Buradasınız
Home > Güncel > Shell Tasarruf Simülatörü’ne Yoğun İlgi

Shell Tasarruf Simülatörü’ne Yoğun İlgi

WOW Convention Center’da 12-13 Ocak 2012 tarihlerinde düzenlenen 3.Ulusal Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı’nın açılışını yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Shell & Turcas standını ziyaret etti. Yıldız, Shell FuelSave tasarruf yakıtları ile Shell yakıt ekonomisi simülatör aracını kullandı ve Shell Eco-marathon yarışmasında Türkiye’yi temsil eden Terakki Vakfı Özel Şişli Terakki Lisesi – Terakki Takımı’nın tasarladığı yarış aracını inceledi.

Etkinlikte ziyaretçiler, Shell’in üstün Ar-Ge teknolojisinin ürünü olan Shell FuelSave tasarruf yakıtlarının sağladığı faydaları detaylı olarak öğrenme imkânı buldu. Shell yakıt ekonomisi simülatörü ise, ziyaretçilere renkli bir deneyim yaşattı. Büyük ekranı, direksiyonu, pedalları, sürücü koltuğu ve tüm teknik ekipmanıyla gerçek bir otomobil şeklinde tasarlanan simülatör, şehir içi yollardan, otobana kadar farklı alternatifler içeriyor. Ziyaretçilere, simülatördeki 3 farklı senaryo ile yakıt ekonomisi formülleri hakkında bilgi verildi.

Gençleri geleceğin enerji kaynaklarıyla çalışan araçları geliştirmeye teşvik etmek için düzenlenen Shell Eco-marathon yarışmasına Türkiye’den katılan başarı ekiplerden Özel Şişli Terakki Lisesi – Terakki Takımı’nın tasarladığı araç da fuarda büyük ilgi gördü. Takım geçen yıl yapılan Shell Eco-marathon’da 1 litre yakıtla 492 kilometre yol kat ederek, prototip araçlar kategorisinde çarpıcı bir sonuç elde etmişti. Terakki Team’in bu başarısı, 1 litre yakıtla İstanbul ile Kastamonu arasındaki mesafeyi kat edebilmek anlamına geliyor.

Sürdürülebilir bir büyüme için doğal kaynaklarının tasarruflu kulanımı ve bununla birlikte ulaşımda da yakıt tasarrufu sağlanması, enerji verimliliğinin en önemli unsurlarını oluşturuyor. Kuruluşundan bu yana yakıt verimliliği konusunda araştırmalar yapan ve dünyanın ilk tasarruflu akaryakıtını  enerji sektörünün kullanımına sunan  Shell, bu öncü teknolojisini geliştirmek ve zenginleştirmek için Ar-Ge çalışmalarına her yıl 1 milyar doları aşkın bir bütçe ayırıyor. Shell kurumlar kadar bireylerin de yakıt tasarrufuna katkıda bulunabileceğine inanıyor ve bu alandaki toplumsal bilincin artması için geniş çaplı sosyal sorumluluk çalışmaları ve eğitimler düzenliyor. Shell sürücülere tasarruf bilincini kazandırmak için şimdiye kadar dünya çapında 150 bin kişiye tasarruflu sürüş eğitimi verdi.

FuelSave ve Eco-marathon

2009 yılında tüketicinin kullanımına sunduğu Shell FuelSave Kurşunsuz benzin ve 2011 yılında istasyonlarda yerini alan Shell FuelSave Diesel yakıtları, ilk damladan itibaren yakıt verimliliğini artırmak üzere tasarlandı. Hem dizel hem benzinli tüm araçlara uygun bu ürünlerde bulunan verimlilik artırıcı formül, motordaki kurum birikmesini engellemeye yardımcı oluyor.

Bu yıl 28’incisi gerçekleştirilecek olan Shell Eco–marathon yarışmasının Avrupa organizasyonu 17 – 19 Mayıs 2012 tarihlerinde Hollanda’nın Rotterdam şehrindeki sokak parkurunda gerçekleştirilecek. Türkiye’den toplam 17 takım 2012 yarışları için aday. Türkiye, Shell Grubu içerisinde projeyi yaklaşık 10 yıldır en iyi uygulayan ve en fazla katılımın olduğu ülkelerin başında geliyor. Yarışta öğrenciler ‘Urban’ ve ‘Prototip’ ana kategorilerinde farklı yakıt çeşitleri ile yarışıyorlar. 2011’de ilk defa Elektrikli Mobilite sınıfı da denendi.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı