Buradasınız
Home > Güncel > Scania Sürücüsünü Seçiyor

Scania Sürücüsünü Seçiyor

Lojistik sektörünün en önemli dinamikleri arasında yer alan karayolu taşımacılığının, insan faktörü olan “sürücülerin” bilinçlendirilmesi amacıyla Scania tarafından düzenlenen Genç Avrupalı Tır Sürücüsü 2010 Türkiye finali tamamlandı. 12 yarışmacı arasından en yüksek puanı alarak birincilik kürsüsüne çıkan Oktay Taş, İsveç’de düzenlenecek finalde Türkiye’yi temsil etme hakkını kazandı.

İzmit, Samsun, Adana ve İzmir bölgelerinde gerçekleştirilen elemelerde dereceye girerek İstanbul, Aykan Otomotiv’de gerçekleştirilen Türkiye finalinde yeteneklerini sergileyen finalistler; burada, İsveç’de gerçekleştirilecek finalde ülkemizi temsil etme hakkı kazanmak için ter döktüler. Yarışmalarda birinciliği elde eden Oktay Taş, 8-9 Ekim tarihleri arasında İsveç’de düzenlenecek finalde ödül olarak verilen yaklaşık 100 bin Euro değerindeki Scania Yeni R-serisi çekiciyi kazanmak için piste çıkacak. Türkiye finalinde Murat Akar ikinciliği elde ederken, Ahmet Balcı üçüncülük kürsüsüne çıktı.

Ödül törenine birincilik kupasını Taş’a veren Doğuş Otomotiv Scania Pazarlama Müdürü Çağla Gül Şenkardeş, “Genç Avrupalı Tır Sürücüsü yarışması, Scania ve Doğuş otomotiv’in trafik güvenliği, güvenli sürüş ve eğitim konularına verdiği önem ve ortak vizyonun bir göstergesidir. Eylül ayı boyunca ülkemiz genelinde başvuran 1000 adet üzerindeki yarışmacı arasından testleri geçen ve 4 ayrı ilde yarışan yaklaşık 50 kişi arasından bugün Türkiye finalimizde en başarılı 3 sürücümüzü belirledik. Tüm dünya genelinde aynı hakemler eşliğinde, aynı ekipmalar ve kurallarla yapılan yarışma sonucunda dereceye giren sürücülerimiz aslında 45 bin adedin üzerindeki yarışmacı arasındaki en iyi sürücülerden biri. Bugün İsveç’te büyük finale gitmeye hak kazanan Oktay Taş, Türk sürücülerinin, evrensel sürüş uygulamaları konusundaki başarılarını da sergileyecektir. Kendisine İsveç’te başarılar dilerim.” dedi.

2005 yılından bu yana Türk ağır ticari araç sürücülerinin de katıldığı yarışmaya, ağır ticari araç ehliyetine sahip, 1975 yılı ve sonrasında doğan sürücüler katılabiliyor. Yarışmalar; teorik test, ekonomik sürüş ve manevra yeteneğinin değerlendirileceği üç ayrı etapta yapılıyor.

Yarışmanın ilk etabı olan teorik testte adaylara trafik kuralları, güvenli ve ekonomik kullanım, ağır ticari araç teknolojisi ve yol güvenliği ile ilgili sorular soruldu. Başarılı olan adaylar bölgesel elemelerde yarışmaya hak kazandı. Bölgesel elemelere katılan yarışmacılara ilk olarak güvenli sürüş semineri verilirken, bu seminerin ardından araçları kullanarak devam ettikleri ekonomik sürüş testi ve manevra testi takip etti.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı