2000 kullanan fabrika takımı, ardı ardına üçüncü zaferini kazandı. (2010’da Juho Hanninen ve Mikko Markkula, 2011-2012’de Andreas Mikkelsen ve Ola Floene)

>      Hanninen ve Markkula, bu yıl Avrupa Şampiyonluğu’nu kazanırken, Skoda, Asya Pasifik Ralli Şampiyonası’nı (APRC) da kazanarak en başarılı yılını geçirdi.

>      Fabrika takımından Jan Kopecky ve Pavel Dresler, Çek Şampiyonası’nda zafer elde etti.

>      SKODA Fabia Super 2000 sürücüleri Avusturya (Raimund Baumschlager), Almanya (Mark Wallenwein), Slovenya (Aleks Humar), Türkiye (Luca Rossetti) ve Bulgaristan’da (Dimitar Iliev) ulusal şampiyonluklarını kazandılar.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı