Buradasınız
Home > Dosya > Seat 60 Yaşında

Seat 60 Yaşında

Seat Tarihçe

İspanyol otomobil üreticisi Seat, 60 yaşına bastı. The Sociedad Española de Automóviles de Turismo S.A. adıyla 9 Mayıs 1950 tarihinde kurulan Seat, kurulduğu günden bu yana ürettiği modeller ve geliştirdiği teknolojilerle otomotiv sektörünün önemli oyuncuları arasında yer almayı başardı.

Aslında İkinci Dünya Savaşı sonrasında İspanya Hükümeti tarafından faaliyete geçirilerek, ilk üretimlerine başlayan marka, o dönemde sadece motorsiklet, motorsiklet motorları ve küçük sınıfa ait otomobiller üretiyordu.  Otomobil üretimindeki birkaç başarısız denemeden sonra 1948 yılında hükümetin emriyle yabancı yatırımcılara kapılarını açan markaya Fiat destek verdi. Fiat ile İspanya Hükümeti arasındaki anlaşmayla doğan Seat markası 1950 yılında resmen kurulmuş oldu.

İlk olarak 1953 yılında üretilen Seat 1400 ile yollarda boy göstermeye başlayan marka, bugüne kadar ürettiği 16 milyonun üzerinde araçla önemli satış rakamlarına da imza attı. Bugün 72 ülkede 3 binden fazla satış ve servis noktasıyla faaliyet gösteren Seat’ın ürettiği otomobillerin üçte ikisi ihraç ediliyor. Seat en büyük atılımlarından birisini ise 1957 yılında üretime aldığı 600 Serisi ile yapmış ve yıllarca bu model büyük başarılara imza atarken, çok sayıda da ödül almıştı.

Bugün İspanya’da Barselona yakınlarında bulunan Matrorell’de kurulu Teknoloji Merkezi’nden yönetilen Seat için bu merkez çok önemli bir yer tutuyor. Yeni teknolojilerin geliştirildiği merkezde son olarak elektrikle çalışan Seat IB konsepti hayata geçirilmişti.

İspanyol markanın Barselona’daki tesislerinde bugün 11 bin, Teknoloji Merkezi’nde ise 1300 kişi görev yapıyor. Her gün yeni teknolojiler üzerinde çalışılan Matrorell’de lojistik sistemler ve esnek üretim süreçleri geliştirilmeye devam ediliyor. Burada geliştirilen teknolojiler sayesinde Seat’ın günlük otomobil üretimi kapasitesi 2 bin aracı bulmuş durumda.

Seat aslında en önemli atılımı 1982 yılında Volkswagen Grubu ile başlayan süreçte yaptı. 1982’de başlayan süreç, sekiz yıl sonra Seat markasının VW Grup bünyesine katılmasıyla İspanyol marka için yeni bir geleceğin kapılarını açtı. VW Grup tecrübesini arkasına alan Seat, yenilikçi teknolojilerle başarılı modellere imza atmayı başardı.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı