Buradasınız
Home > Güncel > Santa Fe’ye 5 Yıldız

Santa Fe’ye 5 Yıldız

Hyundai’nin 2012 yılında yenilediği Santa Fe modeli, bu yıl zorlaştırılan Euro NCAP testlerinden en yüksek not olan beş yıldızı alarak geçti ve sınıfının en güvenli SUV modelleri arasında yerini aldı.

Tüm test kategorilerindeki birinciliği Alman ve İngiliz rakiplerinden alarak 2012’nin en iyisi seçilen Hyundai Santa Fe, böylece “Büyük Off-Road 4×4” segmentinde, bağımsız araç değerlendirme organizasyonu Euro NCAP’in favorisi oldu. 2012 yılında yapılan çarpışma testine toplam 36 farklı araç katılırken EuroNCAP, kendi segmentinin en iyi sekiz otomobilini de belirlemiş oldu. Yeni nesil Santa Fe, yan bariyer çarpışma testindeki “Yetişkin Yolcu”  güvenliğinde yüzde 96 koruma oranıyla en yüksek puanı elde etti. “Çocuk Yolcu” kategorisindeyse D-SUV segmentinin en iyi derecelerinden birisi olan yüzde 89’u elde etmeyi başardı.

Santa Fe, Elektronik Stabilite Kontrolü  (ESP) ve benzeri gibi teknolojik aktif güvenlik özelliklerin değerlendirildiği “Asist Güvenlik” kategorisinde de yüzde 86’lık bir skora imzasını atmış oldu. Sürücü ve yolcu güvenliği kadar yayaları da sürekli olarak göz önünde bulundurarak model ağını en yüksek aktif sistemlerle donatan Hyundai, pasif güvenliği de unutmadı. Yayaların olası çarpışma anında minimum zararla kazayı atlatması için geliştirilen ve ilk kez yeni Santa Fe modelinde kullanılan “Aktif Kaput”, herhangi bir çarpma anına otomatik olarak yukarı doğru kalkarak yayanın omuz ve baş bölgesinden ciddi bir şekilde yaralanmasını ortadan kaldırmış oluyor. Bu sistemle birlikte Santa Fe, “Yaya Güvenliği” kategorisinde yüzde 71’lik skor elde ederek segmentindeki rakiplerinden daha yüksek bir dereceye sahip oldu.

Hyundai Motor Avrupa Kıdemli Başkan Yardımcısı ve CEO’su Allan Rushforth, Hyundai Santa Fe’nin kazandığı yüksek puanlarla ilgili olarak, “Euro NCAP tarafından değerlendirilerek yüksek dereceleri elde eden yeni Santa Fe’nin bu başarısı, müşterilerine ve yollardaki diğer sürücülerle yayalara olan bağlılığını gösteriyor. Otomobilin doğasında yer alan güvenlik, yüksek kalitedeki donanımlar ve duygusal tasarıma ek olarak elde edilen düşük CO2 salımıyla da Avrupalı müşterilerimiz için eksiksiz bir paket sunmak istiyoruz” dedi.

Yeni nesil Santa Fe ile birlikte Hyundai’nin tüm ürün gamı (i20, ix20, i30, ix35, i40 ve Veloster dahil olmak üzere) Euro NCAP tarafından beş yıldız aldı ve böylece güvenlik bakımından saygınlığını artırmaya devam ediyor. Yüksek güvenlik standartlarına sahip olan yeni Santa Fe, Türkiye’de yaz aylarında satışa sunulacak.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı