Buradasınız
Home > Güncel > Shel’den Tasarruf Sağlayan Motor Yağı

Shel’den Tasarruf Sağlayan Motor Yağı

Shell, Gordon Murray Design’daki (GMD) araştırma ekiplerinin işbirliğiyle, yakıt verimliliğinde yüzde 6.5¹ oranında artış sağlayabilecek yenilikçi bir konsept motor yağı geliştirdi. Böylece yakıt ekonomisi sağlayan sıradan yağ geliştirme programlarında elde edilen yüzde 2,5 civarındaki iyileştirmelerin çok üzerinde bir başarı yakalandı.

Shell mühendisleri, GMD’nin şehir içi araç tasarımında bir devrim niteliğindeki yeni T.25 şehir içi aracını² – kullanarak gerçekleştirdikleri testlerde, mevcut endüstri gereksinimlerinin de ötesine geçerek ultra-düşük viskozite seviyesinde 0W-10 motor yağı geliştirmeyi, böylece daha fazla verimlilik arayışında bir devrimi başardı. Shell ve GMD araştırma ekipleri arasında yapılan ortak bir mühendislik çalışmasında, T.25 motor tasarımı için mümkün olan en düşük motor sürtünmesini sağlamaya yardımcı olacak en optimum yağı, karmaşık matematik modelleme teknikleri kullanarak tanımlandı.

Yarının teknolojisi için çalışıyoruz

Shell’in Dünya çapında Global Akaryakıt ve Motor Yağları Teknolojisinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Selda Günsel, elde edilen sonuçların mutluluk verici olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Yakıt ekonomisini  geliştirmek için düşük viskoziteli yağları harmanlamak aslında nispeten kolay bir iş. Asıl sorun bunu motoru koruma ve kabul edilebilir yağ değişimi aralıkları hedefleri ile dengelemekte. Piyasada bu dengeyi sağlama yönünde önemli başarılar sağlamış Shell Helix Ultra gibi ürünler bulunuyor. Ancak bu ürünler mevcut endüstri gereksinimlerinin parametreleri çerçevesinde çalışmak durumunda. İnanıyoruz ki şimdi yarının otomobillerinin verimliliğini geliştirmek için mevcut gereksinimlerin ötesine geçen yağ teknolojileri üzerinde çalışmaya başlamanın tam zamanı. Elbette ki motor yağı, yakıt verimliliği elde etmenin yalnızca bir boyutunu oluşturuyor. Ancak araç üreticileri üzerinde karbondioksit emisyonlarını azaltma yönündeki baskı ve bu alanda verilen teşvikleri göz önünde bulundurduğumuzda motor yağlarının yapabileceği katkı son derece büyük bir önem kazanıyor. Bunun nedeni de motordaki sürtünme azaldıkça daha az yakıt tüketilmesi ve bunun sonucu olarak da daha az karbondioksit emisyonu oluşması.”

Tasarım dünyasının saygın ismi Gordon Murray Design CEO’su Prof.Dr. Gordon Murray ise “Yağ, motorun hayati bileşenlerinden biri. Aracın yakıt ekonomisini artırmak ve karbondioksit emisyonlarını azaltmak noktasında diğer birçok bileşene göre daha fazla potansiyel vaat ediyor. İşte bu yüzden Shell ile yeni ve heyecan verici ultra-düşük viskozite seviyesindeki konsept yağlarını test etmek için birlikte çalıştık” dedi.

Shell ile “Geleceğin Aracı” yarışmasında birincilik

T.25, 0W-10 Shell konsept motor yağını kullanarak “Geleceğin Aracı Yarışı”nda bir galon yakıtla 96 mil yol kat ederek yolcu taşıyabilen küçük içten yanmalı motorlu araçlar arasında en ekonomik araç ödülünü kazandı. Shell Madeni Yağları Genel Müdür Yardımcısı Roger Moulding, “Dünyanın en büyük nakliye yakıtı ve yağ sağlayıcıları arasında yer alan Shell olarak müşterilerimizin daha az yakıt kullanması ve daha düşük emisyon rakamlarına ulaşmasına yardımcı olmak için elimizden geleni yapıyoruz. Sürdürülebilir taşımacılık sorununa vermiş olduğumuz stratejik yanıtımıza ‘akıllı mobilite’ adını verdik. akıllı mobilite bağlamında üç temel alanda bir dizi yenilikten söz edilebilir: daha akıllı ürünler, daha akıllı kullanım ve daha akıllı altyapı” diye konuştu.

¹Yüzde 6,5 rakamı, şehir içi koşullarını taklit edecek şekilde tasarlanmış bir ortamda gerçekleştirilen testlerde elde edilmiştir. Şehir içi – şehir dışı karışık kullanım ortamını taklit edecek şekilde tasarlanmış testlere elde edilen fayda yüzde 4,6 düzeyinde olmuştur. Test sonuçları konsept yağı Avrupa pazarlarında yaygın bir biçimde kullanılan 10W-10 viskozite düzeyindeki yağlarla karşılaştırmaktadır.

²T.25 otomotiv tasarımında önemli bir atılım teşkil etmektedir. Dünyanın en iyi verimlilik düzeyi ve ultra-düşük emisyon seviyesini yakalamak amacıyla tasarlanmış bir şehir içi aracıdır. Araç aynı zamanda performans, maliyet, güvenlik, kullanılabilirlik, geri dönüşüm ve montaj kolaylığı açılarından da optimize edilmiştir.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı