Buradasınız
Home > Dosya > Şikayetleri En İyi Yöneten Firmalar Açıklandı

Şikayetleri En İyi Yöneten Firmalar Açıklandı

Şikayetvar.com’un yürüttüğü ŞikayetEndex 2011 sonuçları otomotiv sektöründe kendisine yöneltilen şikayetleri en etkin şekilde yöneten firmaları belirliyor. Ortaya konulan rapora göre otomotiv sektörünün geçtiğimiz yıl, en iyi şikayet yöneten firmaları BMW, Renault ve Dacia oldu.

ŞikayetEndex, 650 bin Şikayetvar üyesinin gönderdiği şikayetler ve şikayetlerden duydukları memnuniyet puanlamalarına göre otomobil markaları arasında şikayetleri en iyi yöneten markaları belirledi. Kendi kategorilerinde öne çıkan firmalar BMW, Renault ve Dacia oldu.

Bu üç otomobil firmasının başarısını belirleyen temel unsurların farklılaştığı görülüyor.  Örneğin, Dacia’nın başarısında belirleyici unsur, pazar payına oranla alınan şikâyet sayısının azlığı, bu şikâyetleri cevaplama oranları ve cevap süresi konusundaki iyi performansı… Renault’un başarısında ise hem firma şikâyet skoru hem de şikâyet sürecinde yönetim tarzından ve ortaya çıkan çözümden duyulan memnuniyet diğer firmalara oranla daha belirgin şekilde belirleyici oluyor. BMW ise Firma Şikâyet Skoru açısından daha zayıf kalmış, ancak Şikâyetçi Memnuniyet Skoru ile rakiplerine üstünlük sağlıyor.

Şikâyet konuları açısından değerlendirildiğinde, Renault “Fiyat/Kampanya”, “Satış Sonrası Hizmetler,”“Ürün,”“Mağaza/Bayii”gibi alanlarda sektör ortalamasına göre pazar payına oranlı olarak daha fazla şikâyet üretiyor.  Ancak buna rağmen şikâyet sürecini iyi yönetmiş ve  şikâyetçi memnuniyetini üst düzeyde tutmayı başarıyor.

2011 yılında Şikayetvar’a iletilen şikayetler incelendiğinde ve genel olarak Otomotiv Sektörüne baktığımızda, şikayetlerin yüzde 39’u “Satış Sonrası Hizmetler”, yüzde 35’i “Ürün”, yüzde 5’i ise fiyat ve kampanya konuları hakkında…

1. GRUP

Şikayet Oranı

Şikayet Oranı

2. GRUP

Şikayet Oranı

Şikayet Oranı

3. GRUP

Şikayet Oranı

Şikayet Oranı


Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı