Buradasınız
Home > Güncel > Safkan Spor Otomobil: Toyota GT86

Safkan Spor Otomobil: Toyota GT86

Toyota’nın yeni tasarım anlayışıyla birlikte tutku ve heyecan verici otomobiller üretme isteğinin en yeni örneği olan GT86’nın Türkiye Lansmanı İstanbul Park’ta gerçekleştirildi. Özellikle spor otomobil meraklılarının sabırsızlıkla beklediği arkadan itişli Toyota GT86, Temmuz ayı içerisinde Türkiye’de satışa sunulacak. Dünyada sadece Toyota’da sunulan önden yatay (boxer) motor ve arkadan itiş özelliklerinin hayat bulduğu sürücü odaklı GT86, aynı zamanda dünyanın en kompakt 4 kişilik spor otomobili olarak tüm dikkatleri üzerinde topluyor. Spor otomobil anlayışındaki 50 yıllık Toyota birikiminin günümüze yansıması olan GT86, yere yakın olan ağırlık merkezi, üstün aerodinamik tasarımıyla heyecan ve sürüş keyfi arayanlara hitap ediyor.

İstanbul Park’ta Carmedya adına kısıtlı da olsa benim de kullanma fırsatı bulduğum düz vitesli GT86 için söyleyeceğim ilk söz safkan bir spor otomobil olduğudur. Aracı çok fazla inceleme fırsatı bulamadığım için ilk gözüme çarpan konuları sizlerle paylaşacağım. Bunların en dikkat çekeni sürücü odaklı iç mekan ve sizi saran spor koltuklar… Tabi kırmızı ve siyahın oluşturduğu sportif tasarım çizgileri, karbon görünümlü ön panel kaplamasıyla doruğa çıkıyor.

Toyota GT86

Aracı kullanmaya başladığınız anda ele iyi oturan direksiyonun tepkileri sizi etkiliyor. Vites geçişlerinin bir parça sert olduğunu söylemekte ise yarar var. Aracın direksiyon ve gaz tepkisi ise çok başarılı ve gecikme olmaksızın istediğiniz manevrayı istediğiniz anda yapabilme imkanı sunuyor.

Boxer motor üzerine çok şey söylenebilir ancak performansı tartışılmaz. Parkurda her ani hızlanmada arkadaki gücü çok fazla hissediyorsunuz. Çok sert manevralarda arkadan virajın dışına doğru kayma eğilimi gösteren araçta gerek hassas direksiyon, gerekse de ESP başta olmak üzere çok sayıda güvenlik sistemi sayesinde araç kolaylıkla kendi şeridine döndürülebiliyor. Kısacası tedirginlik yaşamadan kusursuz bir spor sürüş keyfi elde edebiliyorsunuz.

Tasarım

GT86, kompakt boyutları, hafifliği ve ikonik tasarımı ile de farkını  ortaya koyuyor. Toyota’nın “Neo Functionalism” tasarım anlayışıyla üretilen GT86, sportif ve agresif tasarımının yanısıra Toyota spor otomobil mirasının çağrışımlarını da günümüze taşıyor. “Neo Functionalism” tasarım anlayışında sürüş keyfi ile aracın estetik güzelliği aracın bir fonksiyonu olarak değerlendiriliyor. Otantik ya da orijinal his olarak da tanımlanabilecek “honmono kan” yaklaşımı tasarıma yön veren fonksiyonel şekil ve formları tasvir ediyor. Bununla birlikte estetik güzelliğin yanısıra sürücünün aracının köşelerini ve yol üzerinde nerede olduğunu görebilmesine imkan sağlamak için “İçten dışa görülebilen” dizayn dikkat çekiyor.

Toyota GT86

Toyota Sports 800 ile başlayan Toyota 2000 GT ve efsane Corolla AE86 ile devam eden Toyota’nın 50 yıllık spor otomobil mirasının yepyeni bir anlayışla yeniden şekillendirilmesi olarak nitelendirilen GT86, sıradışı aerodinamik özellikleriyle dikkat çekiyor. GT86, “Keen Look” (keskin bakışlı) ve “Under Priority” (öncelikli) felsefesinin birleşimi olan genişletilmiş ön ızgara tasarımı, bagaj kapağı spoyleri, çift egzoz tasarımıyla Toyota’nın yeni ruhunu yansıtıyor. GT86’nın tasarımında aracın etrafındaki hava akımını aracın dengesini bozmadan yatay ve dikey yönde optimize ederek kullanılan “aero sandwiching” konsepti hayata geçiriliyor. Bu konseptin bir örneği de Pagoda (Uzakdoğu Tapınaklarına verilen isim) adı verilen tavan tasarımında görülüyor. Diğer yandan aracın yan ve alt kısımlarında görülen ve Japonca balık anlamına gelen “sakana” isimli kanatlar ile de denge sağlanıyor.

Toplam araç ağırlığı 1239 kg olan GT86, 4240 mm uzunluk, 1775 mm genişlik, sadece 1285 mm yükseklik ve 2570 mm dingil mesafesi sunuyor. Aracın yerden sadece 460 mm yukarıda olan ağırlık merkezi de dikkat çekiyor. 53/47 ön arka ağırlık dağılımı ile de hız ve kontrol için kusursuz bir oran yakalanıyor.

Toyota GT86 sürücü ile bütünleşen bir spor otomobil. Sürücünün aracı kendi vücudunun bir parçası olarak görmesi için ihtiyaç duyduğu ergonomi ve işlevsellik uzun araştırmalar sonucunda bugünkü seviyeye ulaştı. 2+2 oturma kapasitesine sahip olan otomobilin koltuk tasarımı, artan “G Force” etkisine karşı ön, arka ve yanlardan destek sağlamak üzere geliştirildi. Toyota modelleri içerisinde de 365 mm ile en düşük çaptaki direksiyon simidine sahip olan GT86’da, geniş gösterge cihazının etrafından tasarlanan ön panel sürücülere büyük rahatlık sağlıyor. Dünyanın ilk çerçevesiz iç dikiz aynasının da bulunduğu GT86’da bu tasarım sayesinde ön camda kullanıcıya geniş görüş alanı yaratılıyor. Çift bölgeli otomatik klima, dokunmatik büyük multimedya ekranı, siyah iç tavan kaplaması, kırmızı dikişli döşemeler, hafif alüminyum pedallar ile siyah ya da siyah-kırmızı iç renk seçenekleriyle GT86 spor otomobilde yeni standartları belirliyor. GT86 siyah, beyaz, turuncu ve kırmızı olmak üzere 4 dış renk seçeneği ile sunuluyor. Donanım seçenekleri arasında da 17” alüminyum jant, Xenon farlar, LED farlar, akıllı giriş ve çalıştırma ve Cruise Control, deri ve ısıtmalı spor koltuklar bulunuyor.

Toyota GT86

“86”Mucizesi

Corolla AE86’dan alınan mirasın yanısıra “86” üretim sürecinde de çok önemli bir rol oynadı. Aracın fabrika ürün geliştirme kodu 086A idi.

Boxer motorun 86mm X 86 mm çap ve strok kurulumu Toyota’nın uzun spor araç tarihçesine sadık kalınarak oluşturulmuş. Aynı çap – strok oranları 4 silindirli Celica ve MR2 modellerinde de kullanılmıştı. Bunun yanısıra GT 86’nın krom egzoz kapağının çapı da tam olarak 86 mm.

Dünyada bir ilk: Yatay D-4S Motor GT86’da

Toyota GT86’ın ön tarafındaki 200 HP güç üreten 2,0 lt benzinli boxer motor, dünyanın ilk yatay D-4S motoru olma özelliğini de taşıyor ve 205 Nm tork sunuyor. GT86’da 7,1 lt/100 km yakıt tüketimi ve 164 g/km CO2 salımı ile ekonomik ve çevre dostu sürüşe verdiği önemi de ortaya koyuyor. Motoru ile sınıfında en iyi güç/ağırlık oranına (167 hp/ton) sahip olan GT86, 230 km/s hıza ulaşabiliyor.

GT86, 6 ileri manuel ya da 6 ileri otomatik şanzıman seçeneğiyle sunuluyor. 6 ileri otomatik şanzıman  0,2 saniyelik geçiş hızıyla dünyanın en hızlı tork çeviricisine sahip bulunuyor.  GT86’da ayrıca ABS ve devre dışı bırakılabilen VSC ile GT86’nın üstün aerodinamik özellikleri sayesinde sürücüler kişisel sürüş kabiliyetlerini ortaya çıkarma fırsatını da bulabiliyorlar. GT86’da sunulan VSC SPORT seçeneği ise dengeden ödün vermeden aracın dinamik sınırlarının keşfine imkan tanıyor. GT86’da heyecan veren bir diğer özellik ise, Toyota modellerinde bir ilk olarak gerçek bir spor otomobile yakışacak şekilde motor sesinin içeriden duyulacak şekilde tasarlanmış olmasıdır.

Toyota GT86

GT86’ya İlk Etapta 3 Ödül Birden

Toyota GT86 seri olarak üretilmeye başlandığı 2012 yılında ilk ödüllerini de toplamaya başladı. GT86, Subaru BRZ ile birlikte 2012 Uluslararası Araç Dinamikleri Dergisi Ödülleri’nde “Yılın Otomobili” seçilerek ilk ödülüne kavuştu. Yılın ikinci ödülü ise Toyota Başmühendisi Tetsuya Tada ve Subaru Başmühendisi Toshio Masuda’ya geldi. Tada ve Masuda 2012 Uluslararası Araç Dinamikleri Dergisi tarafından yılın en iyi “dinamik ürün tasarımcısı” seçildi. Akio Toyoda liderliğindeki Toyota GT86 takımı da aynı dergi tarafından yılın en dinamik takımı seçilerek 2012 yılının ilk yarısında 3. ödülünü de almış oldu.
Toyota GT86, düz vites versiyonunda  52.900 Euro fiyat etiketiyle Temmuz ayında Türkiye’de pazara sunuluyor.

Yazı: Önder Canözer & Toyota Medya

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı