Buradasınız
Home > Güncel > Silverstone’da Son Gülen Stoner

Silverstone’da Son Gülen Stoner

MotoGP’de sezonun altıncı yarışının gerçekleştiği İngiltere Grand Prix’si sağanak yağmur altında gerçekleşirken, takvimin en uzun ve hızlı pisti olan Silverstone’da zafere ulaşan sürücü Casey Stoner oldu.

Yağmur nedeniyle iyice ıslanan pistte sürücülerin zor anlar yaşadığı ve kazaların damgasını vurduğu yarışa ilk cepte başlayan isim Stoner oldu. İyi bir çıkışla Yamaha sürücüsü Jorge Lorenzo, Honda sürücüleri Dovizioso ve Stoner’in önünde lider konuma yükselmesine rağmen, ilk turda yaptığı hata sonucu Honda sürücüleri ve Simoncelli’ye sadece üç viraj sonra geçilmekten kurtulamadı.

Dovizioso iki tur boyunca Stoner’in önünde liderliğini korudu ancak takım arkadaşı Stoner iyi bir zamanlamayla liderliği tekrar almayı başardı. Bu sırada yarışa ikinci sırada başlayan ancak start ile birlikte üçüncü konuma düşen Simoncelli ise Lorenzo’nun atağına cevap veremeyince dördüncü turda sırasını Lorenzo’ya vermek zorunda kaldı.

Bu sırada yağmur şiddetini giderek arttırmaya başladı ve sürücüler için şartlar daha da ağırlaştı ve 2009 yılından bu yana Silverstone’da yarış bitiremeyen Lorenzo üçüncü sıradaki konumunu sekizinci turda kaybetti ve Simoncelli tekrar üçüncü sıraya yükseldi.

Dovizioso üzerinde baskısını arttıran Simoncelli onuncu turda atak yapmaya çalıştı ancak frenleme sırasında kontrolünü kaybetti ve rakibini geçme şansını kaçırdı.

İlk sıradaki yerini koruyan ve en yakın rakibiyle arasındaki zaman farkını 15 saniyeye kadar çıkartan Stoner, sırasıyla Hevtor Barbera ve Randy de Puniet’e bitime üç buçuk tur kala tur bindirdi ve yarışın da galibi oldu. Dovizioso ile Honda podyuun ilk iki basamağını alırken, Colin Edwards üçüncü, en hızlı tur zamanına imza atan Ducati sürücüsü Nicky Hayden ise dördüncü oldu. Rossi ise beşincilikle yetinmek zorunda kaldı.

En iyi çıkış yapan isimse 14. sırada yarışa başlamasına rağmen sekizinci sırada yarışı tamamlayan Toni Elias oldu.

14. turda kaza yapan Ben Spies ise yarışı tamamlayamadı.

Moto2’de Bradl Rüzgarı

Günün diğer önemli bir yarışı da temsilcimiz Kenan Sofuoğlu’nun da yarıştığı Moto2 kategorisinde gerçekleşti.

Islak zeminde sürücülerin zor anlar yaşadığı yarışta Viessmann Kiefer takımının Alman pilotu Stefan Bradl performansıyla ve biraz da kazaların yardımıyla rahat bir zafere imza attı. Yarışın sekizinci turunda açık farkla önde olan Passini kayarak düşünce ikinci sıradaki Bradl liderliğe yükseldi. Bu sırada Kenan Sofuoğlu ise gerilerden gelerek ikinci sıraya kadar çıkmayı başardı. Yarış bitime yedi tur kala Kenan Sofuoğlu düşene kadar Bradl ve Sofuoğlu arasındaki çekişmeyle geçti. Her tur aradaki zaman farkını kapatan Sofuoğlu motordan düşünce tekrar yarışa dönene kadar 11. sıraya geriledi. Kenan’ın baskısından kurtulan Bradl rahat bir zafer elde ederken, Kenan yarışı sekizinci sırada tamaladı ve bu sezonki ilk puanlarını Silverstone’da almayı başardı.

Yarışta Bradley Smith ikinci, Michele Pirro ise üçüncü oldu.

125 cc kategorisinde ise Jonas Folger birinci, Nicolas Terol ikinci, Marcel Schrotter ise üçüncü olmayı başardı.

[table id=88 /]

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı