Buradasınız
Home > Güncel > Scania İlk 3’te

Scania İlk 3’te

Scania, Ağır Ticari Araçlar Derneği 2010 yılı satış raporuna göre 2 bin 500 adet satış gerçekleştirerek rekor kırdı. Toplam pazardan yüzde 10 pay alarak en çok satılan 3. marka olan Scania, 2003 yılından günümüze ithal ağır ticari araç pazarında en çok satılan araç markası olma başarısını 2010 yılında da yüzde 27 pazar payı ile devam ettirdi.

Doğuş Otomotiv İcra Kurulu Başkanı Ali Bilaloğlu ve Doğuş Otomotiv Scania, Krone ve Meiller Genel Müdürü Tolga Senyücel, gerçekleştirdikleri 2010 yılı basın değerlendirme toplantısında, Doğuş Otomotiv ağır vasıta markalarının yılı çok başarılı sonuçlarla kapattıklarını belirttiler.

İcra Kurulu Başkanı Ali Bilaloğlu basın toplantısında yaptığı değerlendirmede 2009’daki global kriz nedeniyle şirketlerin filo yenileme ve genişletme taleplerini 2010 yılına ötelediklerini, kamu altyapı çalışmaları, otoyol, baraj, havaalanı inşaatları ve madencilik sektöründeki yatırımların realize olması ile pazar beklentilerin üzerinde büyüme göstererek 25 bin 542 adede ulaştığını belirtti. Bilaloğlu “2010 yılında toplam araç satışı 800 bine yaklaştı. Doğuş otomotiv olarak biz 88 bin araç satışı gerçekleştirdik. 16 ton ve üzeri ağır ticari araç pazarında yüzde 116 oranında büyümenin yaşandığı 2010 yılında Scania yüzde 212 oranında büyümüş, 2 bin 500 adet araç satışı gerçekleştirmiş ve pazar payını yüzde 10’a çıkartmıştır. Bu büyüme ile Scania, 16 ton ve üzeri ağır ticari araç pazarı büyümesinin 2 katına yakın bir büyüme gerçekleştirmiştir. Scania 2010 yılında Türkiye’de üretim yapan 2 yerli üreticinin ardından 3. sıraya yükseltmiştir. ”dedi.

Ali Bilaloğlu sözlerine şöyle devam etti; “2010 yılı toplam çekici pazarında, yüzde 150 büyüme ile 15 bin 905 adede yükselerek tarihi çekici satışı rekoru kırılmıştır. Scania markamız ise çekici pazarında bir önceki yıla göre yüzde 224 büyüme göstererek çekici pazarı büyümesinin çok üzerinde bir artış gerçekleşmiştir. Scania ise 2 bin 330 adet satış ve yüzde 35 ithal çekici pazar payı ile yine kendine ait rekoru yukarıya taşımıştır.”

İzmir’de yapılan Krone fabrikası hakkında da bilgi veren Bilaloğlu “Bitiş tarihi global krizin başlangıcına denke geldi. Test üretimimiz 2012, seri üretime ise 2013 yılında başlamayı planlıyoruz” dedi.

“Nakliye sektörü filo yenileme ve büyütme yatırımı yapamıyor.”

Doğuş Otomotiv Scania, Krone ve Meiller Genel Müdürü Tolga Senyücel ise, 2010 yılının ağır ticari araç sektörümüz açısından gelişim ve değişimlerle dolu bir yıl olduğunu belirterek “Batı Avrupa modern araç kombinasyonlarının ve taşıma metodlarının gelişimine paralel yeni bir Türkiye ağır ticari araç pazar yapısı ortaya çıkmıştır. 16 ton üzeri ağır ticari araç pazarı, 2006 yılındaki tarihi 33 bin 393 adetlik seviyesinin halen yüzde 24 altındadır. Bu pazar seviyesine ulaşılamamasının temel sebepleri; 2008 son çeyrekte başlayan ve 2009 sonuna kadar devam eden global krizin etkileri, Türkiye pazarında değişim gösteren taşıma uygulamaları ve uluslararası nakliye sektörünün filo yenileme ve büyütme yatırımı yapamamasıdır.” açıklamasında bulundu.

Senyücel sözlerine şöyle devam etti; “Scania ithal pazarda en yakın rakibinden yüzde 40 daha fazla araç satma başarısı göstermiş, her 3 ithal araçtan birisi Scania markalı olmuştur. İlave araç temin edebilseydik 2 bin 500 rakamının üzerine çıkardık.” dedi.

2011 yılı hedeflerini de açıklayan Senyücel “2011 yılında herhangi bir olumsuz durum beklemiyoruz. Öngörümüz toplam pazarda yüzde 10 oranında bir artış yaşanmasıdır. Bizde aynı nispette payımızı arttırmak istiyoruz”

“Krone ve Meiller ile başarılarımızı taçlandırdık”

Doğuş Otomotiv Scania, Krone ve Meiller Genel Müdürü Tolga Senyücel, treyler markası Krone ve damper markarı Meiller’i de değerlendirirken “Treyler sektöründe toplam pazar payımız Krone ve Meiller için artış göstererek toplam bin adet seviyesine yükselmiştir. Toplamda 556 adetlik satışa ulaşan Krone markamız treyler sektöründe bir önceki yıla oranla yüzde 167 oranında yükselttiği satışları ile toplam pazarın büyüme hızından daha hızlı büyüdü. 196 adetlik satış ile aynı zamanda en çok tercih edilen ithal frigorifik markası olan Krone marka imajını da sağlamlaştırdı. “ açıklamasında bulundu.

Senyücel Meiller Damper markası için de “Distribütörlüğünü yürüttüğümüz Meiller damper markamız çok başarılı bir yıl geçirmiştir. Yüzde 100’e varan büyüme gerçekleşen inşaat araçları sektöründe, 447 adetlik satış ile 2009 yılına göre satışlarını yüzde 233 oranında arttırma başarısı göstermiştir. 2010 yılında satış başarılarımıza ilave olarak yapılanma çalışmalarına da hızla devam ettik ve Yetkili Satıcı sayısını 7 adede, Yetkili Servis sayısını ise 8 adede çıkarttık.” dedi.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı