Buradasınız
Home > Güncel > Shell CEO’sundan Türkiye’ye Övgü

Shell CEO’sundan Türkiye’ye Övgü

Royal Dutch Shell CEO’su Peter Voser, İstanbul ziyaretindeki temaslarını tamamlayarak, Türkiye’den ayrıldı. Ziyareti sırasında Shell Türkiye çalışanlarıyla buluşan ve bir istasyonu gezen Voser, Shell’in tüm aktivitilerini gözden geçirerek, yatırım planlarını da değerlendirdi. Ziyareti sırasındaki görüşmelerinden ve incelemelerinden çok memnun kaldığını belirten Voser, şunları söyledi:

“İnanıyorum ki, Türkiye sosyo-ekonomik dinamikleri, nitelikli insan kaynağı ve yüksek gelişme potansiyeli sayesinde, enerji dünyası için önemli ve stratejik bir ülke olmaya devam edecek. Coğrafik ve stratejik konumu nedeniyle çok önemli bir avantaja sahip olan Türkiye, canlı ekonomisi ve güçlü büyüme hızıyla gelecek vaat ediyor. Bu dinamik ülkenin enerji ihtiyacı da hızla artıyor. Biz de Türkiye’deki bu köklü firmayı büyütmek için elimizden geleni yapmaya hazırız. Türkiye’deki en güçlü ve güvenilir yatırımcılar arasında olmaya devam edeceğiz. Türkiye bizim için çok şey ifade ediyor.”

Türkiye Shell’in yenilikleriyle en önce tanışan ülke

Royal Dutch Shell’in Ar-Ge çalışmalarına her yıl 1 milyar dolardan fazla yatırım yaptığını belirten Peter Voser, Türkiye’nin Shell’in hayata geçirdiği yeniliklerle en önce tanışan ülkelerden biri olduğunu kaydetti. Shell’in Türkiye ekonomisine olan katkısının, Shell & Turcas ortak girişim şirketiyle daha da arttığını vurgulayan Voser, “Türkiye’deki  müşterilerimiz yüksek teknolojiye sahip ürünlerimizi severek satın alıyor ve çok memnunlar”  şeklinde konuştu.

Enerjiye 100 milyar dolar yatırım yapıyoruz

Enerji sektörünün, “Küresel enerji arzını artırmak”, “Yenilenebilir enerji gibi alternatiflere katkıda bulunmak” ve “Mevcut fosil yakıtların karbon yoğunluğunu azaltmak”  unsurlarını hayata geçirmek zorunda olduğunu söyleyen Voser, “Enerji şirketleri, talebi karşılamak amacıyla üretimi artırmaya yönelik yeni kapasiteye, büyük bir yatırım yapmak durumunda kalacaklar. Royal Dutch Shell olarak biz, 2011 ve 2014 yılları arasında toplam 100 milyar dolardan fazla yatırımla, tüketicilere daha fazla enerji sağlayacak projeler planlıyoruz”  diye konuştu.

Shell entegre büyüyor

Shell’in hem arama ve üretim, hem de pazarlama ve satış kollarında başarılı olduğunu ve entegre şekilde büyümeye devam edeceğini belirten Voser, “Entegre şirket olmak; aynı değer zinciri içerisinde hem ham petrol arama ve çıkarma, hem de işleme  avantajını sağlıyor.  Ulusal petrol şirketlerinin doğru çözüm ortağı olabilmemiz için entegre olmamız gerekiyor” dedi.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı