Buradasınız
Home > Güncel > Sezonu Webber Kapattı

Sezonu Webber Kapattı

Formula 1 ‘de 2011 sezonu Brezilya’daki yarışla sona ererken, Sao Paolo’da gerçekleşen mücadeleyi Red Bull pilotu Mark Webber kazandı ve bu sezon ilk zaferini son yarışta elde etmiş oldu.

Yarışa pol pozisyonda başlayan isim bu sezonun şampiyonu Sebastian Vettel olurken, Red Bull takımını şampiyon pilotu Brezilya Grand Prix’sini ikinci sıradatamamladı ve Red Bull sezona dubleyle veda etti.

Yarışın ilk 29 turunda liderliği açık farkla önde götüren Vettel şanzıman sorunu nedeniyle yavaşlayınca Webber ilk sıraya yerleşti ve yarışın galibi olmayı başardı.

McLaren pilotu Jenson Button’ın üçüncü olduğu mücadelede start anında büyük bir çekişe yaşanırken, start savaşından Red Bull pilotları galip çıktı. Bu sırada 3. sıraya yükselmeyi başarak Ferrari pilotu Fernando Alonso ise yanlış lastik seçimi sonucunda sert lastikler nedeniyle zaman kaybetmeye başladı ve 3. sırayı Button’a tekrar vermek zorunda kaldı.

Alonso’nun 4. olduğu yarışta beşincilik için tampon tampona mücadele eden Lewis Hamilton ile Felipe Massa düellosunu Hamilton’ın şanzıman arızası nedeniyle yarış dışı kalması üzerine Massa kazandı ve kendi evindeki yarışı beşinci sırada tamamladı.

Sezonun son yarışı olması nedeniyle tüm pilotların gelecek sezon da yarışabilmek için herşeylerini ortaya koyduğu mücadelede arka sıralarda da saliselerle ölçülen zaman farkları ve çekişme yaşandı. 6. sıra için mücadele eden Force India pilotu Adrian Sutil amacına ulaşırken, Mercedes GP pilotu Nico Rosberg ise yedincilikle yetindi.

Yarışın sonunda ilk iki sırayı Red Bull pilotları elde ederken, Webber 2010 sezonundaki Macaristan Grand Prix’sinden bu yana ilk kez yarış kazanarak, şeytanın bacağını kırdı.

Bu arada 9. sırayı Kobayashi alırken, 10. olarak puan alan son isimse Renaul pilotu Vitaly Petrov oldu.

Bu yıl bekleneni veremeyen Schumi ise yarışın başlarında Bruno Senna ile çarpıştı ve lastiği patladı. Schumi 15. olabilirken, Senna pitten geçme cezası aldı.

Bu sonuçların ardından 2011 sezonunun pilotlar şampiyonu 392 puanla Red Bull pilotu Sebastian Vettel olurken, markalar şampiyonu ise 650 puanla Red Bull oldu.

[table id=134 /]

[table id=135 /]

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı