Buradasınız
Home > Dosya > Shell’den 10 Hayati Tavsiye

Shell’den 10 Hayati Tavsiye

Trafikte emniyet bilincinin yaygınlaşması için kapsamlı etkinlikler yürüten Shell & Turcas, Ramazan Bayramı nedeniyle yoğunlaşan yollarda üzücü kazalar yaşanmaması için hayati tavsiyelerde bulundu. Yol emniyetine ilişkin bu öneriler, tatil mutluluğunuzun üzüntüye dönüşmemesi için Shell uzmanları tarafından bilimsel verilere dayanarak hazırlandı.

Shell & Turcas, Ramazan Bayramı nedeniyle sürücülere uyarılarda bulundu. Shell uzmanları, yollarda üzücü kaza ve kayıpların yaşanmaması için, bilimsel verilere dayanarak hazırlanan tavsiyelere, titizlikle uyulması gerektiğini vurguladılar.

Trafikte emniyet eğitimleri ile Dünya Sağlık Örgütü’nün “Yol Güvenliği’nde Eylem 10 Yılı” projesine de güçlü bir katkı sağlayan Shell & Turcas’ın tatil yolundaki sürücüler için belirlediği hayati tavsiyeler şunlar:

1-    Yola uykusuz ve yorgun çıkmayın. Yolculuk öncesi dinlenmiş olun.

2-    Alkol aldıktan sonra araç kullanmayın. Ölümle sonuçlanan trafik kazalarının yüzde 49’unun, tüm kazaların yüzde 40’ının nedeni alkoldür.

3-    Uzun yolculuklarda, 2 saatte bir 15 dakika mola vererek, dinlenin.

4-     Yakın ya da uzak, şehir içinde ya da şehir dışında tüm yolculuklar sırasında önde ya da arkada oturan tüm yetişkinler, emniyet kemeri kullanmalıdır. Emniyet kemeri çarpma etkisiyle vücutta meydana gelen sarsıntıyı azaltır, vücudun en güçlü noktalarına yöneltir ve çarpma anında koltuktan fırlamayı engeller. Araçlardaki emniyet kemerleri yetişkinlerin ölçülerine göre dizayn edilmiştir. Çocuklar, arka koltukta bile olsalar emniyet kemeri ile değil, çocuk koltuğu ile seyahat etmelidir.  Tüm çocuklar, boyları 140 santimetreye ulaşıncaya kadar, arka koltukta ve uygun çocuk koltuğunda seyahat etmelidir.

5-    Araç kullanırken, cep telefonu kullanmak gibi dikkatinizi dağıtan davranışlardan kaçının. Heyecanlı veya gergin bir cep telefonu konuşması yapan sürücünün, 3 duble rakı içip direksiyona oturan sürücüden farkı yoktur.

6-    Yasal hız sınırlarına uyun. Trafik kurallarını ihlal etmeyin. Saatte 30 kilometre ile çarpılan yayanın yaşama şansı yüzde 95, saatte 60 kilometre ile çarpılan yayanın yaşama şansı yüzde 15’tir. Saatte 120 kilometre hızla giden bir otomobilin, ‘zeminin kuru, yolun sorunsuz, lastikler ve frenlerin mükemmel olması halinde’ emniyetle durabileceği mesafe yaklaşık 120 metredir. Aynı şartlarda saatte 90 kilometre hızla giden bir araç ise 72 metrede emniyetle durur. İki mesafe arasındaki fark yaklaşık yarım futbol sahası kadardır. Bu fark, hayatınızı değiştirebilir.

7-    Uzun bir yolculuktan önce, mutlaka yağınızı kontrol edin. Servis geçmişinizi de kontrol etmeniz iyi olur. Yağ değiştirmeye yakınsanız seyahate gitmeden önce değiştirmeniz daha sağlıklı sonuç verir.

8-    Lastiklerdeki eksik ya da fazla hava basıncı ile aracın emniyetle durabilme mesafesi uzar. Yanlış hava basıncı, aracın yere tutunma yeteneğini zayıflatır, virajlar daha tehlikeli hale gelir. Lastiklerinizdeki basıncın sadece 1 psi bile az olması, yakıt tüketiminizi artırır.

9-    Eğer uzun bir yolculuğa çıkıyorsanız, yeterince yakıtınızın olduğundan emin olun ve ideal olarak da sonraki benzin istasyonunun nerede olabileceğini bilemediğiniz otobana çıkmadan önce yakıtı doldurun.

10-  Akü sorunları yılın herhangi bir zamanındaki ana arıza nedenlerinden biridir. Sizi yarı yolda bırakmadan eski, yorgun bir aküyü değiştirin. Ayrıca elektrikli radyatör soğutma fanının motor ısındığında çalıştığından da emin olun. Bunu arabayı rölantide çalıştırarak kontrol edebilirsiniz.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı