Buradasınız
Home > Güncel > Renault yirminci yılını kutluyor

Renault yirminci yılını kutluyor

CARMEDYA.COM- 1898 yılında ilk otomobilini üreten Louis Renault tarafından kurulan Fransız otomotiv devi Renault 120. yılını kutluyor. Başlangıçta bireysel ulaşım aracı olarak geliştiren marka, ilerleyen yıllarda aileler için otomobil tasarlamaya başladı.

RENAULT 120.YILINI KUTLUYOR
1937 – Renault PRIMAQUATRE

Marka, 6 silindirli otomobiller sonrası 1937 yılında Primaquatre sayesinde Fransa’da 10 ve 11CV pazarına yerleşmeyi başardı.  1965 yılında 16 Station Vagon’u üreterek müşterilerine geniş kullanım alanını sundu.
Sonrasında binek modeller sonrası tasarladığı hafif ticari modeller ile esnaf ve tüccarların ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik 1959 yılında Estafette modelini üretti.Bu modelle hizmet tipi araçların tek düzeliğinden uzaklaşmak için, turuncu, sarı ve mavi gibi canlı renklerle satışa sunuldu.

1961 – Renault 4

Hem iş hem de aile otomobili fikri ile ortaya çıkan marka, 1961 yılında ürettiği Renault 4 ile düz zemini sayesinde kolay yükleme imkanı sağlıyordu. Böylece ihtiyaçlara göre dönüşebilen hatchback doğmuş oldu.

1964 yılında Monte-Carlo rallisi ve Tour de Corse rallilerini kazanan 4CV ve Dauphine modellerinin performansıyla hayran kitlesi kazandı. Özgürlüğün ve hızın keyfini çıkarmak isteyen gençler için tasarlanan Gordini ise standart Renault serisi bir otomobilin iki katı fiyata sahip olmasına rağmen 11 bin 600 satış adedine ulaştı.

Üretimi 1969 yılında Romanya’da başlayan Renault 12, iki yıl sonra Türkiye’de Oyak Renault Fabrikaları’nda üretilmeye başlandı.

Toplumsal değişimleri yakından takip eden marka 1972 yılında kadınlara uygun bir otomobil olan Renault 5’i tasarladı. Bu model, sadece iki kapısı ve çocukları arka tarafta güvenli bir şekilde taşımaya uygundu.

Renault 4, Renault 16, Renault 6 ve Renault 5 ile “yaşanacak otomobiller” kavramını yaratan marka, hem sedan hem de van segmentinin avantajlarını birleştiren Renault Espace’ı piyasaya sürerek bu segmenti yaratan marka oldu. 5 veya 7 koltuklu dönüştürülebilen ve Renault 25’ten alınan 2 litre motoru ile yumuşak bir tarza sahip olan Espace, 1985 yılından itibaren ailelerin tercihi haline gelmeye başladı ve pazarda yoluna devam etti.

1996 yılında da binek otomobilin ilk minivanı olarak tasarlanan MPV segmentinin ilk modeli Scenic’i üretti. Otomobilde çok sayıda araç içi yaşamaı kolaykaştıracak özellikler bulunuyordu. Scenic 1997 yılında “Car of The Year (COTY) / Yılın Otomobili” seçildi.

1999 yılında ise alçak coupé otomobillerin popüler olduğu bir dönemde yüksek bir otomobil olan Avantime’ı üretti. Bu model, SUV araçlar piyasaya sürülmeden önce bir coupe ve minivanın cesur bir karışımı olarak ön plana çıkıyordu.

Renault, ekolojik sorunlar, trafik sıkışıklığı, yeni tüketim alışkanlıkları ve paylaşımlı seyahat kavramı ile bir değişim sürecinden geçen dünya için yeni bakış açıları ve mobilite çözümleri geliştirmeye devam ediyor.

Yeni 4 Farklı Elektrikli Model

2019 yılında ulaşılabilir fiyata 4 farklı elektrikli modelin üretimini yapacağını açıkladı.Elektrikli otomobil teknolojisinin yanı sıra otonom araçları ile marka, inovatif yaklaşımı ve vizyonu sayesinde insanların hayatını kolaylaştırmayı amaçlıyor.

 

 

Benzer yazılar

Yukarı