Buradasınız
Home > Güncel > Sınırları Yeniden Çiziyor: Audi R8 GT

Sınırları Yeniden Çiziyor: Audi R8 GT

Audi R8 GT2

Audi’ye 2008 yılında R8, 2010 yılında R8 V10 ile ‘Yılın Performans Aracı Ödülü’ getiren ve R8 LMS ile ilk sezonunda 23 yarışta birincilik elde eden R8 serisi, şimdi de R8 GT ile sokaklara çıkıyor. Yalnızca 333 adet ile sınırlı olacak bu özel üretim serisinde, her bir R8 GT’nin vitesi üzerinde üretim numarası yazacak.

100 KG DAHA HAFİF

R8 GT’nin alüminyum ASF gövdesi sadece 210 kilogram. Motor iskeleti ultra hafif magnezyumdan yapılan R8 GT’nin ASF gövdesi Neckarsumlm Fabrikası’nda, büyük kısmı elle gerçekleştirilen zorlu bir yapım sürecinden geçti. Gövdenin yüksek gücü yüksek performans araçlarının kusursuz işlenme tarzının temelini oluşturuyor. Ayrıca son derece üstün bir çarpışma güvenliği sağlıyor. R8 5.2 FSI quattro ASF gövdesi sayesinde, quattro all-wheel-sürüş özelliği ve opsiyonel R tronic şanzımanıyla sadece 1625 kg.

TAM 560 HP

R8 GT 0’dan 200 km/s hıza 10.8 saniyede ulaşıyor. Debriyaj 329 km hıza ulaşılana kadar performansını kaybetmiyor ve tork eğrisi, seri üretim versiyonundan daha fazla bir şekilde, 540 Nm’lik en yüksek noktaya ulaşıyor. V10 motorlu R8 GT, litre başına 107.6 HP’lik özel bir güç randımanına sahip. R8 GT’deki vites değişiklikleri ise R tronic sıralı manuel şanzıman ile gerçekleştiriliyor.

ÖZEL VE DİNAMİK İÇ DONANIM

Otomatik klima kontrol sistemi ve güç pencereleri, MMI işletimli navigasyon sistemi ve güçlü ses sistemi; Bang&Olufsen ses sistemi, CD değiştirici ve Audi Music Interface’in opsiyonel olarak sunulduğu R8 GT, siyah ve koyu gri ile bezenmiş ergonomik bir iç tasarıma sahip. Direksiyon, tavan kaplaması, tepe sütunları, diz tamponları, park freni ve koltuklar kontrast dikişlerle vurgulanmış Alcantara ile kaplı. Sürücü alanı mat karbondan, sütunlar, kapı hatları, araç kaportası ise sentetik bir köpekbalığı görünümlü materyalden oluşuyor.

[table id=6 /]

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı