Buradasınız
Home > Güncel > Servisinizi Nasıl İsterdiniz?

Servisinizi Nasıl İsterdiniz?

Hyundai yüzde 100 Müşteri Memnuniyeti adına farklı bir servis kampanyası başlattı. Aracını servise götürmek için zamanı olmayan Hyundai müşterilerinin daha konforlu ve sıradışı bir hizmet almalarını sağlayacak, “Kapınızdaki Servis Hyundai” Programı ile artık aracınızı kapınızdan teslim alacak ve kapınıza kadar teslim edecek.

Birçok ülkede model ve marka adına ödüllerle başarısını taçlandıran Hyundai, 2013 yılında dünyada ve Türkiye’de “Müşteri Memnuniyeti’nde Liderliği” hedefliyor. Bu çerçevede Ekim ayından itibaren başlatılan “Kapınızdaki Servis Hyundai” prpgramı ile Hyundai, Yetkili servis kalitesini Hyundai kullanıcılarının kapısına getiriyor.

“Kapınızdaki Servis Hyundai” programı ilk aşamada Accent Blue, Yeni Elantra, Sonata, Genesis Coupe, ix35, Santa Fe, ix55, Grandeur ve Genesis modelleri için, programa katılan tüm Hyundai Yetkili Servisleri’nde periyodik bakımlar için geçerli olacak.

Programdan faydalanmak isteyen Hyundai sahipleri, en yakın Hyundai Yetkili Servisi’nden telefonla randevu alarak, belirlenen gün ve saatte araçlarının kapılarından teslim alınmasını, gerekli bakım ve onarımı yapıldıktan sonra araçlarının kapılarına teslimini ve hatta nakit veya kredi kartı ile kapıda ödeme yapabilme ayrıcalığına sahip olacaklar.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı