Buradasınız
Home > Güncel > Rolls-Royce’dan Türk Sahil Güvenlik Komutanlığı’na Destek

Rolls-Royce’dan Türk Sahil Güvenlik Komutanlığı’na Destek

CARMEDYA.COM – RollsRoyce, Damen Tersanesi’nde üretilecek ve Türk Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından kullanılacak 6 adet yeni arama kurtarma botu için MTU markalı dizel motorları temin edecek.

İlki Mayıs 2017’de teslim edilecek olan botların geriye kalan 5 tanesi ise 2017 yılının sonuna kadar Sahil Güvenlik Komutanlığı’na teslim edilecek. Her biri 8 silindirli MTU 2000 Serisinin kullanılacağı proje, Uluslararası Göç Örgütü (IOM) ve Avrupa Birliği tarafından destekleniyor.

Yeni arama kurtarma botları alaboraya bile dayanıklı

Proje sonunda üretilecek olan botlar Türkiye kıyılarındaki kriz bölgelerinde göçmenleri ve mültecileri kurtarmak için görev alacak. Bu botlar, alabora olmaları halinde kendiliğinden düzgün duruma gelecek şekilde dizayn edilmiştir.

MTU Denizcilik ve Kamu İlişkileri Birim Başkanı Knut Müller projenin detaylarıyla ilgili şu bilgileri verdi:”Motorlarımız beklenmedik alabora durumları da dahil olmak üzere arama kurtarma gibi zor operasyonlar için özel olarak tasarlandı. Alüminyum gövdeli dalgakıran teknolojisine göre üretilecek botlar, MTU 8V 2000 M84L motorları sayesinde arama ve kurtarma operasyonları sırasında 33 knot’luk maksimum hıza ulaşabilecek.”

2015 yılında RollsRoyce, araştırma ve geliştirmeye 1.2 milyar Pound yatırım yaptı. RollsRoyce ayrıca bilimsel araştırmalarında kendi mühendislerine öncelik veren 31 adet üniversite teknoloji merkezine destek veriyor. Rolls-Royce’un 120’den fazla ülkede müşterisi var. Bu müşteriler arasında 400’den fazla hava yolu ve leasing işletmesi, 160 silahlı kuvvetler, 70 donanma dahil 4,000 denizcilik şirketi ve 5,000’den fazla güç ve nükleer sistemler şirketi yer alıyor.

    Benzer yazılar

    Yukarı