Buradasınız
Home > Güncel > Shell şarj istasyonu ağını genişletiyor

Shell şarj istasyonu ağını genişletiyor

shell elekrikli araç istasyonu

CARMEDYA.COM – Shell,  Avrupa’daki elektrikli araç şarj ağını genişletmek için BMW, Daimler, Ford ve Volkswagen Grup ile işbirliği yapacak.

Shell şarj istasyonu ağını genişletiyor

Shell, Avrupa’nın önde gelen petrol şirketlerinden Ionity ile dört otomobil üreticisi anlaştı. Anlaşmaya göre proje, toplam 10 Avrupa ülkesinde şarj istasyonlarının kurulmasını kapsıyor.

Anlaşma, Shell’in geçtiğimiz ay Avrupa’nın en büyük EV şarj sağlayıcısı NewMotion’ı satın alması üzerine kuruldu. Petrol endüstrisi, temiz enerjiye duyulan ihtiyaçtan dolayı benzin ve dizelin hakimiyeti ile tarihindeki kritik bir aşamadan geçiyor. Bu ayın başlarında Ionity, 2020 yılına kadar EV’ler için 400 hızlı şarj istasyonunun Avrupa ağını kurmayı planladığını açıkladı.

Bir aracın şarj süresi ortalama 5 – 8 dakika!

Fransa, İngiltere ve Çin’i de içine alan pazarlar, önümüzdeki 10 yıl içinde fosil yakıtla çalışan otomobillerin satışını durdurmayı planlıyor. Büyük enerji şirketleri ise buna uyum sağlamaya çalışıyor. Shell ve Ionity başlangıçta Shell’in otoyollarda sayısı 80’i bulan büyük yakıt istasyonlarında şarj üniteleri kuracak. Her istasyonda en az altı adet şarj ünitesi yer alacak. İstasyonlarda bir elektrikli otomobili şarj etmek ortalama 5 ile 8 dakika sürecek.

Shell geçtiğimiz ay İngiltere’deki istasyonlarında EV’ler için ilk hızlı şarj noktasını açtı. Markadan yapılan açıklamada, 2025 yılına kadar elde edilen gelirin yüzde 25’inin dizel ve benzin harici yakıtla çalışan araçlardan gelmesi öngörülüyor.

Kübra Yeşilkaya
2014 yılında lisede, Grafik Tasarım ve Fotoğrafçılık bölümünü bitirmişdir. 2016 yılında SAÜ MYO Üniversitesinden, Habercilik ve Gazetecilik den mezun olmuştur. Ayrıca AÖF – Medya ve İletişim bölümünde eğitimine devam etmektedir. 2014 den 2016 yılları sonuna kadar Kampüshaber gazetesinde Grafikerlik ve muhabirlik, aynı zamanda Hürriyet aile sitesinde editör yardımcılığı yapmıştır. Kısa bir süre M&T Reklam şirketinde grafik tasarımcı olarak yer almıştır. 2017 yılında Anadolu Yaşam Sağlık Tesislerinde Sosyal Medya Uzman yardımcılığı ve grafikerlik yapan Kübra Yeşilkaya, 2017 yılı sonunda bugün Medicon Grup da yeni görevine devam etmektedir.

    Benzer yazılar

    Yukarı