Buradasınız
Home > Güncel > Sea To Sky’da Zafer Jarvis’in

Sea To Sky’da Zafer Jarvis’in

Red Bull Sea to Sky’ın 9 Ekim Pazar günü yapılan “Olympos Yarışı”nın sonuçları açıklandı. Türkiye’nin muhteşem sahillerini barındıran, Kemer’de düzenlenen Red Bull Sea to Sky ekstrem enduro yarışına başlangıçtan hemen önce başlayan sağnak yağmur damgsını vurdu. Zor hava koşullarına rağmen yarış planladığı şekilde sorunsuz olarak tamamlandı. Cumartesi günü çoğu sürücü stratejik bir yaklaşım izleyerek enerjilerini ve malzemelerini korumaya karar vermişti. Bu doğrultuda çok daha dikkatli yarıştılar fakat Pazar günü “ya hep ya hiç” günü oldu. Sürücüler enerjilerinin son damlasına kadar yarıştılar. Bu da en öndeki rakipler arasında amansız bir mücadele yaşanmasına ve birçok sürücünün yarışı yarıda bırakmasına neden oldu. Çok az sürücü Olympos Dağı’nın zirvesindeki bitiş çizgisini görmeyi başardı. Bugünkü Olympos Dağ Yarışı gerçek bir ekstrem Enduro ziyafetiydi ve deniz seviyesinden Olympos dağının zirvesine tırmanarak binicilerin yeteneklerinin sınırlarını zorladı.

Yarışın son etabı olan “Olympos Yarışı” pazar sabahı 10:00’da Çamyuva Sahili’nde başladı.  10’arlı gruplar halinde start alan sürücülerin sıralamaları yalnızca %40’ının bitiş çizgisine ulaşabildiği ve bir önceki gün gerçekleşen “Orman Yarışı”nın sonuçlarına göre belirlenmişti. Olympos Dağı Yarışı, sürücüleri kumsaldan taa Olympos Dağı’nın zirvesine (Tahtalı 2.365 m) kadar götürdü. Kurumuş geniş bir nehir yatağında başlayan yarış, 8 km kadar bu yatakta kaldıktan sonra yaklaşık 40 km boyunca dar patikalardan, keçi yollarından oluşan orman bölümünde devam etti. Rakım arttıkça arazi koşulları daha da zorlaştı. Parkurda yaklaşık 1.900 metre rakımdaki ağaç hattı geride bırakıldıktan sonra tekerlekler yalnızca kaya yüzeylere temas etti. Bitiş çizgisini görmek isteyen seyirciler zirveye ancak teleferikle çıkabildiler. Yarışı tamamlayamayan sürücüler de aşağıya teleferikle inmek zorunda kaldılar.

Parkurun zorlayıcılığı, hava ve arazi koşulları göz önüne alındığında yarışmacıların sadece %20’sinin dağın zirvesine erişmesi gayet doğaldı. Maksimum biniş süresi içinde zirveye varanlara birer Red Bull Sea to Sky Altın madalyası verildi. Yaklaşık 1.900 metre rakımdaki ağaç hattına kadar gelebilen yarışçılara Gümüş madalya, nehir kısmına ve ormanın ilk kısımlarına gelebilen yarışçılara da Bronz madalya verildi.  8 bin euro’luk ödül parası ise ilk 3 arasında nakit olarak dağıtıldı. Yarışmanın açılışını yapan ve yarış boyunca takip eden dünya şampiyonu milli sporcumuz Kenan Sofuoğlu, “çoğu Enduro sürücüsü için bronz madalya bile büyük bir başarı. Gümüş madalya onları küçük bir grup kahraman arasına sokuyor, altın madalya ise ekstrem enduro’nun krallarından biri haline getiriyor” dedi.

8-9 Ekim Red Bull Sea To Sky  Sonuçları:

  1. Graham Jarvis  (İngiltere)- 01:59:41
  2. 2. Jonny Walker (İngiltere) – 02:06:09
  3. Chris Birch (Yeni Zelanda)- 02:06:50

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı