Buradasınız
Home > Güncel > SEAT’tan Dört Dörtlük Alhambra

SEAT’tan Dört Dörtlük Alhambra

SEAT, bu yıl 81’ncisi düzenlenen Cenevre Uluslararası Otomobil Fuarı’nda satışa çıktığı ilk günden beri büyük ilgi gören ve ülkemize de bu yılın ilk yarısı gelmesi beklenen Alhambra modelinin dört tekerden çekişli versiyonu Alhambra 4×4 ve IBX konsept aracını ilk kez beğeniye sunuyor. Bunların dışında Ibiza ailesi, Alhambra, Altea, Leon ve Exeo modelleri de SEAT standında ziyaretçileri bekliyor.

Alhambra bu kez 4 çekiyor!

Yeni SEAT Alhambra 4×4, boş zaman etkinlikleri ve hobileri için geniş bir mekân sunarak aile yaşamının beklentilerini karşılamanın yanında, çok yol kat eden iş amaçlı kullanıcıların taleplerini de yerine getiriyor. Bunu dört çekişli motoruyla sportif bir sürüşle yaparken, 2,0 TDI motoruyla da daha az yakıt harcıyor.  140 HP’lik motor ve 6 ileri manuel şanzıman seçeneğiyle Avrupa’da yaz aylarında satış sunulacak Alhambra 4X4, saatte 190 km. hıza çıkabiliyor. 4.85 metre uzunluğu ve 1.9 metre genişliği sayesinde geniş bir mekân sağlayan 5 ya da 6 koltuklu Yeni Alhambra 4X4,  üçüncü sırada iki yetişkin için dahi rahat bir alan sunuyor

Elektrik Çağı’nın Cross-over’ı:  IBX Concept

4.26 metre uzunluğu, 1.8 metre genişliği ve 1.65 metre yüksekliği IBX’i hiç kuşkusuz SUV segmentine sokarken, iki kapısı, uzun tavanı ve sportif C sütunu IBX’e klasik bir Sports Coupe havası katıyor. LEAD farları, hava kanalları ve entegre sis lambaları da IBX’e spor görünüm kazandırıyor. Geniş iç hacmi tüm gereksinimleri karşılarken, aracın kompakt tasarımı da şehir içinde park alanlarına ve otoparklara kolayca sığmasını sağlıyor. IBX’in 1.62 metrelik yüksekliği de sıkışık şehir trafiğinde, daha iyi bir görüş açısı ve güvenliği sağlıyor. Sadece elektrik motoruyla, şehir içinde günlük yolculukları karşılayabilecek bir menzil olan 45 kilometre yol alabiliyor. IBX, elektrikli motoruyla atmosfere hiç karbon salmıyor.  Şehir dışında da özgürlüğü, içten yanmalı motoru sağlıyor. Henüz kesinleşmese de IBX’in, SEAT’ın hali hazırda modellerinde kullandığı TSI ya da TDI motorları kullanması planlanıyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı