Buradasınız
Home > Güncel > Shell’in Marka Elçisi Burcu Esmersoy

Shell’in Marka Elçisi Burcu Esmersoy

Shell; geliştirdiği Shell FuelSave Diesel’i Türk halkının kullanımına sundu. Shell FuelSave Diesel, ana ürün kategorisindeki ilk ve tek düşük kükürtlü tasarruf sağlayan ürün olma özelliği ile ön plana çıkıyor. Hem binek hem de ağır vasıta sürücülerinin kullanabileceği yeni tasarruflu dizel ile  daha fazla ödemeden, her depoda 1 litreye varan tasarruf sağlayabiliyor ve bu nedenle yaklaşık 15-20 km daha fazla yol alabiliyor**. Shell FuelSave Diesel’in diğer özelliği; içeriğindeki Verimlilik Artıcı ile motorun çok daha etkin çalışmasını sağlaması. Motor verimliliğini azaltan kurum ve tortu birikmesinin engellenmesine yardımcı olan bu ürün, daha verimli bir ateşleme ve yanma sağlamak suretiyle yakıt tasarrufu sağlıyor.

Tasarruf formüllü dizel yakıt

Shell & Turcas Petrol Pazarlama Müdürü Pınar Mavituna FuelSave Diesel ürünü ile ilgili yaptığı açıklamada; Shell’in yakıt ekonomisi konusundaki öncülük misyonunu istikrarlı bir şekilde sürdürdüğünü belirtti. Yakıt ekonomisi konusunu dünyanın gündemine sunmuş bir kurum olarak bu konuda hem ürün geliştirme hem de bilinçlendirme çalışmalarına Türkiye’de 2006 yılından beri devam ettiklerini belirten Mavituna şöyle dedi:

“Müşterilerimizi ve filolarımızı tasarruflu yakıt kullanımı konusunda eğitiyoruz. Gerçekleştirdiğimiz eğitimlerde filolarımızın yüzde 24’e varan oranda tasarruf sağladığına şahit olduk. Diğer taraftan, yakıt tasarrufunun 10 temel ilkesini içeren bilgilendirici broşürleri istasyonlarımızda müşterilerimize dağıtıyoruz. Türkiye’deki dizel araçların pazar payı giderek büyüyor. Bu nedenle yakıt ekonomisi sağlayan formülümüzü artık dizel araç sahiplerinin de kullanımına sunmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Üstelik Türkiye’de düşük kükürtlü ana ürün kategorisindeki ilk ürünü biz tasarruf formülü ile sunmuş oluyoruz. Shell FuelSave Diesel, tasarruf formüllü dizel yakıtın yeni adı olacak. Dizel araç kullanan Türk sürücüsü, her depoda 1 litreye varan tasarruf sağlayacak**. Üstelik binek araçlara kıyasla ağır vasıtalarda bu tasarruf oranı çok daha fazla olacak. Bu, ülkemizin ekonomisi için çok önemli bir fayda olduğu kadar; daha az yakıt masrafı ve daha temiz çevre demek.

Diğer taraftan bizi en çok heyecanlandıran konulardan biri de Shell FuelSave Diesel yakıtımızın tanıtımında ve yakıt tasarrufu ile ilgili bilinçlendirme çalışmalarımızda Burcu Esmersoy ile çalışacak olmamız. Kendisinin hayatın her alanındaki tasarruflu yaşam, çevre bilinci, geri dönüşüm konusundaki bilinç düzeyi ve hassasiyeti bizi derinden etkileyerek kendisiyle işbirliği yapmamızda önemli rol oynadı. Burcu Esmersoy’un da katkıları ve ürünlerimizle halkımızın yakıt tasarrufu sağlama konusundaki somut adımlarının artacağına inanıyoruz. ”

Shell FuelSave Tasarruf Yakıtlarının Marka Elçisi Burcu Esmersoy

Shell FuelSave Diesel’in tanıtım elçiliğini, Burcu Esmersoy üstlendi. Esmersoy, çeşitli etkinliklerle Türkiye’ye Shell FuelSave Diesel’in avantajlarını anlatacak. Shell FuelSave Diesel’i test ederek farkı gördüğünü belirten Esmersoy, yakıt ekonomisinin günümüzde çok daha önemli hale geldiğini vurgulayarak, “günümüzün modern ve hızlı yaşam akışı içinde araçlarımız hayatımızın ayrılmaz parçası haline geldi. İşe giderken, çocukları okula bırakırken, alışveriş için süpermarkete giderken arabalarımızı kullanıyoruz. Araçların hayatımıza bu kadar çok girdiği bir dönemde kaynakları tasarruflu ve verimli kullanmanın yollarını arıyoruz. Ben de kaynakların doğru ve ölçülü kullanılmasına özen gösteren biriyim. Shell’in yakıt tasarrufu ve verimliliği için yıllardır sürdürdüğü çalışmaları öğrendiğimde, aracımı kullanırken doğru tercihler yaparak önemli oranda tasarruf yapabileceğimi gördüm ve bizzat tecrübe ettim. Shell’in her depoda 1 litreye varan tasarruf sağlayan Fuelsave Diesel ürününü tanıtmak benim için bu anlamda büyük önem taşıyor. Tüketicilerin tasarruflu tercih yapmalarına katkıda bulunabilecek olmaktan mutluluk duyuyorum. Shell FuelSave Diesel, benim gibi aracını sık kullanan sürücüler için hem ekonomik, hem de motoru koruyan verimli bir tercih oluşturuyor. Daha az yakıt harcamasıyla daha uzun yol alabileceğimi ve aracımı daha verimli çalıştırabileceğimi bilmek bana güven veriyor” dedi.

Türkiye Yakıt Tasarrufu Konusunda Bilinçli ve İstekli

Yakıt tasarrufu günümüzde çok önemli bir yer tutuyor. Shell’in yaptırdığı araştırmalar da Türk sürücülerin tasarruf konusuna duyarlı ve istekli olduklarını ortaya koydu. Yapılan hesaplamalara göre Shell FuelSave Kurşunsuz 95’i piyasaya sundukları Temmuz 2009’dan bu yana Türk sürücülerin bu ürünü kullanmaları sayesinde yaklaşık 20 milyon litre tasarruf ettikleri düşünülüyor.

Shell’in tahminine göre Türkiye’deki tüm dizel araç sürücülerinin Shell FuelSave Diesel kullanması halinde, 1 yılda yaklaşık 311 milyon litrelik yakıt tasarrufu sağlanabilir*. Bu, aynı yakıt miktarıyla 6.22 milyar kilometre ekstra yol alınabileceği anlamına geliyor**. Bu miktarlarla;

–       Dünyanın çevresi ekvator üzerinden 154 bin 709 kez dolaşılabilir. (40 bin 075 kilometre)

–       İstanbul – Ankara arasında 1 milyon 365 bin 638 kez gidilebilir. (İstanbul-Ankara arası 454 kilometre)

–       Ya da arada bir karayolu olduğunu varsayarsak, Dünya’dan Ay’a 17 bin 464 kez gidilebilir ya da 8732 kez gidip dönülebilir. (1 Ocak 2011 itibarıyla Dünya ile Ay arasındaki mesafe yaklaşık 355 bin kilometre)

Shell FuelSave Diesel; 18 Ocak tarihinden itibaren, Türkiye’nin dört bir tarafında hizmet veren Shell istasyonlarında müşterilerin hizmetine sunuldu.

Shell’den yakıt ekonomisinin 10 altın kuralı

 • Aracın motoru ve yağı düzenli aralıklarla kontrol edilmeli.
 • Araçta mutlaka önerilen tipte motor yağı kullanılmalı.
 • Lastiklerin hava basıncı düzenli olarak kontrol edilmeli.
 • Araçta gereksiz yük-eşya bulundurulmamalı.
 • Vites, araç hız kazanmaya başladığı anda yükseltilmeli.
 • Araç makul bir hızda kullanılmalı; ani fren ve hızlanmadan kaçınılmalı.
 • Gerekmedikçe klima açık tutulmamalı.
 • Özellikle yüksek hızda seyredilirken aracın camları kapalı tutulmalı.
 • Otoyolda araç sabit bir hızda kullanılmalı.
 • Çok yoğun ve ilerlemeyen trafikte aracın motoru durdurulmalı.

*Petder 2010 yılı dizel ürün satışları baz alınarak, her 50 litrede 1 litre tasarruf edildiği varsayımıyla hesaplanmıştır. 1 litre yakıtla 20 km yol yapıldığı varsayılmıştır.

** En az 50 litrelik bir deponun tamamının doldurulduğu varsayımıyla hesaplanmıştır. Standart benzinle ilk depoda etkisini gösteren yakıt tasarrufu formülümüze sahip standart benzin karşılaştırılmıştır. Standart dizel yakıtla ilk depoda etkisini gösteren yakıt tasarrufu formülümüze sahip standart dizel yakıt şehiriçi kullanım baz alınarak karşılaştırılmıştır. Gerçek tasarruf miktarı araca, sürüş şartlarına ve sürüş stiline göre değişebilir.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

  Benzer yazılar

  Yukarı