Buradasınız
Home > Güncel > Şimdi Fotosentez Zamanı: Saic Ye Zi

Şimdi Fotosentez Zamanı: Saic Ye Zi

Saic Ye Zi Concept

CARMEDYA – Şimdi Fotosentez Zamanı: Saic Ye Zi. Merkezi Çin’de bulunan Şangay Otomotiv Endüstrisi Kurumu (SAIC) sadece GM ile ortak projelerle yetinmediğini kendi geliştirdiği Ye Zi ya da evrensel adıyla Leaf konseptiyle gösterdi.

Türkçe’de “Yaprak” manasına gelen Ye Zi’nin ilk fotoğraflarını ve detaylarını Pekin Otomobil Fuarı nedeniyle tüm gözlerin Çin’e döndüğü bir sırada basına veren SAIC, konsept hakkında merak edilenleri açıkladı.

Şimdi Fotosentez Zamanı: Saic Ye Zi

İhtiyaç duyduğu enerjiyi tıpkı bir yaprak gibi çevresinden toplayan Ye Zi’nin tasarımı da tamamen bir bitkiyi andırıyor. Aracın en ilginç özelliği ise sıfır emisyon değil daha da fazlasını yaparak negatif emisyon salınımı gerçekleştirmesi. Konseptin yaprak şeklindeki tavanında bulunan Photovoltaic üniteler ve tekerleklerin üzerindeki rüzgar türbinleri güneşi ve rüzgarı enerji kaynağı olarak kullanıyor.

Mühendislerin bu konseptteki yeni hedefleri aracın metal organik gövdesinin karbondioksit ve suyu  emerek, elektrik ve oksijen üretmesi. Tıpkı doğal bir fotosentez gibi…

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı